Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy működik az alakzatok...

Hogy működik az alakzatok besorolása az irodalomban, a különböző átalakító eljárások szerint?

Figyelt kérdés

Előre megemlíteném hogy nem vagyok ebben nagyon jártas így lehet félre értelmeztem valamit.


A lényegre térve, az alakzatok létrehozásánál négy alap átalakító műveletet különböztetünk meg. Viszont nem teljesen értem mi alapján lehet az alakzatokat ezekbe sorolni. Persze vannak az egyértelműek, például hogy az ellipszis detrakción keresztül jön létre, de van rengeteg alakzat amiről nem tudom eldönteni hova tartozik (és a google se segít).

Mondjuk az oximoron adjekció, detrakció, transzmutáció, vagy immutáció? És a halmozás?

Eléggé el vagyok veszve, kérem ha valki ért ehhez segítsen nekem :,)



2023. szept. 24. 15:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Az alakzatok besorolása az irodalomban az alábbi négy alap átalakító művelet alapján történik:


1. **Adjekció:** Az adjekció során új elemek vagy jellemzők kerülnek hozzá egy már meglévő alakzathoz. Ezáltal az alakzat gazdagodik vagy részletesebb lesz. Például, ha egy személy leírásához hozzáadják, hogy "boldog", az adjekció által új jellemzőt kap a személy.


2. **Detrakció:** A detrakció során az alakzatból elemek vagy jellemzők kerülnek elvékonyítás vagy szűkítés révén. Például, ha egy korábbi leírásból eltávolítják a "boldog" jelzőt, azzal a személy leírása kevésbé részletes lesz.


3. **Transzmutáció:** A transzmutáció során az alakzat alapvetően megváltozik vagy átalakul egy másik alakzattá. Például, egy egyszerű szereplő karakter transzmutálódhat egy hős karakterré a történet során.


4. **Immutáció:** Az immutáció során az alakzat jelentős változásokon megy keresztül anélkül, hogy alapvetően átalakulna. Például, egy karakter érzelmi vagy erkölcsi fejlődése az immutáció egy példája lehet, mivel az alakzat továbbra is ugyanaz marad, de változik a cselekedetei és viselkedése.


A "halmozás" olyan stíluselem, amikor egy sorozat vagy felsorolás kerül felhasználásra az alakzatban. A halmozás lehetővé teszi az írónak, hogy több információt vagy részletet adjon hozzá az alakzathoz. Például, egy karakter tulajdonságainak sorozatos felsorolása a leírásban.


Az "oximoron" egy olyan retorikai figura, amely két ellentétes vagy látszólag összeegyeztethetetlen szót vagy kifejezést kombinál egyetlen alakzatban, hogy érdekes vagy erőteljes hatást érjen el. Például, "hideg tűz" vagy "élő holt".


Fontos megjegyezni, hogy az alakzatok besorolása néha subjektív lehet, és az irodalomkritikusok vagy elemzők eltérő véleményeket tarthatnak fenn egy adott szöveg vagy alakzat osztályozásával kapcsolatban. Az alakzatok megértése és az azokhoz történő osztályozás idővel fejlődhet és mélyülhet, és ezért nem mindig könnyű egyértelmű válaszokat találni ezekre a kérdésekre.

2023. szept. 30. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!