Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tiszta éjszakán meddig képes...

Balasa Bence kérdése:

Tiszta éjszakán meddig képes ellátni az ember?

Figyelt kérdés

A nemrég megnézett avatár 2 hatására jutott eszembe:


A földről a pandorára hat évig tart elutazni (az első film szerint), a második filmben van egy jelenet, ahol Jacke második fia, Loák megmutatja a pandora felszínéről a földet, vagy talán a napot ("apám is egy csillagról jött... látod, onnan."



2023. jan. 3. 10:31
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Átlagosan sötét helyről átlagos látással a több, mint kétmillió fényévre levő Androméda-galaxis a legtávolabbi objektum, amit szabad szemmel megpillanthat az ember (de a galaxis ugyebár sok csillag együttese)

Amiket az égen látni csillagok, a fényesebbek általában viszonylag közel vannak (pl. Szíriusz 8 fényév, Vega 25 fényév), és úgy alapból a túlnyomó többségük legfeljebb néhány száz fényévre van.

De a csillagok valódi fényereje nagyon eltérő lehet, így akad néhány kivétel, pl. a Hattyú csillagképben található Deneb is fényesnek látszik, pedig több, mint 2000 fényévnyire van, egy-egy nagyon halványan látható csillag 10000 fényévnél is messzebb (de ez igencsak kivételes). A galaxisunk átmérője egyébként durván 100000 fényév.

A Napot viszont nem látnánk túl messziről. A Vega távolságában már csak egy jelentéktelen, közepes fényességű csillagnak látszódna, 50 fényév távolságból pedig már éppen csak, hogy látni lehetne.

Egyébként a nagyon messziről látszó csillagok körül igencsak valószínűtlen, hogy élet alakuljon ki, ugyanis csillag mércével kifejezetten rövid az élettartamuk, ellenben a sugárzásuk pusztítóan erős.

2023. jan. 3. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
92%

> Tiszta éjszakán meddig képes ellátni az ember?


Az Androméda-galaxis szabad szemmel látható, ez 2,5 millió fényévre található. Vannak, akik az Triangulum-galaxist is látják szabad szemmel, az 2,9 millió fényévre van. A legtávolabbi szabad szemmel is látható csillag több tízezer fényévre van.


Amúgy az, hogy egy csillag látszik-e az sok dologtól függ. Pl. a környezet fényszennyezésétől. Függ a légkörtől is. Meg persze a megfigyelő szemének érzékenységétől. Ezekről meg a sci-fi nem mond annyit, amiből következtetni lehetne, de nem is kell.


> A földről a pandorára hat évig tart elutazni (az első film szerint)


Ez idő, nem távolság. A fizika törvényei szerint fénysebességnél nem lehet gyorsabban utazni, így ebből kiindulva ez maximum 6 fényév távolságot jelentene. (Illetve más technikai problémák miatt még a fénysebesség tizedével is eléggé problémás utazni, lévén az űr nem teljesen üres, egy esetleg az űrhajó útjába eső kavicsot el kellene kerülni, ahhoz meg észre kellene venni. De ettől most tekintsünk el.) Szóval ez a 6 fényév távolság kvázi a szomszéd csillagokat jelenti.


De sci-firől van szó, ahol a valódi világ fizika törvényeinek nincs relevanciája.


~ ~ ~


Az Avatar 2-t nem láttam, az első részt meg túl régen. Nem tudom, hogy a filmből, vagy a franchise-hoz tartozó könyvekből vagy játékokból derül-e ki, mindenesetre az Avatar kitalált univerzumában tudható, hogy a hold a Polyphemus nevű bolygó körül kering, ami meg – a való világban is létező – Kentaur csillagképben található Alfa Centauri A csillag körül kering, aminek a távolsága tőlünk kb. 4,3 fényév. Így valóban az egyik szomszéd csillagról van szó, a fénysebesség határát át nem lépve is elérhető távolságra van, még ha reálisan 6 évnél azért hosszabb ideig tartó utazással.

2023. jan. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A "milyen messzire" nem létező fogalom, azt mindig a látni kívánt objektum határozza meg. A földet például a holdról igen, a legközelebbi csillagról nem látni.


A szemed ahhoz, hogy "lásson", meghatározott mennyiségű fotont (energiát) kell, hogy érzékeljen. Ha kevesebbet, nem érzékeli. Ha többet, igen. Ezért látástávolság attól függ, az adott objektum mennyi fényt bocsát ki. Ez egy adott szám, azonban minden irányba megy. Ha egy méterre vagy tőle, akkor az egy méteres gömb, szemednek megfelelő felszíne számít. Ha 100 méterre vagy, ekkora gömb szemed méretű felszíne számít, de ekkor az előbbinek csak tízezred része jut a szemedbe, ahhoz tehát, hogy ugyanolyan fényesnek lásd, ennyivel erősebb fényűnek kell lennie.

Ezt az adatot a csillagászatban magnitudónak nevezik (látszó fényesség). Az emberek szeme is eltérő érzékenységű, a hatos magnitudót nagyjából mindenki éppen hogy látja (néhány nagyor erős sugárzású távoli csillag). A hetest már kevesen és csak néhány jószemű, gyakorlott ember a nyolcast. Ami azt jelenti, néhány, 100 fényévnyi távolságban lévő csillagot látja, a többit nem. Messzebbről nagy csillaghalmazok együttes fénye érzékelhető csak.


Filmek ilyen adatait felejtsd el, az szórakozásra készült, nem ismeretterjesztésre. A földet garantáltan nem láthatták a naprendszeren kívülről, de még a Neptunusztól is csak speciális esetekben. A napunkat se túl messziről, ahhoz elég gyenge.

2023. jan. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!