Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van-e "igazi" magyar Nobel-díj...

Van-e "igazi" magyar Nobel-díjasunk?

Figyelt kérdés
Szép számmal van magyar Nobel-díjas, de ezek közül van-e olyan, aki a munkáját teljes terjedelemben itthon, hazai kutatóintézetekben végezte?

2023. okt. 5. 08:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
60%

#1

Jah, bezzeg az Oscar-díj, az mennyivel gusztusosabb

2023. okt. 5. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
93%
Szentgyörgyi Albert
2023. okt. 5. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Szentgyörgyi Albert és Kertész Imre (igaz ő nem tudós, hanem író)
2023. okt. 5. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
36%

Igen, Magyarországon született és kutatómunkát hazai intézetekben végző Nobel-díjasok is vannak. Az egyik ilyen példa Albert Szent-Györgyi, aki 1937-ben kapta meg a Nobel-díjat a kétszeresen telítetlen C-vitamin, vagy más néven aszkorbinsav felfedezéséért és izolálásáért, valamint azzal kapcsolatos kutatásaiért. Szent-Györgyi Magyarországon született, és itt is végezte az alapvető kutatásait a díjazott munkájával kapcsolatban.


Másik példa azok közül, akik a munkájukat Magyarországon végezték, Richard Zsigmondy, aki 1925-ben kapott Nobel-díjat a kolloidkémia területén végzett kutatásaiért. Zsigmondy Németországban született, de Magyarországon, azaz a Kémiai Intézetben végezte a díjazott kutatómunkáját.


Ezek a példák mutatják, hogy Magyarországon született vagy itt kutatómunkát végző tudósok is megkaphatták a Nobel-díjat az itthoni munkájukért. Azonban fontos megjegyezni, hogy a Nobel-díjat általában a tudományos eredmények elismeréseként ítélik oda, függetlenül attól, hogy a kutatásokat hol végezték.

2023. okt. 5. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
94%

Szent-Györgyi Albert az egyetlen, aki Magyarországon végzett kutatásokért, úgy kapott Nobel díjat, hogy még Magyarországon élt és még itt is dolgozott.


Olyanok vannak még pl. Békéksy György aki a kutatásai nagyon jelentős részét itt végezte, de a kutatásokat külföldön fejezte be és magát a díjat már külföldön kapta.

2023. okt. 5. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
10%
Nem mellesleg jegyzem meg, hogy Szentgyörgyi Albert azt hírdette, hogy napi 5-10 gramm(sic!) C vitamint kellene bevenni mindenkinek. Ő maga is ezt tette. Ma meg az RDA nemzetközi intézet valami retek 60 milligrammot állapított meg. A multivitaminokban is ennyi van csak
2023. okt. 5. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 hollófernyiges ***** válasza:
50%
Valójában Szent-Györgyi a munka felét Cambridge-ben végezte, ott izolálta azt az anyagot, amit aztán félretett és később Szegeden odaadta az Amerikából odalátogató, amúgy magyar származású vendégkutatójának, hogy nézze meg nem C-vitamin-e. Nem az ő ötlete volt, a kutató dolgozott korábban hasonló témán Amerikában.
2023. okt. 5. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
82%

ma 10:04


Ezt a ChatGPT írta? :D

2023. okt. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 sadam87 ***** válasza:
94%

#4

"a kétszeresen telítetlen C-vitamin"

Ez a kifejezés egyszerre értelmetlen és hülyeség is, az aszkorbinsav nem kétszeresen telítetlen. (Egy C=C kettős kötés van benne.)

Zsigmondy Richárd felhozása példaként meg egészen parádés, mert ő maga sem vallotta magát magyarnak, cserébe (a ChatGPT állításával szemben) tudtommal semennyit nem dolgozott Magyarországon. (Ja, egyébként nem Németországban született, hanem Bécsben...)

Nem lehetne felhagyni a ChatGPT válaszok kritika nélküli bemásolgatásával?


#8

Naná! És nem az első...

2023. okt. 5. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 sadam87 ***** válasza:
84%

Azt nem teljesen értem, miért feltétele az "igazi" magyar Nobel-díjasságnak, hogy a kutatást teljes terjedelmében itthon végezze a kutató. A tudományos élet nemzetközi, és a természetes velejárója, hogy a kutatók rövidebb-hosszabb ideig más országban is dolgoznak. (Jó, az USA-ban, Angliában talán ez kevésbé jellemző.) Egy hazánkhoz hasonló méretű országban egyébként is elég nehéz teljesen önálló Nobel-díjas szintű kutatást kivitelezni.


Azt meg végképp nemértem, hollófernyiges válasza (#7) miért lett lepontozva, amikor teljesen igaz. Szent-Gyögyi Cambridgben izolálta először a C-vitamint (akkor még hexuronsavnak hívta). Pláne annak fényében furcsa a válasz lepontozása, hogy közben olyan válaszokat pontoztak fel, amiben hibásan írva szerepel Szent-Györgyi neve.

2023. okt. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!