Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Forgattyús tengely kovácsolása?

Forgattyús tengely kovácsolása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szabadalakító kovácsolásnál, hogyan bíztosítható a megfelelő szálelrendeződés? Egy ehhez hasonló tengely ről lenne szó, csak kb. 10x ekkora méretarányban:


[link]


Ha az egész tengely prizmatikusra kovácsolják le, akkor ha jól gondolom, forgácsolás után nem lesz folytonos a szálirány, hanem abban szakadás lesz a forgattyús csapnál, tehát nem ilyen lesz:


[link]


És itt jön lényegében a kérdésem:


Szabadalakítással bele lehet tenni a forgattyúscsap részt is, és ezáltal biztosítani a megfelelő szálelrendeződést vagy ez csak süllyesztékben lenne megoldható?


Igazából a kérdés: ha lenne egy 10x akkora tengely mint a képen, és abból kellene 1db-ot készre legyártani (forgácsolni) , akkor melyik előgyártmány típus lehet az optimális?



#nyújtás #kovácsolás #szabadalakító #átkovácsolás #előgyártmány
2019. jún. 14. 20:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szabad alakítással is megoldható szerintem, DE:

1 db-nál ekkora méretben szerelt forgattyústengelyt terveznék. Mi lesz belőle? Gőzgép?

2019. jún. 14. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Egy mechanikus sajtóban lévő tengelyről van szó
2019. jún. 14. 22:52
 3/9 anonim ***** válasza:
50%
azt excenterrel hajtjuk, nem forgattyús tengellyel.
2019. jún. 15. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

van ilyen is meg olyan is. Ezt pl. én inkább hívom fogattyús tengelynek, mint excenternek, és ez egy présben van.


[link]



Ez is egy présben van:


[link]


De inkább ezt hívják hivatalosan excenter (vagy) körhagyó tengelynek. Csak magyar nyelvben kb. szinonimaként használják a kettőt, ami nem teljesen korrekt. Németül egyértelmű az elnevezés: Kurbelwelle / Excenterwelle és nem is szokták keverni a kettőt.


De igazából a kérdés szempontjából lényegtelen minek hívjuk, az első képen látható típusú tengelyről van szó.

2019. jún. 15. 09:26
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha kovácsolt előgyártmányban gondolkodunk, akkor az semmiképp ne legyen prizmatikus, hanem az előgyártmány kövesse a forgattyústengely alakját. Megfelelő kovácsolási ráhagyással persze. Szilárdsági szempontokból ez a legelőnyösebb .Kovácsolás után esztergálni kell, majd hőkezelni és méretre köszörülni. Szabadalakiító kovácsolással is meg lehet csinálni, 10 darabnál talán még meg is éri.

Hol tanulsz?

2019. jún. 16. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Szabadalakító kovácsolásnál, hogyan bíztosítható a megfelelő szálelrendeződés?"


sehogy.

meg amúgy sem. de kezdjük az elejéről.


kétfajta alakítás van. a melegalakítás és a hidegalakítás. egyik sem arra utal, hogy te milyennek érzed a hőmérsékletet, hanem arra, hogy a darab belsejében mi történik.


melegalakításról akkor beszélünk, ha az alakítás során képződő feszültségek, rácshibák, torzult szerkezet újrakristályosodás útján el tud tűnni. hidegalakításról akkor, ha nem. az ólomnál pl. már a szobahőmérséklet is melegalakításnak számít.


az általad belinkelt ábrával két nagy baj van:

1. milyen kezdeti szálelrendeződés?

2. mitől maradna meg?


kezdjük a másodikkal.

az acélnál a kovácsolás akkor is melegalakításnak számít, ha éppen nincs az alakítási hőmérséklet és a szobahőmérséklet egy fázisátmenet (pl. mert saválló/rozsdamentes acéllal dolgozol), de egyébként meg az alakítási hőmérsékleten az acél ausztenites szerkezetű, szobahőmérsékleten meg ferrites/perlites (bénites, martenzites, ha úgy hűtöd) mégis mi a búbánattól maradna meg bármi amit csinálsz vele? ha közben még kristályrácsot is vált? (kétszer, mert egyszer melegítésnél is)


az elsővel az a probléma, hogy a kiinduló anyagot leginkább egy melegen hengerelt rúd lesz, aminek gyakorlatilag nincs szálelrendeződése (mert melegalakított), aminek van, az a hidegen hengerelt/húzott anyag, amit egyrészt ekkorában nem nagyon fogsz szerezni, másrészt, ha esetleg mégis, akkor kidobod az egészet a kovácsolással.

(az ábrán egyébként hajlítás szerepel, ami hidegalakítás, nem pedig kovácsolás)

2019. jún. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

5-ösnek: gépész MSc-n vagyok Miskolcon.



Utolsónak: nem írtam sehol azt, hogy kezdeti szálelrendeződés! A képet pedig egy kovácsolással foglakozó könyvben találtan, mert ugye kovácsolásnál is létezik a hajlítás mint technológiai művelet, nem csak hidegalakításnál.


Egyébként pedig köszönöm a válaszodat.


És ekkor a szálelrendeződést figyelmen kívül hagyva, hogy a legszerűbb eltávolítani a forgattyús részről az anyagot? Lánggal kivágható pl. , szoktak ilyet? Vagy valamiféle kivágó/lyukasztó szerszámmal esetleg?

2019. jún. 17. 22:16
 8/9 anonim ***** válasza:

A #6-os kissé körülményesen fogalmazott, de nagy része igaz.


"hogy a legszerűbb eltávolítani a forgattyús részről az anyagot? Lánggal kivágható pl. , szoktak ilyet? Vagy valamiféle kivágó/lyukasztó szerszámmal esetleg?"


Ha le van kovácsolva az anyag, azt nem szokás lánggal vágni. Teljesen tönkretenné az anyagszerkezetet (pl.felületi beedződés), meg egyébként is nem kívánatos hőfeszültséget okoz. A kivágó-lyukasztó szerszámok pedig tipikusan lemezanyagoknál játszanak.


Ahogyan korábban is említettem, kovácsolt előgyártmánynál a felesleges anyageltávolítás forgácsolással történik, ezstergagépen. Utána hőkezelik, revétlenítik, tisztítják. Aztán megy a köszörűre. A rajz alapján felületi edzés lesz. Anyagminőségtől függ, hogy ezt hogyan kivitelezik.

Pl. elsősorban kérdés az is, mekkora legyen az acél széntartalma. Kéregedzéskor martensites szerkezet elérése a cél, így szükséges hogy a széntartalom 0.30%-nál nagyobb legyen, tehát csak az ún. edzhető acélok jöhetnek szóba. Kérgesítéskor előnyös nagyobb széntartalmú acélt választani. Viszont az edzéskor keletkező martensitréteg térfogatnövekedése a széntartalommal arányos, tehát növekszik a feszültség és a repedési veszély. Ebből a szempontból előnyösebb a kisebb széntartalmú acél. Mivel a repedési veszély egyúttal az alkatrész alakjától is függ, a két szempontot úgy egyeztetjük, hogy az anyag összetételét függővé tesszük az alkatrész formájától, valamint igénybevételétől.


Egy forgattyústengelynél alapelvárás, hogy az anyag belűl szívós legyen, kívűl pedig kopásálló, a jelölt helyeken.

2019. jún. 17. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor marad a forgácsolás :)
2019. jún. 18. 21:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!