Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a gerinc feladata azon...

Mi a gerinc feladata azon kivül, hogy tartja a testet, miért van teli idegsejtekkel?

Figyelt kérdés
Kérem senki ne irja a guglit... próbáltam a kérdésre nem igen találtam választ, szóval a wikin azt olvastam, hogy itt is van szürke meg fehér állomány mint az agyba, azt is tudom hogy rettenetesen érzékeny "müszer " a gerinc is. Azt nem tudom miért. Elmagyarázza valaki?, köszönöm.
jan. 28. 14:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Mechanikailag védi a központi idegrendszer nyúlványát, melyből leágaznak a testet behálózó idegek.
jan. 28. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
A gerincben foglal helyet a gerincvelő, ami tulajdonképpen az agyvelő megnyúlt része. Gyakorlatilag nem más, mint az egész testből összefutó idegszálak kötege. Vagyis maga a gerincoszlop védi a bene futó gerincvelőt, ami meg a teljes testet, annak minden érzékelési pontját köti össze az aggyal. Az agy a gerincvelőn keresztül kommunikál a test többi részével. Ezért van az, hogy ha egy komolyabb gerincsérülés során a velő valahol megsérül, elszakad benne, akkor a test a sérülés pontjától lefelé lebénul, érzéketlenné, működésképtelenné válik.
jan. 28. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

1-2 köszi


2es nagyon leegyszerüsitve kb az agyam nyúlik le végig? A gerinc, hogyan érzékeli az alatta lévő részeket, pl a lábak, ?

jan. 28. 15:38
 4/13 anonim ***** válasza:
Kérdező - nézz meg egy részletesebb anatómiai kiábrázolást az emberi idegrendszerről!
jan. 28. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Végeredményben igen, az agyba befutó idegpályák mind a nyúltagyon mennek át, és ott csatlakoznak a gerincvelőhöz. Azon keresztül pedig a csigolyák között lépnek ki a megfelelő helyen. Pl. a karhoz futó idegszálak feljebb, a vesékhez futók lejjebb, a lábakhoz futók meg egészen legalul, a gerinc legalján lépnek ki. Az egész egy hatalmas, millió és millió szállal rendelkező, bonyolult hálózat, ami átszövi az egész testet, kiindulva minden szervünkből, izmunkból, csontunkból, a csigolyák között bekötegelődik a gerinccsatornába, és szállítja az információt a test minden része és az agy között oda-vissza a nap minden másodpercében.
jan. 28. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
"2es nagyon leegyszerüsitve kb az agyam nyúlik le végig?" Ha nagyon leegyszersűítjük akkor igen. A felső nyaki csigolyákra ez hatványozottan igaz. Ezért van pl. egy felső nyaki szakaszon történő gerincsérülés esetn, hogy szinte nincs túlélője egy ilyen balesetnek, és igazán ahogy megyünk lejebb lesz egyre nagyobb a túlélés esélye, és lesz egyre kisebb a maradó károsodás mértéke. Pl. önálló légzés képessége megmarad, egyáltalán fel tud ülni a sérült, beszélni tud (van olyan szakasz ahol sérül akkor kb. a pislogás az egyetlen akaratlagos mozgás aminek a képessége megmarad stb. stb.).
jan. 28. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek.
jan. 28. 17:00
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Itt érdemes megnézni a régebbi élőlényeket.

Van olyan, ahol a központi agy alig nagyobb, mint az idegrendszer többi része.

jan. 29. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
köszönöm
jan. 29. 09:50
 10/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Előttem már leírták a lényeget, de azért összefoglalom, és kicsit kiegészítem, hátha segít.

Egyrészt azt szögezzük le, hogy a szaknyelvben (szemben a köznyelvvel) nem szoktuk a gerinc kifejezést használni. Beszélhetünk gerincoszlopról, ami a törzs csontos vázának tengelye, és gerincvelőről, ami a központi idegrendszer része, és a gerincoszlop csigolyái által körülvett gerinccsatornában fut. (Értelemszerűen azért, hogy minél inkább védve legyen.)

A gerincvelő egyik legfontosabb szerepe vanóban az, hogy kapcsolatot teremt az agy és a test nagy része között. A test nagy részét a 31 pár gerincvelői ideg idegzi be. (Azért nem a teljes testet a gerincvelő idegzi be. Van 12 pár agyideg is. Ezek értelemszerűen nagyrészt a fejet idegzik be, de a vegetatív (paraszimpatikus) szabályozásban szerepet játszó bolygóideg egész a hasüregig lejut, és számos belső szervet beidegez (pl. szív, tüdő, belek egy része).)

A gerincvelőnek emellett saját szabályozó funkciója is van: ez irányítja a gerincvelői reflexeket. Ilyen például a térdreflex, vagy a test nagy része esetében a fájdalomreflex.

jan. 29. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!