Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet egy pontszerű...

Hogyan lehet egy pontszerű elektronforrást irányítottá tenni?

Figyelt kérdés

Azaz van egy forrásunk, amiből a teljes gömbfelületen, sugárirányban elektronok repkednek kifelé véletlenszerűen. Hogyan lehetne őket egyetlen sugár irányába terelni, egy egyenes vonalában, vagy mondjuk úgy, hogy csak félgömb irányban sugárzódjanak?

Mágneses fókuszálással?

Előfeszített elektromos térrel?



2015. okt. 15. 18:59
 1/9 anonim ***** válasza:
68%
Elektromágnessel, természetesen.
2015. okt. 15. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Szerintem állandómágneses térben is egy olyan egyenes mentén haladnának a középpontból mindkét irányba, amivel megegyezik a mágneses indukció. Bár ez így már megfelelő lehet.
2015. okt. 15. 19:15
 3/9 anonim ***** válasza:

Megfelelő térbeli eloszlású elektromos térrel szerintem egyszerűbb.

Az elektromágneses megoldást nem gondoltátok végig.

Megmutatnátok hogy milyen konfigurációban gondoltátok az elektromágneses megoldást?

2015. okt. 15. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Az elektromágneses megoldást én úgy gondolnám, hogy nulladik körben legyen egy E homogén elektromos tér és egy 0 mágneses tér.


Aztán a következő körben már lehet ügyeskedni, hogy valami nem 0 mágneses térrel fókuszáljuk is a nyalábot, meg hasonlók, szóval nem biztos, hogy teljesen szükségtelen a mágneses tér.

2015. okt. 15. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Én úgy gondoltam, hogy ugye a mágneses indukcióvonalak mentén halad spirális pályán, de az irányt nem tudja, tehát a forráson (nagyban gömb) áthaladó indukcióvonalak mentén mindkét irányban haladhat, tehát a két pólus felé. Amik tökéletesen a térre merőlegesen lépnek ki a forrásból, azok körbe körbe fognak keringeni a végtelenségig, de ami kicsit is a merőlegestől eltér és a párhuzamos között vannak, azok kifelé fognak szintén sodródni, gondolom felvennék előbb utóbb az indukcióvonallal való párhuzamosságot, mármint előrehaladó spirálmozgás tekintetében.
2015. okt. 15. 22:53
 6/9 anonim ***** válasza:

Megoldott probléma:

[link]

[link]

[link]

2015. okt. 16. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Ez nem teljesen pontszerű, mivel az elektromos tér miatt alapból van valamilyen iránya, azaz az anód felé megy.

De gondoljatok radioaktív sugárforrásra, azoknak az elektronoknak nincs mihez viszonyodniuk.

2015. okt. 16. 11:56
 8/9 anonim ***** válasza:

A rádioaktív forrásokra is lehet feszültséget kapcsolni. Ilyen szempontból nem különböznek egy fűtött katódtól, abból is alapvetően véletlenszerűen irányba lépnének ki az elektronok, ha nem lenne ott a feszültség.


És igen, a megoldás nagyon rég megvan, úgy hívják, katódsugárcső vagy TV-képcső.

2015. okt. 17. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Na de ha nem lenne rá feszültség kapcsolva, hanem két elektróda között "lebegne", akkor is ugyanúgy viselkednének a kisugárzott elektronok, nem?
2015. okt. 17. 14:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!