Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázná, ez hogy...

Valaki elmagyarázná, ez hogy lehetséges? Kép!

Figyelt kérdés
[link]
2010. aug. 2. 17:15
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
89%
a zöld és a piros háromszög átfogói nem esnek egy egyenesbe. a felső képen kicsit befelé hajolnak, az alsó kifelé. a kettő különbsége 1 négyzet.
2010. aug. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
40%

jaja

nézd meg a piros derékszögű 3 szög hosszabb befogóját. a felső képen 7 kocka, az alsón csak olyan 6 és egynegyed...

2010. aug. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
86%
a kis háromszögek ugyanazok mindkét ábrán, a csalás az, amit az első írt le, hogy egy optikai csalás a dolog, mert úgy látszik, hogy a kis háromszögekből két nagyobb háromszöget raktak össze, pedig azok a nagyok csak úgy néznek ki, mintha háromszögek lennének, de nem azok, igaziból négyszögek - akkor lennének háromszögek, ha a zöld és a piros háromszög hasonló lenne, de ha megszámolod a két befogót, akkor látod, hogy nem azok.
2010. aug. 2. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
53%

Nem az a gond, amit az első ír. A trükk akkor is kijön, ha nyílegyenesre rajzolod a vonalakat, egyébként szerintem csak optikai csalódás, hogy görbének tűnik (talán a zöld-piros miatt).


A trükk abban van, hogy vastagok a vonalak, ezért szépen elrejtik a valóságot a szemünk elől. Vagyis a pontatlanságban van a lényeg.


A nagy háromszög (a teljes egész) területe a következő:

(5*13)/2= 32,5

A piros háromszög területe: (3*8)/2 = 12

A zöld háromszög: 5

A két szögletes alakzatot le is lehet számolni: 7 a narancs és 8 a zöld. Ez összesen kereken 32 a 32,5 helyett, azaz valahol elcsaltak egy fél kockát! De hol? Mindjárt mondom.


Az alsó háromszögben a helyzet fordított: Összesen 33 kockányi (a fehérrel együtt), tehát plusz-mínusz fél kockányi a csalás.


De hol tűnik el a fél kocka?


A rajz azt sugallja, hogy a nagy háromszögben úgy oszlik meg a két kis háromszög, hogy a zöld befogói 5 és 2, a piros befogói pedig 8 és 3 lesznek. De ez nem igaz, ha pontosan szerkesztünk (és nem vastag vonalakkal), vagy méginkább, ha kiszámoljuk, akkor kiderül, hogy nem a négyzetrács sarkára fog esni a metszéspont, azaz a narancssárga terüet valójában nem 7 egész, a zöld sem 8 egész lesz. Ha a fenti háromszög pontos lenne, szétdarabolni se tudnánk rendesen. Az alsó ábrán szintén el van csalva valamennyi terület, de ott meg fordíva. Íme egy pontosabban megszerkesztett példány, amin jól látszik, hogy a fenti ábrán semmi se pont ugyanolyan, mint lent:

[link]

2010. aug. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
83%

előző: a te ábrádon a 4 elem mind másként néz ki a két nagy háromszögben, látványosan semmi közük egymáshoz. Nem átrajzolni kell az ábrát, hanem megérteni, hogy miért van ez.

A feladatban pont az a poén, hogy az ábra pontos, pontosan ugyanazokat az elemeket variálja át az ember, hogy a látszólagos területcsökkenést kihozza, és a csúcsok tényleg a négyzetrácsokon vannak, pontosan úgy, ahogy az ábrán látszik. Próbáld ki, vágd ki papírból az ábra szerinti elemeket, és rakd ki őket a két módon.

A megoldás már korábban le lett írva, miért van ez.

2010. aug. 2. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
45%

Az előző megoldás téves. Pont ez az ábra mutatja, hogy miért. Viszont amit feltöltöttem, az nem jó ábra, ez korrekt:


[link]


De hogy még a hülyék is megértsék, lerajzolom újra. (Ja, és a papír kivágásos ötletet ugye csak viccnek szántad, mert jót nevettem rajta.)


[link]


A vastag vonalak letakarják a csalásokat. Az a lényeg, hogy a vastag vonal hol a narancssárga cucchoz tartozik, hol a háromszöghöz. Úgy is mondhatnám, hogy valójában a fenti ábrán egy négyzetnyivel kevesebb vastag vonal van az ábrán, vagyis a vastag vonalak területe is számít.


A vonalak egyébként nyíl egyenesek.

2010. aug. 2. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
5%

Megint elszúrtam a linket.


Na ez a letakart vastag vonalas ábra:


[link]

2010. aug. 2. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
81%

Kedves 88%-os, látom, hogy nagyon igyekszel, de hidd el, hogy az 1., a 2., és a 3. válasz volt a helyes. Ha nem hiszed, SZÁMOLJ utána, ki fog jönni az oldalak arányából.


És ne hidd, hogy vicc volt, hogy vágd ki papírból. Ez egy egyszerű, olcsó módszer, és nem ráz.


Pedro

2010. aug. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
48%

88%os, nem nevetni kell rajta, hanem megérteni a feladatot, Adva van 4 db elem, amiket valahogy összerakva (az első módon) kapunk egy (látszólag) háromszöget. Ha másképp rakjuk viszont össze (a csatolt képen a második ábra), akkor viszont (látszólag) ugyanazt a háromszöget kapjuk, kivéve, hogy egy kis négyzet kimaradt, akkor ez mégis hogy lehet.

A feladat tehát nem az, hogy átrajzoljuk az ábrát kedvünk szerint, hanem egy elsőre meglepő, becsapós trükkre kell rájönni, hogy miért is van.

Már többször le lett írva, a trükk az, hogy a nagy háromszögek csak látszólag háromszögek, ráadásul csak látszólag ugyanazok, de igaziból az a pont, ahol a két kicsi háromszög találkozik, az egy csúcs, amiben megtörik a vonal, csak szabad szemmel ez nem igazán látszik.


Előbb tanuld már meg értelmezni mind a feladatot, mind a már korábban leírt megoldást, és talán csak utána kezdj el arckodni, addig is meg kis szerénységet.

2010. aug. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
0%

Kedves 66%, érdekes, hogy eddig én adtam egyedül úgynevezett bizonyítást, érvelést, nem pedig bedobtam valamit csak úgy. Tudod ezek a természettudomány módszerei, még ha tévedéshez is vezetnek, amit az úgynevezett bizonyítékok fényében hajlandó vagyok elismerni. Nosza, vedd elő a bizonyítékaidat, és győzz meg.

Számomra mindig érdekes, hogy az beszél alázatról, aki magas lóról osztja az észt, holott gőze sincs, hogy tényleg igaza van-e, és ha igen, miért.


Egyébként én tudom, hogy mit kéne kiszámolnod az igazad bizonyítására, sőt le is ellenőriztem, és már a pontos eredményt is tudom. Kettőnk közül tehát én már biztos vagyok abban, hogy te tévedsz-e vagy sem. De arra vagyok kíváncsi, hogy vajon te csak szajkózol egy véleményt, vagy alá is tudod támasztani.

2010. aug. 3. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!