Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért élnek az emberek olyan...

Miért élnek az emberek olyan sokáig?

Figyelt kérdés

Ha minden igaz, akkor ha az átlagos élettartamot nézzük, akkor a bálnákon kívül az összes emlősállatot lekörözzük. Nagyon sokáig élünk.


Ez azért lehet, mert megengedhetjük magunknak azt a luxust, hogy nagyon lassan fejlődjünk? Ha igen, akkor is, miért?



Egy 5 éves gyerek még nagyon kicsi, és nem tud sok dolgot csinálni még. Egy 5 éves kutya viszont élete felénél tart, teljesen kifejlett.


Egy babának legalább egy év kell, mire talpra áll. Egy ló már az első percekben is képes járni, de még egy ragadozó is sokkal hamarabb kezd járni, mint mi: egy tigriskölyök pl. átlagosan 4 hetesen kezd el.


ápr. 11. 10:38
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
0%
Genetika. Régen, még az őskorban is eléltek 100 évig.
ápr. 11. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Oké, de miért?
ápr. 11. 10:42
 3/15 anonim ***** válasza:
2%

Ha viszonyítod tényleg sok. De ha már máshoz viszonyítanád akkor meg kevés.. Van olyan állatfaj ami 100-150 évet él lazán. Vagy egy mamutfenyő évszázadokig évezredekig él.

Nem jó viszonyítani.

Szerintem kevés ez a 60-70-80 év.

ápr. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim válasza:
85%
Azért mert ilyenek vagyunk, valamelyik teknős meg 200 évig él. Miért? semmi különleges nincs benne ő ilyen.
ápr. 11. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim válasza:
83%

Szerintem evolúciós okai vannak. Mi nem szülünk annyi utódot egyszerre mint sok más emlős faj, és fizikailag nem vagyunk olyan erősek és ügyesek, mint a hozzánk legközelebb álló majomfélénk. Ez miatt az emberiség törtelmének nagy részében elég alacsony volt a várható élettartam, mert a legtöbb ember meg sem élte a felnőtt kort, de sok már felnőtt kort megélt egyed is hamar meghalt. Emiatt gondolom azok az emberi törzsek (vagy fajok) választódtak ki a Szavannán, akik képesek évtizedeket is élni, és ezáltal tovább részt tudnak venni a törzs védelmében.


Sokkal érdekesebb kérdés egyébként, hogy miért halunk meg 70-80 évesen. Tudjuk, hogy az öregeknek már minden bajunk van, de ha jól is tartják magukat, akkor előbb utóbb rákosak lesznek és meghalnak. Az öregeknek sokkal nagyobb esélye van a rákra, a fiataloknak sokkal kevesebb. Miért van ez? Ennek is evolúciós okai vannak. Egy 60+ éves ember jó eséllyel már szaporodott, a génjeit tovább adta, ezért már meghalhat. Egy fiatal meg esélyes, hogy nem szaporodott még. Ezért azok az egyedek, akik már fiatalon is rákosak lehettek, azok utód nélkül meghaltak, és nem adták tovább a génjeiket. Viszont az időkori rákot nem volt semmi, amit kiszelektálja.

ápr. 11. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Direkt írtam, hogy az emlősök között vagyunk ilyen hosszú életűek. A teknősöket fel se akartam hozni, ők nem annyira közeli rokonaink :D


Köszi 5-ös :)

ápr. 11. 11:12
 7/15 anonim ***** válasza:
88%
Ami az újszülöttek fejletlenségét illeti, rengeteg emlős van, aminek sokkal hosszabb a terhessége, tehát akár "több évesen" jön a világra az újszülöttjük. Nálunk ez már csak a felegyenesedett járás mód miatt besszükült medence miatt se lehetséges.
ápr. 11. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Közben eszembe jutott az is, hogy ha egy ragadozó állat megöregszik annyira, hogy már lassabban mozog, lassabbak a reflexei, tompulnak az érzékszervei, akkor lassan le is teheti a lantot, mert éhen hal.


Az ember viszont gondját viseli azoknak, akik még/már/ideiglenesen nem tudnak maguknak élelmet szerezni, tehát az idősek nem haltak éhen. Ugyanakkor hasznosak voltak, mert gyűjtögetni, gyerekre vigyázni még tudtak.


(Valamikor olvastam egy cikket arról, hogy találtak egy érdekes ősember-koponyát. A rajta látható sérülés alapján szegény olyan fejsérülést szerzett még viszonylag fiatalon, ami miatt már nem volt képes önállóan ellátni magát. Ugyanakkor ehhez képest elég szép kort élt meg, tehát a törzs többi tagja úgy is hajlandó volt megosztani vele az ételt, hogy ő nagy eséllyel nem tudott tenni semmi érdemlegeset a többiekért, nem tudta kivenni a részét a feladatokból)


Nem tudom, hogy ez mennyire játszik közbe ahhoz, hogy biológiailag is képesek legyünk akár 100 évig is elélni

ápr. 11. 11:19
 9/15 anonim ***** válasza:
86%

Az orvostudomány fejlődése és az ipari élelmiszertermelés által elérhetővé vált bőséges táplálék miatt tolódik egyre magasabbra a várható élettartam, ami 100 évvel ezelőtt nagyjából 40 év körül volt.

[link]

ápr. 11. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
#9 Az leginkább a csecsemő- és gyerekkorban könnyen előforduló halálos betegségek miatt volt olyan alacsony. Aki megérte a felnőttkort, az nem 40 évesen patkolt el, 55-60 évet azért megérte.
ápr. 11. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!