Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A parittyaelv esetén leáll a...

A parittyaelv esetén leáll a bolygó mozgása?

Figyelt kérdés

Van egy bolygó egy naprendszerben, ami körbe-körbe kering, és forog a tengelye körül. De egy másik bolygón kifejlődik egy értelmes életforma, és műholdakat akar gyorsítani parittyaelv segítségével. Az adott bolygót használja fel erre. Rengeteg dolgot küld, napi szinten 10 ezret. Minden egyes alkalommal amikor elhalad a bolygó mellett a gyorsítani kívánt objektum, az objektum lop egy kis energiát a bolygótól. Mindegyik lop. Naponta 10 ezer. És évmilliók alatt a bolygó energiája ezek szerint akkor csökkenni fog. Na de mije fog csökkenni? A forgási energiája? Vagy a keringési sebessége? És, ha esetleg a keringési sebessége is csökkenni fog, akkor idővel bele fog zuhanni a saját napjába, az adott értelmes életforma miatt?


Ugyan ezt máshogy is el lehet képzelni. Van egy bolygó egy naprendszerben, és véletlenül mindig jön egy nagyobb aszteroida, ami nem csapódik bele, csak lop egy kis energiát a bolygótól. Így idővel a bolygó mozgása megint csak leállhat. Ez esetben már többet nem is fog érvényesülni a parittyaelv? Ha nem mozog a bolygó, akkor már ne is fog működni? Én eddig úgy hittem, hogy a parittyaelv a gravitációtól függ, és mivel nem szűnt meg a bolygó gravitációja, ezért még működne. De hallottam olyat is, hogy nem.


2016. dec. 30. 14:36
 1/2 EagleHUN ***** válasza:
100%

Nem a saját tengely körüli forgásából hanem a csillaga körüli keringés energiályából lopnak egy kicsit.

És igen ettől lassul az a bolygó de nagyon nagyon nagyon minimálisan!

A lassulástól egy kicsit beljebb mozdul a csillaga felé, egy picikét szűkebb pályára áll át, így visszanyeri a sebességét! Ez nem azt jelenti hogy bel is zuhan!


Gondolj bele mekkora tömegkülönbség van mondjuk a Jupiter amit parittyázásra használunk és egy űrszonda közt.


Ahhoz hogy egy Jupiter bolygót lelassítsuk annyira hogy a föld-nap távolságra kerüljön, Jupiternyi tömeget kellene parittyáznunk neki évezredek vagy milliók alatt. Ehhez még a teljes föld "elbontása" és űrszondává alakítása is messze messze kevés lenne és még akkor sem a napba zuhanásról beszélünk!

Sőt a naprendszer összes Jupiteren kívüli összes bolygójának tömege is kevés lenne!

2016. dec. 30. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ha tudtok még valamit ezzel kapcsolatban, írjátok meg.
2016. dec. 30. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!