Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » √2 bizonyítás egyszerűen...

√2 bizonyítás egyszerűen, szájbarágósan, szöveggel, van ilyen?

Figyelt kérdés
Középiskola 10. osztály, t.f.h. √2 racionális és bizonyítsuk be az ellenkezőjét. Ugye nem fog sikerülni, de nekünk szöveggel is mondani kell a lépéseket. Leírni letudom, de, hogy most mit csináltam arról gőzöm sincs. Az ilyen wikipediás magyarázatok meg kínaiak. Leírná nekem vki érthetően, hogy mi történik tulajdonképpen és miért jó ez nekem?
2008. nov. 11. 18:10
 1/4 anonim ***** válasza:
91%
Az a lényeg, hogy azt kell bizonyítani, hogy nem írható fel 2 egész szám hányadosaként. És erre van egy nagyon jó háromszöges bizonyítás. Azt megcsináltátok, bemutatta a tanár?
2008. nov. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
92%

Mondok egy másikat, ez akkor működik, ha tanultátok a törzstényezős felbontást. A lényege, hogy ha egy tört számot négyzetre emelsz, továbbra sem lehet egész. Ez azért van, mert a tört számok legegyszerűbb alakjai relatív prímek hányadosai, azaz a számláló és a nevező prímtényezős felbontásaiban csak különböző prímek szerepelnek (különben lehetne még egyszerűsíteni a törtet). Viszont ha egy ilyen számot négyzetre emelsz, akkor a prímtényezők ugyanazok maradnak, csak más hatványon.

ez azt jelenti, hogy továbbra sem lehet egész, mivel nem keletkezett a négyzetre emelés után újabb egyszerűsítési lehetőség (és csak akkor lehetne egész, ha a teljes nevezőt ki lehetne egyszerűsíteni). De ha tört számok négyzetei nem egészek, akkor egészek csak egész számok négyzetei lehetnének, ha más lehetőség nem létezik, de nincs olyan egész, aminek a négyzete kettő. Akkor viszont a gyök kettő egy olyan szám, ami nem tört, azaz nem írható fel két relatív prím (vagy akármilyen egész ) hányadosaként és így be kell vezetnünk egy új számosztályt, az irracionális számokat.


Kérdezz nyugodtan, ha valami nem tiszta

2008. nov. 11. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
91%
2. válaszolónak: Ez jópofa, de vizsgán elfogadják ezt a levezetést? :-)
2008. nov. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

1. válaszoló: Ezt a 3szögeset nem csináltuk

2. válaszoló: Köszi, ezt a tényezős felbontást nem említette, de könyebben megérthető szerintem, mint a mienk.

2008. nov. 12. 13:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!