Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A műholdak miért nem képesek...

A műholdak miért nem képesek a Sztratoszférában keringeni? Miérr kell legalább 200 km-es magasság, amikor már a Sztratoszférában sincsenek hegyek. Csak meteorológiai léggömbök, meg pár vadászrepülőgép, de az kit zavar.

Figyelt kérdés

márc. 10. 08:06
 1/8 anonim ***** válasza:
89%

Az utasszállító- és vadászrepülőgépek egyaránt a sztratoszféra alsó rétegében, 10-15km-es magasságban repülnek. Ha tudod hogyan működik egy repülőgép és hogyan képes repülni, akkor ez nyilvánvalóvá teszi, hogy a sztratoszférában még jelentős a légkör. A felsőbb részeiben nyilván ritkább a levegő, a felszínhez viszonyítva "szinte nulla", de ahhoz bőven túl sok, hogy 7.8 km/s-os sebességgel szántsanak benne keresztül. Túl nagy lenne a légellenállás, ezért olyan magasságban nem lehet keringeni a Föld körül, egyszerűen a légellenállás a keringési sebesség alá lassítaná és lezuhanna.


Összehasonlításképpen: a sztratoszféra 10 és 50km között húzódik. Az ISS ~400km magasságban kering. 50km magasan légsűrűség kb. 3 g/m3. 400km-es magasságban 0.000000003 g/m3. Tehát a sztratoszféra legmagasabb pontjához képest is egymilliárdszor kisebb a légsűrűség ott, ahol az ISS kering. Nem millió, MILLIÁRD.


És hogy kit zavar? Hát mondjuk szerintem a napi százezer (plusz magán, plusz katonai) repülőgépet igencsak zavarná, ha osztozniuk kellene a légtéren többezer műholddal, amik 7.8 kilométeres másodpercenkénti sebességgel keringenek. Szerintem például az ISS "lakóinak" sem esne túlságosan kellemesen, ha naponta háromszor csapódnának bele ekkora sebességgel 200 tonnás repülőgépekbe.

márc. 10. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
82%
Előttem szóló jól mondja. Annyit még, hogy az ISS magasságán is időnként emelni kell, mert még az a szinte nem létező kis légkör is képes arra, hogy pár hónap alatt jelentősen csökkentse a palyamagasságát.
márc. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%
Mert ott még van légkör ami lelassítja és lezuhanna.
márc. 10. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
69%

A sztratoszférában első kozmikus sebességgel repülő műhold másodpercek alatt fehér izzásba jönne és elégne. Ha egészben kibírná, akkor is egy percen belül meredek zuhanásba menne át a sebességvesztés miatt.


Az első kozmikus sebesség nagyjából 20 Machnak felel meg, amivel lehetetlenség tartósan repülni a Föld légkörében. A legfejlettebb hiperszonikus rakéták max. 7 Mach sebességre képesek, de azok is csak néhány perc erejéig bírják üzemanyaggal.


Az ISS már nagyon tökéletes vákuumban repül, mégis több mint két kilowatt gyorsítóteljesítménnyel kell fenntartani. Ha a szükséges rendszeres kigyorsításokat elmulasztanák, akkor hónapokon belül gyors enyészet várna az ISS-re.

márc. 10. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
58%

Mert a menetszél minden kiálló dolgot (napelem, antenna) letépne.

A maradék a súrlódás miatt elégne.

De a légellenállás miatt (meghajtás hiányában) amúgy is hamar lezuhanna.

márc. 10. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
13%

Egyszóval az űrhajónak indítóenergiája van. Ha utána nem kerül egyensúlyi pályára, elszállna vagy lezuhanna. Itt az utóbbiról van szó. A sztratoszférában (ahol van levegő) nem létezik egyensúlyi pálya.

Az első és második válaszoló nem érti a problémát. Van ilyen.

márc. 10. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
78%
#6 Ugyanazt írtad le, amit én (#1), akkor mégis mit nem értek, amit te igen? Pontosan ezt írtam én is, hogy a sztratoszférában jelentős a légsűrűség, azt is leírtam kb. mennyivel sűrűbb és hogy ez légellenállást okoz, ami miatt lezuhanna. Ugyanezt írtad te is. De én nem értem, te meg igen. Aha oké jó...
márc. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem lehet ilyen alacsonyan haladni. Az SR71 kémrepülőgép, ami inkább átmenet volt a repűlő és az úrhajó között, 25 km-en, 1 km/s sebeséggel repült és bizonyos helyeken 600 fokra melegedett a burkolat a levegő surlodása miatt.
márc. 11. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!