Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Megéri előfizetni a Nature...

Megéri előfizetni a Nature magazinra?

Figyelt kérdés
Egy csomó érdekesnek ígérkező cikk van Nature-ön, viszont a címen kívül semmit nem látok belőle, mert előfizetős tartalom. Mennyire színvonalas a Nature, megéri előfizetni rá? Vannak hasonló tudományos híroldalak is?

2022. márc. 30. 15:56
 1/2 anonim ***** válasza:
93%

"Mennyire színvonalas a Nature, megéri előfizetni rá?"


Ez biztosan egy vicc :D Legalábbis szakmabeliként én nagyon jót nevettem rajta.


A Nature az egyik legnevesebb folyóirat, nemcsak a - ma már inkább nem használatos - impact factor miatt, de világszerte ismert.



"megéri előfizetni rá?"


Erre a kérdésre a hivatalos és professzionális válasz az, hogy: természetesen, amennyiben a kutatási témához vitális cikkeket közöltek le, úgy az irodalmazásban használt cikkeket meg kell hivatkozni. A tartalmuk megismeréséért pedig elő kell fizetni a folyóiratra.


Az őszinte válaszom (ami a saját véleményemet is reflektálja) pedig az, hogy sokszor még intézmények (pl. egyetemek) sem tudják megfizetni az előfizetést. Pontosan ezek az irreálisan magas árak hozzásegítenek a tudósok manapság látható kizsákmányolásához. Emiatt kevés a nyíltforrású cikk is. Ha én szeretném kiadni a saját eredményeim, hogy teljesen hozzáférhető legyen bárki számára, akár 1000 eurót is ki kell fizetnem saját zsebből az újságnak (cikktől, folyóirattól, stb. függően). Erre pláne nincs pénze sok kutatóintézetnek.



A fentiek miatt szokás használni a scihubot. Mivel ez gyakorlatilag lopás, ezért én sem buzdítalak a használatára (illegális cselekvésre való felbuzdítás is törvényellenes), de ott nagy része elérhető, általában DOI alapján egyszerű használni. VPN+Tor ajánlott.


"Vannak hasonló tudományos híroldalak is?"


Persze, impact factor alapján sorba rendezve ezen az oldalon kedvére válogathat bárki témakör, terület, stb alapján a 32958 nyilvántartott folyóiratból:


[link]

2022. márc. 30. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Egyénileg előfizetni nem éri meg, ahhoz drága. Ha egyetemre jársz vagy ott dolgozol, akkor lehet hozzá tudsz férni az egyetemen keresztül ingyen.


De a legpraktikusabb megoldás a Sci-Hub. Ha nagyon paranoiás vagy, használhatsz VPN-t meg Tor böngészőt, de szerintem nem szükséges, legalábbis én még sose használtam egyiket se (erre a célra), és nem lett belőle semmi bajom.

2022. márc. 30. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!