Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A James web űrtávcsővel...

A James web űrtávcsővel hogyan tudnak bemérni egy egy égitestet ha több ezer km/h-val kering a föld körül?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy hülye kérdés, mert nem nagyon értek a csillagászathoz de azért érdekel.

2022. júl. 6. 12:18
 1/6 anonim ***** válasza:
81%

Kering a föld körül? Hold és pár aszteroidán kívül nem hiszem hogy ilyen sok lenne.


Egyébként a sebesség relatív. Gondolj abba hogy ha valaki elsétál melletted akkor az gyorsnak fog tűnni mert hozzád hasonlítva nagy a változás mértéke, ha viszont a folyópart másik oldalán sétál valaki akkor hozzád képest az az ember a látótered kis részét foglalja el és relative lassúnak fog tűnni.

2022. júl. 6. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:
92%

Mármint mi kering a Föld körül? Ha a James Webb-re gondolsz, az nem a Föld körül kering (hanem az L2 Lagrange pont körül). Nem mintha különösebb problémát jelentene, ha a távcső a Földkörül kering. A Hubble esetében így van, és remekül lehet használni. (Sőt, ezzel az erővel a Föld is kb. 100 ezer km/h-val kering a Nap körül, mégis "be tudjuk mérni" a felszínéről a csillagokat, bolygókat.)

Ha meg az égitestekre érted a kérdést, akkor a James Webb nem vizsgál Föld körül keringő égitesteket.

2022. júl. 6. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
90%

Igen a távcső mozog, bár a földhöz viszonyítva minimális a mozgása.


Egyrészt nagyon távoli tárgyakat figyel, így nem jelentős a távcső mozgása. (pl ha éjszaka utazol, látod elsuhanni a tájat, de a hold mozdulatlanul függ az égen)


Másrészt különböző technikákkal stabilizálja a képet pl a távcsövön keletkező rezgéseket egy tükör mozgatásával tudják szűrni.


Az űrhajók forgását pl. nagy forgási tehetetlenségű kerekek forgatásával le tudják fékezni, bár a webben nem tudom milyen megoldást választottak.

2022. júl. 6. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
85%
A kérdés nem butaság. Engem az érdekelt mindig, hogy hogyan tudják olyan pontosan megállítani, hogy pl. a hosszú expozíciós idejű (akár 10-20 perces) felvételek is tűélesek legyenek. (Például súlytalanságban én nem tudnék egy lebegő ceruzát az űrhajóhoz képest mozdulatlanul megállítani.) Azt hittem, fúvókákkal csinálják, de ezek szerint létezik lendkerekes megoldás is.
2022. júl. 6. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
77%

Közben meg is találtam:

[link]

[link]

2022. júl. 6. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
77%

4#

Am van legalább 3 féle megoldás:

-lendkerék/reaction wheel

-giroszkóp: itt a forgástengelyt elforgatják, és ezzel gerjesztenek egy a forgási tengelyre és az elmozdító erőre merőleges forgatónyomatékot

-elektromágneseket kapcsolgatnak ki-be a bolygó mágneses terében, így az egész űrhajó elfordul, mint az iránytű. Ezt nem lehet akárhol használni.


Az első kettő előbb-utóbb telítődik, akkor fúvókákkal kell "kiüríteni" őket.

Pl. Olyan nyomatékkal fékezik a lendkereket, mint amilyen nyomatékot a fúvókák tudnak.


Egy am távcsőnek csökkenti a hasznos üzemidejét a fúvóka használata, mert sok időbe telik, mire eloszlanak a hajtógázok.

2022. júl. 7. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!