Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 305/1500 Dobson tükrös távcső,...

305/1500 Dobson tükrös távcső, estleg 254/1200 vagy NEQ5 mechanikán 200/100 Skywatcher/Omegon? Esetleg más javaslat?

Figyelt kérdés
Nem vagyok teljesen kezdő, viszont a komolyabb tudással rendelkező amatőrök szintjét még csak "karcolom". Jelenlegi 90/900-as refraktormat szeretném cserélni komolyabb teljesítményű távcsőre. Elsősorban vizuális észlelésre, viszont a későbbiekben a fotózás is érdekes lehet. Fix hely, relatív sötét égbolt adott. Keretben 500 ezer körül gondolkodom.

#csillag #távcső #Newton #Dobson #Omegon #Skywatch
2023. febr. 2. 21:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ekkora Dobson eszméletlen fényerős lehet, ám a mechanika feltétlenül igényli a motoros követést és ez goto változatban nagyon drága, majdnem egy milla.

A 200/100 Skywatcher az gondolom 200/1000 lesz, ezt elírtad.

Ez már gotoval is beleférhet. Viszont egy 20 cm átmérőjű tükörhöz már jó lehet az 1500 fókusz, ha megfelelően van parabolizálva, amit Foucault próbával ellenőrizhetsz, nekem volt egy ilyen régen és kimondottan ajánlom, ha találsz a kínálatban. Az equatorális mechanika előnyei is megjelennek a Dobsonhoz képest, amely a nyomkövetést két tengely motorikus mozgatásához köti, így ezt mindenképpen nehezebb megoldani, mint az eq-t.

A mai árakat sem ismerem, meg hirtelen a kínálatban sem láttam 200/1500 ast, de nem lehetetlen szerintem ilyet találni.

2023. febr. 2. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az egyes válaszhoz.

Azt sajnos nem tudom, hogy ha találsz 1500 mm fokuszú kétszázas tükröt, akkor a hosszabb tubushoz elég e az eq5 mechanika, vagy masszívabb kell? (sanszos) a beremegés elkerülésére, de az nyilván drágább is.

2023. febr. 2. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Igen, elírtam. 200/1000 akart lenni. Köszönöm az észrevételt! Igazából arra lennék kíváncsi, hogy a tapasztaltabbak (kiknek valamikor hasonló dilemmáik lehettek) most mit választanának figyelembe véve az elképzeléseket. 200/1500-at jelenleg nem találtam. Esetleg annyival jobb a 250/1200 vagy 300/1500 EQ6-on, hogy megérje a közel dupla árat? Figyelembe véve a Kárpát medence légköri adottságait! Egyáltalán ki lehet használni a nagyobbat?
2023. febr. 2. 23:01
 4/5 A kérdező kommentje:
A GoTo annyira nem érdekel, jobban a "felfedezés", keresgélés. És köszönöm a válaszokat!
2023. febr. 2. 23:03
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A 300 tükör dupla fényerőt és felbontást jelent a 200-hoz képest így nagyobb nagyítás érhető el vele, amit ugye a nagyobb fókusz ad, már ha az nagyobb.

Így egy 300.as tükörhöz én 1500-nál nagyobb fókuszt tartanék optimálisnak és ez még kihasználható, különösen magasabb helyeken. Nem feltétlenül fontos ehhez Piszkéstető, apámnak Gyöngyösön túl a Mátra felé volt telke valamivel 300 méter magasság alatt várostól távol, ott gyakran voltak kiváló légköri viszonyok.

A jó, stabil mechanika szükséges és egy simán futó óragép az eq-hoz.

A dobson az többnyire masszívabb, de mivel két tengelyt kell hajtani motorral, számíthat a léptetés finomsága, meg ha valamiért akad, vagy szorul egy kicsit, így van előnye, de lehet hátránya is, nem hiába olcsóbb a dobson szerelés.

Használt műszer esetén alaposan meg kell vizsgálni, mennyire van kikopva, illetve alapfontosságú a jó tükör, jól van e parabolizálva, nincs e vetemedve, vagy csak valahol kicsit erősebben megfeszítve, mert még a hőkiegyenlítés is számíthat és érdemes minőségi okulárokat használni.

Amatőr szinten már egy jó kétszázas is elég komoly műszer, de a nagyobb tükör mindenféleképpen jobb lehet.

2023. febr. 2. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!