Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az európai erdők fái is úgy...

Az európai erdők fái is úgy nőnek, mint az esőerdő fái, elsődleges-másodlagos erdő?

Figyelt kérdés

"Volt egyszer egy erdő" filmben láttam, hogy a primer kb 50 év után magától kidől, ekkor nő a másodlagos ami több száz évig élhet.


https://www.youtube.com/watch?v=c3fzJOSdGYU



2022. júl. 30. 08:02
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem úgy nőnek, tekintettel arra, hogy egészen más a környezet, éghajlat, talaj, emiatt a fák is.
2022. júl. 30. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2022. júl. 30. 12:39
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:
Kérdező sajnos és 1-es, sajnos ez így nagyon pontatlan. :)
2022. júl. 30. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 TappancsMancs ***** válasza:

A másodlagos erdő fakivágás utáni erdőt jelent. És a filmet gyorsan megtatlátam, és beleléptetve is gyorsan meglett a filmbeli részlet (egy helyen legalábbis) tehát lénygében kérdező jól mondtad. De a filmben pontatlanul van. Több lehetséges oka is lehet. Egyik, hogy a magyar fordítás lett pontatlan, akár a szakmai lektor kihagyása miatt is. Vagy az eredeti narrátor szövegnél sem volt már szakmai lektor és az is pontatlan.


Kérdésben:

"a primer kb 50 év után magától kidől, ekkor nő a másodlagos ami több száz évig élhet."

A filmben ahol megtaláltam azért kicsit másképpen mondja. Itt alább idézem.


19:30 tuán jön:

"A pionír erdőt a másodlagos erdő követi."


Volt egyszer egy Erdő 2013 (Once upon a Forest)

https://www.youtube.com/watch?v=Nk1KnHmXHUs


Forest - wiki

"Ezzel szemben a másodlagos erdő a fakitermelést követően újranövő erdő, és eredetileg más régiókból vagy élőhelyekről származó fajokat tartalmazhat. [29]"


Secondary forest - wiki

"A másodlagos erdő (vagy másodnövésű erdő ) olyan erdő vagy erdőterület , amely egy fakitermelés vagy mezőgazdasági célú irtás után újra nőtt addig, amíg elég hosszú idő telik el ahhoz, hogy a zavarás hatásai már ne legyenek nyilvánvalóak."


Az eredeti film francia, így még talán - de javítsatok - talán még többszörös fordításon is áteshetett, franciából angolra vagy németre majd magyarra. Talán. Nem tudom van-e ilyen. :)



---

[link]

[link]

[link]

2022. júl. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen. Igen wikiben így írták. "fakivágás". De a filmben mintha kidőltek volna maguktól a pioneer-ek. Igazából érhetőbb lenne a fakivágás, akár a nagyvárosokban is, ha így lenne. De a film végül az esőerdőről szólt...(amúgy nagyon szép)
2022. júl. 30. 13:34
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:

Nem néztem meg, de gondolom még ezzel együtt is érdemes megnézni. És vannak benne szép felvételek. :)


Azt nem értem a nagyvárosoknak mi köze ehhez? :P

2022. júl. 30. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:

"De a filmben mintha kidőltek volna maguktól a pioneer-ek."


Igen ahogy belenéztem a filmben a természetes erdő pusztulást és újratermelődést mutta be. De tényleg csak éppenhogy belenéztem itt-ott.

2022. júl. 30. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!