Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Adott a síkon 3, nem egy...

Adott a síkon 3, nem egy egyenesre eső pont. Ezekhez választunk véletlenszerűen a síkról egy negyediket (akár a már meglévőkből is választhatunk). (?)

Figyelt kérdés

Mondjuk a kiválasztott pontot „jó”-nak, hogyha a 4 pont olyan felállást eredményez, amelyben valamelyik három pontot összekötve olyan háromszöget kapunk, amelynek területére, kerületi pontjainak valamelyikére vagy csúcsai egyikére esik a 4. pont.


Mekkora annak a valószínűsége, hogy a síkról jó pontot választunk?


Befolyásolja-e az eredeti pontok egymáshoz való helyzete a valószínűséget? Ha igen, mekkora lehet ennek a valószínűségnek a minimuma és maximuma (illetve imfémuma és szuprémuma)?


nov. 11. 01:08
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
80%

1/2 a valószínűség, és mindegy a háromszög.


Egyszerűen nézd meg hova kell pontot tenni hogy jó pontod legyen és onnan könnyű. Rajzold le a feladatot.

nov. 11. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
59%

Nos - egy geometriai sík definícióból eredően végtelen kiterjedésű. Ezen a síkon kijelölünk egy véges területű háromszöget.


Ha most minket az érdekel, hogyha az ideális sík összes pontjából egyet teljesen véletlenül kiválasztunk, akkor az milyen valószínűséggel lesz a háromszögünk területén, akkor a válasz egyértelműen az, hogy elméletileg infinitezimálisan kis valószínűséggel.


A véges háromszög bármilyen alakú és méretű lehet, ez a fentebbi megoldáson semmit sem változtat - ennyi!

nov. 11. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
84%
#2-vel ertek egyet. Ez a feladat igy furcsa. A pontok csak ugy a vegtelensegben vannak, vagy egy adott teruleten belul?
nov. 11. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Eleve a sík bármilyen kicsi kiterjedésű darabján, vagy egy egyenes bármilyen hosszú szakaszán is végtelen számú pont található.
nov. 11. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
68%
#2: szerintem nem az a kerdes hogy ha az eredeti harom pomt melle kivalasztasz egy negyedik pontot a sikon akkor az milyen valoszinuseggel esik az eredeti 3 altal kijelolt haromszogbe. Hanem az hogy a negy pontbol barmely haromra rajzolt haromszog lefedi e mind a negy pontot. Vagyis a haromszogednek az egyik csucsanak valaszthatod a negyedik pontodat is, amitol mar nem infinitezimalisan kicsi lesz a keresett valoszinuseg.
nov. 11. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
26%

Fura, hogy azon megy a vita, amit jól írt le a kérdező, de ebben meg tudom erősíteni a mai 09:00-s válaszadót. Példával megvilágítva arra gondoljatok, hogy egy szabályos háromszög és a csúcspontja az négy „jó” pontot határoz meg, függetlenül attól, hogy az első 3 kiválasztott pont között ott volt-e a súlypont (ha ott volt, akkor a 4. a háromszögön kívülre került), de például egy négyzet négy csúcsa az négy NEM „jó” pont.


A probléma ott kezdődik (amit amúgy a 07:24-es és 08:09-es kezdett pedzegetni), hogy alapértelmezésként, ha csak annyit mond valaki, hogy „véletlenszerűen”, akkor egyenletes eloszlásra gondolunk, de ha nincsenek korlátok (azaz végtelen sok diszkrét lehetőségünk van a választásra, vagy egy nem korlátos tartományból választunk egy folytonos valószínűségi változót), akkor az egyenletes eloszlás nincs értelmezve, tehát mondani kéne valamit arról, hogy milyen eloszlás szerint választjuk a 4. pontot. (Ugye ha egyenletes eloszlással választjuk az első 3 pont közül valamelyiket, akkor 100%, hogy „jó” pontnégyest kapunk, ha olyan az eloszlás, hogy eredeti háromszög hozzáírt köreinek a középpontjaiból választ egyenletesen 1/3, 1/3, 1/3 valószínűséggel, akkor 0%, hogy „jó” pontnégyest kapjunk. Ezzel meg is van az infimum és szuprémum.)


Aztán, mivel egy síkbeli pont megválasztásánál 2 szabadsági fokunk van, még egyéb trükkök is bejátszhatnak, lásd [link] youtu.be/mZBwsm6B280 és a ráadás [link] youtu.be/pJyKM-7IgAU


Amúgy vannak ötleteim, hogy hogyan lehetne érdekessé tenni a feladatot, de nem akarom befolyásolni a kérdezőt abban, hogy milyen probléma érdekli.

nov. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
82%

Utolsó, nem így nincs értelmezve az egyenletes eloszlás, ahogy mondod. A példádban a speciális pontok kiválasztási valószínűsége 0. Egyenletes eloszlással választás esetén meg kell nézni, hogy hogyan aránylik azon területek tartománya, ahonnan jó pontot kapok azzal ahonnan rosszat.


És ebben a példában nem lesz probléma abból hogy az egyenletes eloszlás nem mindig van jól definiálva.

nov. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
74%

Sziasztok #5 vagyok megint

Gondoltam segítem egy kicsit megint a beszélgetést és lerajzoltam a feladatot ahogy az #1 javasolta.

[link]

A, B és C, avagy a három kék pont az eredeti három pontunk. Szerintem a zöld területek jelölik azt a síkrészt, ahol a jó pontok laknak.

A kérdés az én értelmezésemben az, hogy a zöld területek a teljes sík hányad részét fedi le. Én úgy látom, hogy a válasz 1/2 az eredeti három pont elhelyezkedésétől függetlenül és erre úgy lehet rájönni, hogy például megtükrözzük a 6. számú zöld területet az A pontra és észrevesszük, hogy az pont lefedi a 7 és 3 területeket. 2,3,és 4 területek együttesen pont a sík felét adják ki, a 7. területet pedig a tükrözéses módszerrel kétszer fedtük le, de mivel annak területe véges, a többié pedig végtelen, a keresett valószínűséget ez nem befolyásolja.

nov. 11. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
70%

@12:31

Ha így gondolod akkor kérdezek ennél kettőt, de sokkal egyszerűbbet. Vegyük a nemnegatív valós számok halmazát, ezen hogy választasz ki egyenletes eloszlás szerint számot? Mennyi az esélye hogy [0-1] intervallumon belül lesz a kiválaszott szám? Mekkora intervallumból kell kiválasztani hogy 1/2 valószínűséggel benne legyen?

nov. 11. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
70%
Bocs ez 3 kérdés volt.
nov. 11. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!