Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mágnesezhetőek-e a fémpénzek,...

Ezmostmindegy kérdése:

Mágnesezhetőek-e a fémpénzek, milyen mágnesfajtával és mágnesesek maradnak-e, ha kikerülnek a mágneses térből?

Figyelt kérdés

2019. febr. 27. 15:10
 1/6 anonim ***** válasza:
Melyik ország mikor kibocsátott milyen címletű fémpénzei? Nyilván az adott érmét alkotó ötvözet összetételétől függ. Tudni kellene pontosan miről beszélünk.
2019. febr. 27. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
69%
Persze, még a müanyag bevárárlókocsi érmék is mágnesezhetök. Csak speciális müanyagmágnes kell hozzá.
2019. febr. 27. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Annyi idő alatt, amíg kiírtad a kérdést, régen kipróbálhattad volna.


A mágnestáblás ötleted meg alapjában véve rossz. Ajánlok egy egyszerű asztalt, ahogy azt már javasolták.

2019. febr. 27. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A régi ötforintos az volt a magas nikkel tartalom miatt.
2019. febr. 27. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem igen, de nem a szokott módon...

Régen sokat próbálgattam, nekem nem reagált egyik mostani hazai érme se látványosabb módon a mágnesre. Finomabb mérést persze soha nem végeztem.

Pl. egy tál vízbe tett darab habszivacsra tenném az érmét. Erős nióbium (döglött vinyókban tobzódnak) mágnessel próbálnám a vízen mocorogtatni. Nyilván az adott érme-bronzot ötvöző vas, króm, kobalt, nikkel, stb. tartalomtól függ a hatás erőssége. Sokféle mágneses anyag létezik, ezek ötvözőként, vagy nyomokban benne lévő szennyezőként adhatnak gyenge mágneses jelleget a bronznak.


Igaz, közvetlen nem tapasztaltam reakciót, ellenben többször előfordult már velem, hogy a 100Ft-os érmét nem ette meg a kávéautomata valamiért. Nem egyszer, hanem akárhányszor bedobtam, mindig kiadta a gép.


Ekkor tanultam egyik ismerőstől egy érdekes városi trükköt:

Amint lapjával (fontos az irány, élére esve nem müxik!) erősen odavágtam a kőpadlóhoz, utána elsőre elfogadta az automata. Ez a hatás jellemző egyes mágneses anyagokra, amik mágneses terüket erős ütésre elveszthetik, mivel a kémiai kötések jellege miatt az egy irányba rendezett mágneses domének ismét összevissza módon, azaz rendezetlen "alap" állapotba állnak be. Vélhetően melegítésre is bekövetkezik a dolog pár száz fokon, de ezt sem próbáltam ki. Gondolom váltakozó árammal táplált elektromágnessel is le lehetne mágnesezni.

Próbáltam mesterségesen a 100-as érmét feldelejezni úgy egy erős mágnessel, hogy az automata ne fogadja el, de ez soha nem sikerült. Az is fura mi történhet a gépben, ami miatt visszadobja a pénzvizsgáló egység az érmét.

Nagyon érdekelne engem is mi történik pontosan, amikor így "felaktiválódik", illetve miként tudnám elérni ezt a hatást. Az érme kétféle anyagból készült, talán ehhez van köze a dolognak, bármi is legyen az... Bár megeshet, hogy a kétféle fém egyike önmagában okozza a jelenséget.

Érzékeny magnetométerrel kellene megmérni, vagy esetleg a fém mágneses permeabilitása változik meg kismértékben valamitől és az induktivitást befolyásolja - csak találgatni tudok. De hátha okosabb olvassa, vagy esetleg felkelti az érdeklődését.

Érdemes lenne mágneses laborkísérleteket végezni vele, mert elég fura ez a hatás, esetleg jó volna valami hasznos dologra is egyszer - ki tudja... :)

2019. febr. 28. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A Tengerész ***** válasza:
Főleg az arany.
2019. márc. 5. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!