Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek azoknak a szülőkne...

Szerintetek azoknak a szülőknek akiknek két színű a szeműk milyen lesz a babájuk szemszíne?

Figyelt kérdés
Pl az én szemem zöldes barna, a partneremé kékes zöld. Genetika szempontból mindig csak 3 alapszint adják meg. Tudom hogy a barna domináns...

#szem #baba #genetika #Kevert szemszin
2022. nov. 7. 10:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ezekből lehet válogatni, + kék is lehet.
2022. nov. 7. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
A többi árnyalat véletlenszerű
2022. nov. 7. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Dehogy véletlenszerű... viszont nem egygénes, hanem elég bonyolult szabályok döntik el, hogy mi lesz.

Nem igazán lehet előre megmondani.

2022. nov. 7. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

A nagyszülők szem színét is örökölheti


(Tehát a ti szüleiteknek a szem színét(

2022. nov. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Csak, hogy ilyen is van:)

[link]

2022. nov. 7. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez alapján, a párod nem hordoz barna allélt, azon lehetne okoskodni, hogy te vajon duplán hordozod a barnát (homozigóta) vagy sem.


Ha te duplán barnát hordozol, akkor csak barna szemű gyerekeitek lesznek.


De ha mundjuk az egyik szülőd kékszemű, akkor biztos, hogy csak egy barna alléled van, akkor csak az utódaitok fele lesz várhatóan barna szemű.


Ha mindkét szülőd barna szemű, akkor már rólad is csak valószíníségekben lehet beszélni.


Ha egyik szülőd se barna szemű, akkor ideje kérdéseket feltenned. :D

2022. nov. 7. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Apámnak zöld a szeme, anyámnak pedig barna. A partnerem anyjának kék az apjának zöld 😂 Persze tudom hogy az idő dönti majd el, de ebben az esetben nagyon kíváncsi voltam, hogy vajon ezekben az esetekben, hogyan oszlanak fel az arányok 😁
2022. nov. 7. 16:12
 8/14 anonim ***** válasza:

Akkor szerintem 50% eséllyel lesz 1-1 gyereked barnaszemű.


Ha lesz 3 gyereked, ~94% az esélye, hogy legalább egy nem barna szemű. 2-nél 75%.


Ha minden színért csak 1 gén felelne a partnered egy kéket és egy zöldet, te pedíg egy barnát és egy kéket vagy zöldet hordoznál.


Esetleg még segíthtené a spekulációt, ha lenne vagy 8 testvéred, akkor talán meg lehetne mondani, hogy kéket, vagy zöldet vagy milyen eséllyel kaptál apukádtól. De a valósag az, hogy nem csak 1-1 gén adja a színeket.

2022. nov. 8. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 sadam87 ***** válasza:
100%

#6

"Ha egyik szülőd se barna szemű, akkor ideje kérdéseket feltenned. :D"

Mármint így lenne, ha tényleg e kétgénes modell működne. De valójában sokgénes a szemszín öröklése (ahogy te is írtad a 8. válaszodban). A kék-barna szemszín meghatározásért az OCA2 és a HERC2 gén is felelhet (ráadásul kapcsoltan öröklődnek, hogy bonyolultabb legyen a helyzet).

[link]


#8

"Akkor szerintem 50% eséllyel lesz 1-1 gyereked barnaszemű."

A kétgénes modell alapján nekem is ez jött ki. (Az 5. válaszoló által linkelt kalkulátor viszont 33%-ot hozott ki, az nem tudom, hogy sikerült, milyen modellel dolgozhat.)

"Ha lesz 3 gyereked, ~94% az esélye, hogy legalább egy nem barna szemű. 2-nél 75%."

3 gyerek esetén (a kétgénes modell alapján) 87,5% az esélye, hogy legalább egynek nem barna a szeme.

De ahogy írtad, a szemszín örklése ennél jóval komplexebb.

[link]

2022. nov. 8. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"(a kétgénes modell alapján) 87,5% az esélye"


Igen, valamit félre ütöttem a számológépben.


Így, hogy a barna domináns, így sem felel meg a barna az egyszerűsített modellnek?

2022. nov. 9. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!