Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van olyan időjárás előrejelzés...

Van olyan időjárás előrejelzés, ami megbízható egyáltalán?

Figyelt kérdés
Mert szó szerint 5 féle oldalt nézek és 5 féle variáciot mond arra, hogy 3 órán belül milyen idő várható.
jan. 15. 22:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
76%
Van.
jan. 16. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%

Ez is valamennyire megbízhatóságot jelent. Veheted a két szélsőértéket, aztán azok között lesz valahol az igazság, 80-90% eséllyel.


Jövőbe még nem látumk sajnos.

jan. 16. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
51%
Az időjárást "végtelen" számú, kisebb-nagyobb tényező befolyásolja. Számunkra totálisan kiszámíthatatlan, megjósolhatatlan. Kizárólag tippelni tudunk a nagyobb, számunkra is ismert tényezők alapján, de igazán pontos előrejelzéshez ismerni kéne az összes tényezőt, ami lehetetlen.
jan. 16. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Az időjárás előrejelzés valószínűséget ad meg. Nem mindig olvasható számszerűsítve, de akkor is az.

Mérnök rokonom szerint az emberek többsége képtelen valószínűségben gondolkodni. Ezért panaszkodnak annyian az időjárás előrejelzésre éppúgy mint az egészséget romboló viselkedésekkel kapcsolatos statisztikai adatok igazságtartalmára, és még sok minden másra, ami valaminek a valamilyen valószínűsége.

jan. 16. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

#4 Nem mintha az előrejelzéseket valószínűségi alapon tálalnák. A többségük adott időponthoz és helyhez ad neked egy konkrét értéket, aztán találd ki magadnak, hogy tulajdonképpen mekkora a bizonytalanság és hibahatár.

A másik kedvencem a hivatalos zsargon. Egész addig, amíg rá nem bukkantam az OMSZ (bocsi, most már HungaroMet) weboldalán mélyen elrejtve erre:

[link]

addig laikusként lövésem sem volt róla, hogy amikor az időjárás-jelentésben azt mondják, hogy "néhol előfordulhat", akkor az adott terület csupán 5-10 %-án számítanak rá, ha pedig azt mondják, "szórványosan előfordulhat", akkor már az adott terület 30-40 %-án számítanak az adott jelenség bekövetkezésére. Miközben ugyebár mindkét kifejezés ritkaságot sejtet, de a mögöttük rejlő valószínűségek igencsak eltérnek.

jan. 16. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Magyarul nem tudnak semmit, csak találgatnak néhány adat alapján.
jan. 16. 19:09
 7/11 anonim ***** válasza:
#6 Találgathatsz te is, ha úgy érzed, hogy neked is menne az előrejelzés. Kíváncsi lennék, miből találnád ki, hogy az ország déli részén máról holnapra várhatóan több, mint 10 °C-kal fel fog szökni a hőmérséklet.
jan. 17. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Igazából évek óta egyáltalán nem. Én 3 vagy 4 magyar oldalt nézek, mindegyik egyformán téved eléggé sűrűn. Egyedül a külföldi AccuWeather tud biztosabbat mutatni valamennyire.


2022. novemberben gyögyörű Napsütést jósoltak, elindultam 18 k.m. túrára, sűrű köd volt hideg levegővel, az oldalak egész napon nem ezt jelezték. 2023. májusban szintén egész napra gyönyörű időt jósoltak, a túrám legvégén Dobogókőre felfelé kaptatva nagyon cifrán egy hideg esős vihar kapott el, a radart is néztem és az esőnek nyomát nem mutatták. Tegnapra szerdáig meleg Napsütést mutattak, megváltozott. Mára nem mutattak havazást, bitang-nagy havazás van.

Ezeken valamikor egyébként fel is vagyok háborodva. Vagyis inkább akkor, amikor az ember nekiindul és még át sem javítják!


35/F

jan. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
hát én tegnap ránéztem a mára várható időjárás térképre, a fél országra ott volt a havazás ikon.
jan. 19. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nekem most is azt mutatja, hogy jelenleg havazik, ahol élek. Csont száraz minden kint. Hát ez van.
jan. 19. 13:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!