Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a foldonkivuliek ellopnanak...

Ha a foldonkivuliek ellopnanak a foldrol egy merevlemezt. Kitudnak kodolni es megerteni az adatokat rajta?

Figyelt kérdés
ápr. 24. 20:49
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
0%

A földönkívüliektől loptuk a merevlemezes adattárolási technológiát.

Tehát, megértenék a tartalmát?

ápr. 24. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 2*Sü ***** válasza:
93%

Az nem mellékes, hogy mi is van pontosan a merevlemezen…


Ha pl. van sok szövegfájl, akkor kellő erőfeszítéssel rájönnének, hogy 8 bites egységek vannak és valószínű rá tudnának arra is jönni, hogy hogyan rendeződnek el a sávok, szektorok. Egyszerűbb fájlrendszerek esetén könnyen lehet, hogy a fájlrendszer struktúráját is fel tudnák térképezni. Szövegfájlok esetén arra is rájöhetnek, hogy valamiféle verbális természetű dolognak látják a bitekkel való leírását. (Itt megjegyzendő, hogy szöveg lesz elég, lévén a fájlnevek, mappanevek ugye szövegek.)


De itt vége is a tudománynak. Ez olyan, hogy hiába ismered a kínai írásjeleket, hiába tudod felismerni a betűhatárokat, éveken át nézegethetsz kínai könyveket, a tartalom vagy bármilyen kontextus hiányában nem fogsz tudni megtanulni kínaiul. De még akkor sem, ha fonetikus írásról van szó, egy örmény írást ugyanúgy nem fogsz tudni megérteni, pedig neked van kontextusod, vannak jövevényszavak, behatárolható a kor, így esetleg a téma is, meg azért némi rokonság van az örmény nyelv és a többi nyelv között, pl. az is indoeurópai

nyelv, annak egy raklap jellegzetességével.


Ha bmp képekről van szó, még abban is fellelhető olyan mintázat, amiből kitalálható, hogy valami kétdimenziós információról van szó. Meglehet egy bmp képből könnyebb is lenne egy nem színhelyes képszerű valamit dekódolni, mint szöveget dekódolni. De a jpeg, gif, png, és más képtípusokba már valószínű beletörne a bicskájuk, ha nem tudják, hogy ezek képeket kódolnak.


Egy wav fájlt is dekódolni tudnának talán. Egy mp3 viszont eléggé esélytelen, főleg ha nem tudják, hogy hangról van szó.


Egy bináris kódolás esetén – pl. Word, Excel fájlok – szintén a lehetetlent súrolja a dekódolás.


Szóval kontextus, párbeszéd, interakció, a fizikai világ segítsége nélkül nem sok mindent tudnának dekódolni.

ápr. 24. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Süsü


Az írással kapcsolatban


A maja írást is évszázaokig csak "nézegettük", míg Knorozov rájött a megfejtésre.


Ha már a "földönkívüliek" eljutnának a Földre ellopni egy merevlemezt feltételezhetjük, hogy jóval magasabb fejlettségi színvonalon állnak mint mi.


Lehet, hogy "egy kis időbe" beletelne, hogy megfejtsék -különben miért "lopnák el".

ápr. 24. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Valószínűleg lenne annyi eszük, hogy a kutatásaik céljára komplett számítógépeket szednek össze.
ápr. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha már ellopnák, akkor volna elképzelésük, céljuk. Keresnének dolgokat. Előbb utobb megtalálnák a filerendszert, a filelokat. És ha már megvannak a fileok mint alap adategység azokat már képesek volnának értelmezni, hogy micsodák. Nyilván nem volna probléma milliónyi dolgot kiprobálni letesztelni az adatokon.
ápr. 25. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
28%
Az MI segítségével bármit megfejtenek. Ha eddig eljutottak, nálunk fejlettebbek lehetnek.
ápr. 25. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Jövő válasza:
Ha lennének egyáltalán földönkívüliek! Ami eléggé kétséges!
ápr. 25. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Ja, aztán tele lenne pornóval :D
ápr. 25. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 2*Sü ***** válasza:
90%

#3 > A maja írást is évszázaokig csak "nézegettük", míg Knorozov rájött a megfejtésre.


De – lehet, hogy ez elsőre nem triviális – itt volt kismillió kontextus. A maják leszármazottainak nyelve a maja nyelvből alakult ki, amit ma is beszélnek. A nyelv nyilván változott, de bizonyos jellegzetességek lassan változnak egy nyelvben. Tudod, hogy a nyelv agglutináló (ragozó-toldalékoló), ismert a szórend stb…


Aztán tudod, hogy a maják kvázi ókori technológiai szinten álltak. Tudod milyen éghajlati viszonyok között éltek, hogy kukoricát termesztettek, hogy fontos volt számukra a csillagászat és abban komolyabb ismereteik is voltak. Persze ahhoz, hogy erre rájöjj, ismerned kell az épületeiket, vagy azt, hogy a Föld 365,256 nap alatt kerüli meg a Napot, hogy a Földnek van egy holdja, két telihold között kb. 29,5 nap telik el.


Nem mellékesen tudod, hogy az ember kb. 1,5–2 méter magas, két keze van, öt ujja egy kezén, két lába van, hogy van szeme, a szeme milyen frekvenciatartományban látja a fényt, hogy az ember mindenevő stb. stb…


Sokat segít, hogy a maja írás hieroglif jellegű, logografikus, mert felismersz az írásban számodra ismert objektumokat (pl. egy fejet), ránézésre látod, hogy ezek logogrammákat alkotnak. (Ha binárisan próbálnád valahogy kódolni a maja írást, akkor ezek az információk vagy elvesznének, mert a fejet már csak bitsorozat kódolja, ami már nem néz ki fejnek, vagy grafikusan tárolod, aminél ez meg nem szembeötlő, főleg ha életedben nem láttál még embert.)


Azt is tudod, hogy egy-egy írás honnan származik. Ha kőbe vésték, akkor valószínű valami általános, nem változó tartalmú a szöveg. Azt is tudod, hogy az az épület, amiben találták az valamiféle templom vagy éppen egy sírhely. Innen azért már eleve lehet tudni, hogy aligha egy chatbeszélgetés a tartalma, nem is egy bevásárlólista, hanem nagy valószínűséggel valamilyen történelmi feljegyzés, esetleg matematikai, csillagászati tartalmú írás. Ha meg valamiféle raktárszerű épületben találod az írást, egy olyan edény falán, amiről más információkból tudható, hogy kukoricát tároltak benne, akkor eleve sejtheted azt, hogy talán valamiféle mezőgazdasággal kapcsolatos az írás tartalma. Egy templom falán kőbe vésett írás aligha egy chatbeszélgetés, nem is egy bevásárlólista.


A maja írás megfejtéséhez is sok idő kellett, sőt tulajdonképpen ez a folyamat még zajlik. Annak ellenére, hogy rengeteg kontextust ismerünk az írásokkal kapcsolatban, ami óriási segítség az írás megfejtéséhez.


A megfejtés pl. a számokból indult ki, aztán a naptárakkal, csillagászati feljegyzésekkel tudott folytatódni. Mert szerencsére sok ilyen jellegű írás volt, amiről sejthető volt, hogy ilyesmi a tartalmuk és nyilván ismertek számunkra a bolygónk néhány sajátossága (forgási, keringési idő, a holdak száma, azok látható változásának ciklusideje stb…) Itt a számok azért érdekesek, mert számjegyeket használtak, egy csillagászati, naptár témájú szöveg meg valószínűleg hemzseg az ilyenektől. Egy random szövegfájlban meg lehet, hogy kevesebb szám van, sőt mondjuk egy regényben a számokat is betűsorozatokkal írják le, nem az áll a regényben, hogy „belépett 2 ember az ajtón”, hanem az, hogy „belépett két ember az ajtón”. Ez kevésbé teszi felismerhetővé a számokat, főleg ha ragozás is van: kettő, kétszer, fél (ketted helyett), második (kettedik helyett) stb…


Knorozov áttörő eredményt azzal ért el, hogy fonetikai természetű elemeket feltételezett az írásban. Na jó, de ahogy írtam a maják utódainak a nyelve ismert. Egy földönkívülinek meg lehet, hogy nincs is beszélt nyelve, más módon kommunikálnak. Nálunk azért adott, hogy tudunk beszélni, és az emberi test anatómiája milyen természetű beszédre teszi alkalmassá az embert és milyenre nem.


~ ~ ~


Ahogy írtam, szövegfájlok alapján felismerhetőbb lesz egy földönkívülinek, hogy 8 bites egységek vannak. De ez is csak azért, mert történetesen úgy alakult, hogy az informatika nyugati találmány, az kódtáblázatot – pl. ASCII tábla – a latin betű és számíráshoz faragtuk különböző megfontolások mentén. Nyilván a gyakoribb jelek vannak elől. Egy szövegfájlban feltűnhet, hogy valahogy minden nyolcadik bit hajlamos nulla lenni. A számjegyek 0011-gyel kezdődnek, a kisbetűk 011-gyel, a nagybetűk 010-val. Itt külön könnyítés az idegeneknek, hogy a 8 bites rendszerünk egy 7 bites rendszerrel való kompatibilitás mentén lett kialakítva, így egy szövegfájl karaktereinek a 99%-a 0-val kezdődik.


Ők a kontextust ugyan nem ismerik, de statisztikai eszközökkel rá tudnak jönni, hogy a bitek eléggé változatosak, de valahogy minden 8. bit előszeretettel lesz 0.


Ha a kínaiak találták volna fel az informatikát és/vagy a kínai nyelv lenne a kvázi globális közvetítőnyelv (az angol helyett), akkor valószínű máshogy alakult volna az írás is, az informatika is, valószínű a fenti jellegzetesség már nem lenne általános a szövegfájlokra. Persze más információk alapján ettől még kitalálhatnák, hogy 8 bites rendszerrel van dolguk – lévén sok tömörítetlen adatsor tartalmaz ismétlődő bájtokat vagy ismétlődő bájtsorozatokat –, de egy fokkal nehezebb dolguk lenne felismerni a szöveges információt.


~ ~ ~


Arra ugye nem tértünk ki, hogy nagyon nem mindegy, hogy egy földönkívüli azon túl, hogy megszerez egy merevlemezt, milyen információval rendelkezik a Föld fizikai adatairól, élővilágáról, éghajlatáról, az emberek biológiájáról, életmódjáról, szokásairól, technológiájáról, történelméről stb. stb… Mert ezek tudnak adni olyan kontextust, ami elengedhetetlen bizonyos információk dekódolásához.

ápr. 25. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
25%
Nagy valószínűséggel igen. Fejlettebb lehet a technikájuk, ha meg tudták szerezni, sok nagyságrenddel nagyobb teljesítményű számítógépük lehet. A fizikai törvények ott is ugyanazok, a lemez tartalmának leszedése nem lehet probléma. A dekódolás kicsit időigényesebb, de csak idő kérdése, és megfejthető minden.
ápr. 26. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!