Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Popper Péter lereagálta...

Popper Péter lereagálta Pilinszky János észrevételét?

Figyelt kérdés

A két híresség között (Popper P. pszichológus, Pilinszky J. katolikus költő) lezajlott egy beszélgetés annak idején:


"Pilinszky: Utállak benneteket pszivel kezdődő foglalkozásúakat.

Popper: Miért utálsz, János?

Pilinszky: Mert nagyon nagy terheket raktok az emberekre.

Azt hirdetitek, hogy minden emberi problémának van megoldása. Ezzel sikerül elérnetek, hogy az emberek többsége úgy érzi, csak ő olyan hülye, hogy nem tudja megoldani a szexuális problémáit, a szüleivel való viszonyát, a házasságát, az egzisztenciális ügyeit, a politikai orientációját, és összeomlik."


Én annyit tudok, hogy Popper szíven döfve érezte magát, de nem tudom, hogy a pszichológia, mint tudomány nevében adott-e bármilyen cáfolatot Pilinszky "vádjára"?



nov. 29. 20:32
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom, nem mondott neki semmit, tudomásul vette, hogy ő így látja, nem kívánta győzködni. Ez nem vád, hanem keserűség. De egyébként nem igaz, mert egyrészt a pszi- sek se állítják, hogy minden probléma megoldható - intelligens emberek nem hülyék, másrészt a pszi-seknek a legkevésbé se céljuk, hogy a kuncsaft önértékelését hazavágják - épp ellenkezőleg: fel akarják vértezni elég önbizalommal ahhoz, hogy a saját problémáiból a lehető legjobban tudjon kijönni, akár úgy is, hogy elfogad megváltoztathatatlan dolgokat (pl szexuális irányultság), illetve cselekszik a megváltoztathatók javításáért (pl házasság).
nov. 29. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%
A konkrét esetről nem tudtam eddig, de Popper egész munkássága pont az ellentétéről szólt annak, amit Pilinszky állított.
nov. 29. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Úgy emlékszem, hogy Pilinszky olyasmit is hozzá tett, hogy az életben tragédiák vannak, és amire szükség van az a kegyelem.

Popper ezt szerintem elfogadta, bővítette vele a szemléletét, az addigi nézőpontját azonban nem dobta el.

nov. 30. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Igen, Pilinszky nagyon vallásos volt, ő Istenben látta az utat, katolikus életet élt és az irgalom volt szerinte a legfontosabb. Egyébként magánemberként én egyfelől nagyon nagyra tartottam és tartom Poppert, másfelől sokra tartom a pszi-k munkáját éppúgy, mint a tényleg képzett és jól funkcionáló életcoach-ok tevékenységét is. Feltéve, hogy nem bullshiteznek és nem ájtatoskodnak.


Pilinszkyre visszatérve, ő egykori munkásságát is becsülöm, nagyon tisztességes gondolatai voltak, de nyilván a katolicizmus szemüvegén keresztül.

nov. 30. 09:02
 5/10 Mojjo ***** válasza:
100%
Fun fact: a pszi-s foglalkozású emberek NEM hirdetik azt, hogy minden emberi problémának van megoldása.
nov. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

“Egy alkalommal beszélgettem Pilinszky Jánossal, és a katolikus költő megjegyezte:

– Utállak benneteket, »pszi«-vel kezdődő foglalkozásúakat.

– Miért utálsz, János?

– Mert nagyon nagy terheket raktok az emberekre. Azt hirdetitek, hogy minden emberi problémának van megoldása.

Ezzel sikerül elérnetek, hogy az emberek többsége úgy érzi, csak ő olyan hülye, hogy nem tudja megoldani a szexuális problémáit, a szüleivel való viszonyát, a házasságát, az egzisztenciális ügyeit, a politikai orientációját stb.- és összeomlik.

A valóságban – mondta Pilinszky –, az élet dolgainak többsége nem megoldható. Legfeljebb jól-rosszul elviselhető. Óriási a különbség közöttünk. Ti úgy gondoljátok, hogy az életben problémák vannak és megoldásokra van szükség, én meg úgy gondolom, hogy az életben tragédiák vannak, és irgalomra van szükség.

Szíven döfve tántorogtam ki Pilinszkytől.”

- Popper Péter



Engem eléggé irritál Pilinszkynek ez a véleménye, meg azt sem értem, hogy Popper miért nem védte meg magát? Ha ennyire nem érti a szakmáját, akkor miért praktizált? Lehet, hogy kamu ez a történet. Vagy valamit ne mértek.


Azt írta a Pilinszky, hogy az "embereknek irgalomra van szüksége". Ezt nem értem. Kitől kellene ezt az irgalmat megkapnunk? Aki/ami traumatizált lehetett volna irgalmas és nem traumatizál? Hát, erre várhatunk!


Vagy ez valami isteni irgalom akar lenni? Nem értem.


Az is fasság, hogy a pszi mindenre megoldást kínál. Sok esetben épp az elengedést, megbékélést, elgyászolást célozza a terápia.

nov. 30. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
ja, most látom, amit 4# ír, 6 voltam. Hát nekem ez nem hozzáférhető. Így ötven évesen, a sokadik terápia után, inkább választom ezt, mint hogy egy istenhez forduljak. Mondjuk azért is, mert ez zsarolás, ha más út nincs...
nov. 30. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Mojjo ***** válasza:
@6: Igen, irgalom alatt isteni irgalmat kell érteni.
nov. 30. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
köszi 8#
nov. 30. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Előbb tisztáznotok kellene, hogy mit jelent az irgalom.

Nem hívőnek fogalma sincs róla.

Nem megbocsátás. Sokkal összetettebb.

dec. 1. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!