Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hány V (volt) fölött csíp az...

Farkasslime kérdése:

Hány V (volt) fölött csíp az áram?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy 42 V fölött halálos,de nekem csak az kell, hogy csípjen.

2017. jan. 23. 22:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ki mondta neked, hogy 42V fölött halálos? Mert nem igaz, a feszültség amúgyis csak egy tényező. Tudod, hány embert rázott már meg a 220-230V? Engem is többször, nem volt valami nagy ügy, bár éreztem. De ennél jóval nagyobbat is simán túl lehet élni, megfelelő feltételek teljesülése esetén. Azt hiszem, a fizikatanárunk 100-200-at alkalmazott vállalkozó kedvű srácokon, kis áramerősség mellett.

Ha valaki nálam hozzáértőbb jön, az többet is mesélhet erről, az én tudásom eddig terjed.

2017. jan. 23. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A bőr elektromos ellenállásától függ, ami változó (a bőr vastagsága, nedvessége befolyásolja).

Az, hogy halálos-e az áramütés nem a feszültségtől függ, hanem az áramerősségtől, aminek A (amper) a mértékegysége.

2017. jan. 23. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A legkisebb HALÁLOS áramütés 20V határa történt. Fürdőkádban.

És igen, időnként nem okoz nagy gondot a 220V.

Az emberi bőr ellenállása 100 KOhm és 700 Ohm között változik.

2017. jan. 23. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően az emberi testen folyó áram fájdalmas/veszélyes.

1 mA már csíp, 2-5 mA már fájdalmas, a szíven keresztül 10 mA már halálos lehet.

A testen folyó áram erőssége főként a testre eső feszültségtől és a test ellenállásától függ.

lsd. Ohm-törvénye:

I = U/R

Mivel belül egy vastag vízvezeték az ember, az ellenállás nagy részét a bőr adja. Éppen ezért veszélyes, ha a bőr nedves vagy sérült.

A két száraz kéz között néhány 100 kiloOhm az ember ellenállása, nedves kézzel ez ennek a tizede, vagyis néhány 10 kOhm. Ez azt jelenti, hogy nedves bőrfelülettel akár tízszer akkora áram is folyhat rajtad, mint száraz bőrrel.

Nedves kézzel akár 20 V is már csíp. Száraz kézzel még akár 50 V sem.

2017. jan. 24. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
91%

Ha egy elektromos piezo-öngyújtóból kiberheled a szikrát adó egységet, az kb. 5000-8000 V közötti feszültségű szikrát ad. Halálos? A legkevésbé sem.

Sőt, a sokkolók 50.000-200.000 volt közötti feszültséget adnak le, mégsem sorolják a halálos fegyverek közé őket.

Szóval az nagyon sok paramétertől függ, hogy a feszültség mikortól halálos vagy mikortól nem. Elsősorban az áramerősségtől és a hatás idejétől függ, de még ezen a kettőn kívül is bőven van befolyásoló tényező.

2017. jan. 24. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%

A 42 V az lényeges érték - volt. Valaha az volt a határa annak, ami felett az áramütés veszélyesnek számított (felnőtteknél, nem a kádban, nem a szájban, nem a gyomorba szúrva, stb). Aztán lett 48 V, ma meg ez a határérték az 50 V (gyermekjátékoknál kevesebb, stb). Ezek amúgy nem jelentenek abszolút biztonságot, mind csak olyan értékek, amelyek az egészséges népesség túlnyomó részére érvényesek, aki ilyenbe belehal, az reklamálhat utólag.

Megjegyzem, hogy a bőrnek nincs állandó ellenállása, a bőr a feszültség hatására rövid időn belül átüt. Bár lehet vitázni a szakkifejezésen, hogy a nagymértékű ellenállás-csökkenés az átütés-e, de ez most tán mindegy (volt már, aki belekötött ebbe a Gyakorin).

És persze láthatatlan tintával már leszögeztük, hogy az 50 Hz-es váltakozó áramról beszélünk.

A fizikatanár, ha mondjuk nem valami kis töltésű kondival, stb csapatta meg az osztálytársakat, akkor a villamos biztonságtechnikát magában foglaló tárgyból nyilván csak utóvizsgás kettessel csúszott át. :)

2017. jan. 24. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 EagleHUN ***** válasza:
91%

"A fizikatanár, ha mondjuk nem valami kis töltésű kondival, stb csapatta meg az osztálytársakat, akkor a villamos biztonságtechnikát magában foglaló tárgyból nyilván csak utóvizsgás kettessel csúszott át. :)

"

Vagy áramkorlátos tápegységet használt. És plusz figyelt arra hogy ne a szíven keresztül haladó útvonalon érje a jelentkezőket.

2017. jan. 24. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:
73%

Ez a fizikaórai tanár általi "megcsapatás" nekem is megvolt.

Trabant gyújtótekerccsel, körbe állítva (soros kapcsolás) az egész osztályt. Volt, aki leült tőle a földre, pedig egy ilyen gyújtószikra 10-20 kV-hoz sem adhatott többet az egész bandán át mikroampereknél.


Kiskölyök fejjel tanulságos volt, onnantól kissé több óvatos tisztelettel viszonyultam az elektromossághoz.

2017. jan. 24. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Estádio de Felchút ***** válasza:
100%
Nyalj meg egy 4,5V-os zsebtelepet, csípni fog.
2017. jan. 24. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Jól elkanyarodott a téma :). Amúgy úgy gondoltam, hogy az alkarnál kb. 2 cm-es távot tenne meg az áram.
2017. jan. 27. 21:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!