Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha gázból akarok áramot...

Ha gázból akarok áramot csinálni akkor hány forintra jönnék ki kw-onként?

Figyelt kérdés
Tehát mondjuk egy benzin motoros generátort cng-vel, hálózati gázzal hajtanám meg, hány köbmétert "venne fel" a motor, 1 köbméter gázba mennyi energia van? (bocs, nem vagyok mechanikás, tehát egy kisebb eligazítást kérnék)

2016. ápr. 16. 20:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

mechanikus munkaként ki tudod venni kb. a fűtőérték 25-30%-át, amihez még jön a generátor hatásfoka, ami olyan 70%.

mondjuk így konkrétumok nélkül a fűtőérték 20%-át tudod kiszedni elektromos teljesítményként. a többi viszont hőként jelenik meg.

2016. ápr. 16. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
jó azt tudtam, hogy hatásfok mennyi, de mondjuk 1 köbméter gázba mennyi energia van, ezt az energia mennyiséget hogy konvertálom át mechanikus teljesítményre?
2016. ápr. 17. 00:29
 3/14 Walter_Dornberger ***** válasza:

egy köbméter gázban a fűtőértékhez közeli kémiai energia van. (most lehet vitatkozni azon, hogy a füstgázt szobahőmérsékletig hűtjük vagy harmatpontig, ez definició kérdése, de így van 107%os kazán a reklámban) de kiindulási alapnak vedd a fűtőértéket. Ez mostanság úgy 34 MJ/m3 körül van.

aztán vagy a motor hatásfokát (katalógus) vagy a körfolyamatod hatásfokát számolod, méred ki.

Majd a generátor (80-90% körül) Ha van invertered, akkor ennek a hatásfokát is figyelembe kell venni (visszatáplálás hálózatba)

ezek szorzata adja a bruttó hatásfokot.

Ilyen berendezések léteznek kompakt formában, MCHP berendezéseket kell keresned. Ez tőlünk nyugatabbra (Német) terjed, mert támogatott.

https://www.youtube.com/watch?v=qwp96xOYwhQ

bekerülése 20-25e EUR.

Itthon ha felraksz két napelemet (ezzel jogot szerzel a visszatáplálásra) ehez kétstrangos invertert veszel, majd építesz egy ilyet és az egyik strangra (...) teszed a generált váltakozóáramot EGYENIRÁNYÍTÓ használatával, akkor még jogilag sem tudnak belekötni.

Persze, a kéményseprőtől rejteni kell.... :)

Nem neked jut eszedbe először...

2016. ápr. 17. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Tehát magyarán egy köbméterből max. 7 MJ-t tudnál kivenni, ez kevesebb, mint 2 kWh, tehát rosszabbul jössz ki, mint a hálózati árammal. Nem is beszélve a generátor karbantartási költségéről. Olyan helyen lehet ennek értelme, ahol kint vagy a pusztában, közmű nélkül, és nagy teljesítményre van szükséged. Nincs az az akku a világon, egy nagy gáztartályt viszont ki tudsz vinni, és a benzines aggregátornál olcsóbbra jön ki.
2016. ápr. 17. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

én 43 forintot számoltam ami pont annyi mint az elmű normál tarifája... na innentől szivattyú :(

motor 30-35%, generátor 85%... invertert nem vettem bele, bár akkor még -5%... (típustól függően persze..)

oké, a fűtőértéket nem tudtam, ezen kívül amúgy ma dumáltam erről az öregemmel, elkezdi, hogy most villanyról a legolcsóbb fűteni (elmű émász reg szerelő az öregem...) ja és nem marketingelt nekik, mert ő is utálja őket! szvsz fáradt olajon gondolkoztam még, de azt meg tudjuk hogy...

2016. ápr. 17. 21:26
 6/14 Walter_Dornberger ***** válasza:
A kipufogó gáz hőjével viszont ingyen fűtesz. Ezért érheti meg.
2016. ápr. 18. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:

Nos, egy biztos, nem tudsz olyan rendszert építeni otthon, amivel palackos vagy vezetékes gázról termelt árammal olcsóbban jössz ki, mint simán a villanyóráról. Sőt, nagyságrendileg drágábban fogsz kijönni.

A hőerőművek energiaátalakítói (gondolok itt a gázturbinákra, generátorokra) iszonyat böszme nagy dögök. És itt igaz az, hogy minél nagyobb, minél nagyobb teljesítményű a dolog, annál jobb a hatásfoka. Amit te házilag meg tudsz építeni, ezt közelíteni sem tudja.

Akkor lehet gazdaságos a dolog, ha az áram előállításához az energiát nem veszed, hanem van.

A napelem jó példa.

Álattelepeknél trágyából biogáz.

Szélerőmű.

Hulladékhő felhasználása.


A "bolti" gázból áramtermelés nagyon nem alkalmas erre.

2016. ápr. 18. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

hát, ha egy hőszivattyút hajt gázmotorral, akkor azért elég sok pénzt meg lehetne spórolni.

természetesen nem úgy, hogy gázmotor-generátor-inverter-hőszivattyú, hanem úgy, hogy közvetlenül a szivattyút hajtja gázmotorral. azzal úgy 30%-ot lehetne faragni a fűtési költségből a gázhoz képest, mert a motor hulladékhőjét is fel lehetne használni.

(azt mondjuk nem tudom, hogy a hőszivattyús geotarifa hogy áll a gázárhoz képest)

2016. ápr. 18. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Északaihoz hasonló ára van tudtommal, bár geós mérőt egyszer nem raktam fel "elműs korszakomba" h tarifa ment, de azt tudjuk, hogy gyakorlatilag szolgáltató napszakba megfelelően osztogatja az áramot...
2016. ápr. 18. 11:55
 10/14 A kérdező kommentje:

wadmalac: akkor még a fáradt olaj felvásárlás lenne a nyerő, de azt meg nem tudom hogy lehetne lepapirazni...

egyéb más hókusz pókuszt meg találni nem találtam :D mint pld a wandergraf generator :D

2016. ápr. 18. 11:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!