Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az emberek átlagmagassága...

Az emberek átlagmagassága meddig emelkedhet a jövőben?

Figyelt kérdés

2022. dec. 28. 18:00
 1/9 anonim ***** válasza:
63%
a nyugati világban (főleg ott, ahol nagyobb kultúrája van az egészségtudatos életnek), várhatóan nem nagyon fog már emelkedni.
2022. dec. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
77%
a genetika hatása elhanyagolható, az nem sokat változik ilyen időtávlatban
2022. dec. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Revolúcióbiológus ***** válasza:
19%

Ez nem genetikai kérdés - a 20. század elején még az őslakos amerikai indiánok voltak a legnagyobb átlagmagassággal rendelkező népcsoport, ma meg már 10 centivel alacsonyabbak lennének a hollandusoknál. Az apacsok, sziúk vagy kommancsok rengeteg fehérjét fogyasztottak (bölényre vadásztak) és jó minőségű nyersanyagokhoz jutottak hozzá a tradicionális életmódjukkal, sokkal egészségesebbek voltak, mint a gyarmatosítók (már persze épp mikor nem kaptak el tőlük valami fertőző betegséget ami ellen nem voltak védettek). Ma már kellően tápláló étrendet szupermarketekben beszerezhető élelmiszerekből is be lehet vinni, így a korábban rosszul étkező európai népesség magassága is nőtt.

Az egyéni magasságban lehet szerepe a genetikának, de nagyobb embercsoportok átlagmagasságában szinte semennyi.

2022. dec. 28. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%
Rosszul tudod. Általánosságban az új generáció minden megfigyelés szerint magasabb mint a szülei. Nyilvàn van kivétel.
2022. dec. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Régen a Delta című nagazinban olvastam egy írást arról, hogy megtalálták Éva néni csontjait, és hogy az alapján hat méter magas lehetett.
2022. dec. 28. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
85%
Ez bizony genetikai kérdés is. A génjeid felelnek a potenciális maximumért amit el tudsz érni, míg a környezeti tényezők mint az egészségi állapot, táplálkozás, életmód a tényleges magasságért amit ezen belül elérsz. Tehát nem törvényszerű, hogy minden generáció magasabb lesz mint a szülei, régészeti leletek alapján tudjuk hogy egyes bronzkori, vagy vaskori európai csoportok magasabbak voltak mint a középkori vagy 18-19. századi társaik, közel akkorák mint a mai európaiak egyszerűen mert alacsonyabb volt a népsűrűség ezért több erőforráshoz jutottak, több állati fehérjét fogyasztottak stb. A 20. században is csak azért nőtt generációnként az átlagos magasság mert nőtt az életszínvonal, nagyanyáméknak elmondása szerint még luxuscikk volt a hús, csak hétvégen ettek én meg úgy nőttem fel hogy bármikor terülj, terülj asztalkám volt. Azt már a gének okozzák hogy különböző népek átlagos magassága között csaknem ideális feltételek esetén is jelentős különbség van. Hogy mi a genetikai maximum azt nehéz kiszámolni de több fejlett nyugati országban megállt a növekvő tendencia. A fiatal felnőtt holland férfiak átlagos magassága 183-184 centi körül van, ami az egyik legmagasabb a világon, de a növekedés óta évtizedek óta megállt. Talán tökéletes gazdasági egyenlőség esetén pár centit még nyernének. Bosznia, Montenegro, Szerbia vidékén élnek még hasonló óriások a nem túl magas életszínvonal ellenére. Velük kapcsolatban spekulálnak hogy ideális körülmények között 185-190 cm között tetőzne a férfiak átlagos magassága. Még az afrikai dinkákban van hasonló potenciál. Szóval egyelőre ez tűnik a reális maximumnak, de nem minden népességnél egyetemesen hanem csak néhánynál ahol a szelekció nagy genetikai magassággal embereket alkotott. A fejlett országokban ahol a társadalmi egyenlőtlenségek sem kirívóan magasak ott az átlag magasság nagyjából elérte már a maximumát.
2022. dec. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
83%

"Hogy mi a genetikai maximum azt nehéz kiszámolni de több fejlett nyugati országban megállt a növekvő tendencia. A fiatal felnőtt holland férfiak átlagos magassága 183-184 centi körül van, ami az egyik legmagasabb a világon, de a növekedés óta évtizedek óta megállt."

én is erre gondoltam az #1-es válaszomban, de valamiért nagyon lepontozták. tőlük várom az ellenvéleményt.

2022. dec. 29. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
78%
7: Én felpontoztalak, de szerintem valószínűleg félreértették vagy nem volt világos pontosan mire gondolsz.
2022. dec. 29. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Senior Séf ***** válasza:
100%
Most a bőséges és tartalmas táplálkozás segíti elő a folyamatot, de nyilván nem fog a végtelenségig nőni az átlagmagasság, hiszen a "célszerűség" még most is befigyel a természetes kiválasztódásba.
2022. dec. 30. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!