Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit gondoltok a "visszhang-elm...

Mit gondoltok a "visszhang-elméletről", mint a Nagypapa-paradoxon lehetséges megoldása lehet?

Figyelt kérdés

Angol nyelvű oldalon olvastam az úgynevezett "echo-theory"-ról, ami a múltba való időutazásnál egy lehetséges válasz lehet a Nagypapa-paradoxonra.


Az elmélet szerint, ha visszamész az időben és megölöd a nagyapádat, akkor eltűnsz, majd úgy fog alakulni a történelem, hogy sosem születsz meg. Viszont attól még, hogy sosem születtél meg, attól még ugyanúgy megjelenik az időt utazó verziód a múltban, biztosítja, hogy ne szüless meg, majd eltűnik. Sosem születsz meg és csak pár órára létezel a múltban, hogy saját nemlétedet biztosítsd, mint valami fantom. Ez a múltban megjelenő verziót a "visszhangod", innen kapta az elmélet a nevét.



2016. okt. 27. 17:57
1 2 3
 1/24 A kérdező kommentje:
ami* a Nagypapa-paradoxon lehetséges megoldása
2016. okt. 27. 17:57
 2/24 anonim ***** válasza:
68%

Tömény butaság.

Ahhoz, hogy akár egy percre is létezhess, valahogyan ki kellett alakulnod. Az meg csak úgy működik, hogy fogantatás-születés-növekedés-kifejlett alak. Semmi nem maradhat ki.

2016. okt. 27. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 Mojjo ***** válasza:
96%

Az a nagy gond vele, hogy pont a paradoxont nem oldja meg. Az emberek nem bokorban teremnek, és nem is fantomkénté odamanifesztálódnak valahová, hanem egy férfi és egy nő nászaként születnek. Ha a nagyapád meghal, ez a nász nem jön létrelétre, te nem utazol az időben, nem ölöd meg a nagypapád. Ha meg csak egy nagypapád. Ha meg csak egy nagypapád idejében létező fantom vagy, nem időutaztál.


Totál nem oldja meg a paradoxont ez. Valami zs kategóriás scifibe elmenne, de ennyi.

2016. okt. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

És mi van akkor, ha a múltban megtörtént események nem azonnal változtatják meg a jelent az időutazó szemszögéből, hanem el kell telnie az időutazó és az egyéb jövőből származó tárgyak számára egy szubjektív időtartamnak ami után a múlt cselekedeteinek hatása lesz a jövőre?


Pl. ha az időutazó megöli a nagyapját, akkor nem azonnal tűnik el, hanem mondjuk 3 nap múlva. 3 nap szubjektív idő szükséges ahhoz, hogy a mondjuk 1960-ban keltett lökéshullámok elérjék 1995-öt, az időutazó születési évét és átírják a történelmet olyanra, hogy ő nem létezik.


Mivel a nagypapagyilkosság előtt az időutazó még olyan jövőbeli történelemből származott, ahol létezik, és a gyilkosság után még egy ideig szintén ilyen történelemből származik, ezért a kauzalitás csak egy idő után törli a létezését a világból.

2016. okt. 27. 19:07
 5/24 anonim ***** válasza:
Kérdező, alapból butaságot kérdezel. Látszik, hogy itt olyan paradoxonról van szó, amit nem lehet feloldani. Csakis azzal, hogy azt mondjuk: Ilyen nem létezik. És ez igaz is. Nem lehet visszamenni a múltba. És ezzel nincs is értelme ilyeneken gondolkodni.
2016. okt. 27. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
Miért kellene, hogy létezzen visszhang? Jól láthatóan nem ölted meg sohasem a nagyapádat, tehát a jövőben e célból nem is fogsz oda időutazni.
2016. okt. 27. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 Mojjo ***** válasza:

@4: úgy tűnik, te alapvetően nem érted a nagypapa paradoxont. Olvasd el, próbáld értelmezni, és rá fogsz jönni, hogy ilyen feloldása nincs - pontosabban semmilyen sincs, ahogy már írták előttem. Az időutazás kauzalitássértő, megkerülhetetlenül. A nagypapa paradoxon csak egy szemléletes példa erre.


Ezek az ötletelések pedig még mindig zs kategóriás scifibe illenek max.

2016. okt. 28. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 Wadmalac ***** válasza:

Párszor már hasonló kérdéseknél említettem, ez a paradoxon NEM bizonyítja, hogy az időutazás lehetetlen.

Csak annyit jelent, hogy nem ismerjük a paradoxon feloldását.

Van rá pár teória, nem tudjuk, helyes-e bármelyik illetve lehet, hogy a megoldás más, még teóriánk sincs rá.

És persze lehet, hogy tényleg lehetetlen az időutazás.

De EGYIKRE sincs bizonyíték.

2016. okt. 28. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:

Persze van néhány ötlet.

A legjobb a multiverzum: vagyis az, hogy minden ilyen utazásnál szétválik a világ két részre.

A másik lehetőség, hogy visszamehetsz, de nem tudsz semmit csinálni. Ez elég gyenge lábakon áll.

2016. okt. 28. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Vannak elméletek a paradoxonok feloldására, bár ez itt most szerintem sem lehet megoldás. Mondjuk én simán el tudom képzelni, hogy az ilyesféle paradoxonok a gyakorlatban remekül működnek, anélkül, hogy mi valaha felfoghatnánk.


Ha a nagypapa paradoxont úgy értelmeznénk, hogy bármit teszünk a múltban azzal mindenképp paradoxont hoznánk létre, akkor tényleg nem lenne túl sok értelme a visszautazásnak. Viszont vannak ilyen elméletek, mint a konzisztens törvények hipotézise, ami szerint senki sem mehet vissza a múltba, hacsak a történelem már meg nem mutatta, hogy a múltban egyszer már megérkezett. Ez például tökre működőképes lenne, de arra nem igazán jó, ha valaki megöli a nagyapját. Akkor már inkább hinném el az okozati paradoxont, ahol mondjuk az idő kiküszöböli az okozott paradoxont, egy másik eseménysorozat elindításával, mint mondjuk Az időgép-ben (és igen, túl sok filmet láttam), csak ott éppen hogy meg kell halnia valakinek ahhoz, hogy egyáltalán létrejöhessen az időgép, tehát azt, hogy valaki megöli a saját nagyapját, nem igazán lehetne helyrehozni, talán csak olyan eseménysorozatokat elindítani ami ezt a tettet mindenképp lehetetlenné teszi.


Én egy ilyen esetben a rendszertörlést látnám a leglogikusabbnak, vagyis abban a pillanatban, hogy valaki megöli a nagyapját, megszűnne létezni, így el sem tudna indulni a múltba, vagyis akkor amikor, lehetetlenné teszi a saját létét, visszakerül az elindulás időpontjára. És ez annyiszor történik meg, ahányszor akármivel olyan paradoxont hoz létre, hogy azzal megakadályozza a visszaindulását.


Aztán még talán az is működőképes lehet valahogy, hogy a gyilkosság pillanatában létrejönne egy alternatív idővonal. A fő idővonalon nagypapa meghal, unoka megszűnik létezni, ugyan ebben a pillanatban ezzel párhuzamosan nagypapát nem volt ki megölje, tehát életben van, fia lesz, és unokája, aki visszautazik az alternatív időben megölni a nagypapát, de mivel az alternatív világ kezdőpontja a fő idővonalból indul, így ugyan arra a pontra érkezik vissza, így az alternatív unoka (mint fantom) állandóan képes lesz megölni a nagyapját, úgy hogy ő a fő idővonalon meg sem születik. Ha ez a visszhang hasonló, akkor kb. így tudom elképzelni.

2016. okt. 28. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!