Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az oldódás miért fizikai...

Az oldódás miért fizikai változás?

Figyelt kérdés
Miért fizikai változás az oldódás ha pl. Réz szulfátot és vizet oldunk? Mert az eredeti kötések felszakadnak és újjak jöttek létre (hidrát burok is keletkezett a víznek köszönhetően) és ezáltal, hogy felszakadnak a kötések és újjak jönnek létre nem kémiai változás lenne?

2020. máj. 6. 19:58
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

Nem jönnek létre új kötések, csupán a szilárd só ionjaira disszociál, melyeket hidrátburok vesz körül. Az oldódás fizikai változás, az anyag kémiai tulajdonságai nem változnak meg, (csak fizikai, pl. halmazállapota) kémiai reagensként ugyanúgy viselkedhet.

Az oldódás járhat hőfelszabadulással (exoterm), és hőelnyelődéssel (endoterm). Ezek is fizikai változások, termokémia bővebben foglalkozik velük.

2020. máj. 6. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Valóban kémiai folyamat csak középiskolában helytelenül tanítják: ugyanis az oldás során megváltozik az alkotók kémiai környezete.

Példádban ráadásul a réz vizes oldatban [hexaakva-réz(II)]2+ komplex kationt képez, mert koordinációs szféráját teljesen feltölti:

Cu2+ + 6 H2O <--> [Cu(H2O)6]2+

2020. máj. 6. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Az oldódás lehet kémiai és fizikai folyamat is. Pl. a CuSO4 oldódása kémiai, de pl. az alkohol oldása vízben az fizikai.
2020. máj. 6. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A fizikai változás azt jelenti, hogy visszalakítani fizikai úton tudjuk. Például ha a sót vízben oldjuk, akkor egyszerű párologtatással vissza tudjuk kapni a vizet és a sót. Van viszont olyan oldódás, aminek alkotórészeit csak vegyi úton tudjuk visszakapni (vagy még úgy sem), klasszikus példa erre a sósavban való oldás.
2020. máj. 6. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#1-es vagyok, köszönöm #2-es, ma is tanultam valami újat!

És ezek szerint nem csak szilárd anyagok, hanem gázok oldódása is lehet kémiai folyamat, amikor reakcióba lépnek az oldószerrel, pl. CO2 oldódása vízben. Apoláris tulajdonsága miatt nem kéne, hogy oldódjon, de kémiai reakció játszódik le.

2020. máj. 7. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

Nos, szerintem a fázisváltozások alapvetően fizikai változásnak minősülnek.


Ha egy szilárd anyag oldódik egy folyadékban, akkor a szilárd fázis megszűnik. Az oldódás és a kicsapódás is fázisváltozás.


Ez lehet egy alapja a "fizikai változás" minősítésnek.


Persze sokféle oldódás esetén történnek fontos kémiai változások is, de nem minden esetben.

Például egy olvadt alapfémbe oldódó szilárd ötvöződarab esetén általánosan kémiai változás nincs.

De mondjuk egy fém savban oldódása esetén egyértelműen van.

2020. máj. 7. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!