Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy néhány...

Miért van az, hogy néhány villanypózna mellett gyalogosan elhaladva az lekapcsol/kialszik? Néha pedig a fordítottja. De mindig ugyanazok a villanyoszlopok.

Figyelt kérdés
2009. jan. 25. 02:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
80%
A "pózna" kapcsol le, vagy mi? Kicsit pontosabban körülírnád a kérdésedet?
2009. jan. 25. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%
:) Ezt én is tapasztalom. Még nem igazán jutottam a megoldásra. Illetve de. Azokban az égők már öregek, ezért "túlmelegszenek". Majd leold a hővédelmük, kihűlnek és felkapcsolódnak. Mivel ez elég sűrűn ismétlődik, ezért tapasztalhatod, hogy amikor elmész mellette, akkor is ez történik. De a valóságban pedig rengetegszer, csak azt te nem tapasztalod.
2009. jan. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
98%

A közvilágításban leginkább elterjedt lámpa a nátriumlámpa. Ennek van olyan sárgás fénye. Ezt itthon többnyire egy bazi nagy induktív előtét (nagyméretű tekercs), egy fázisjavító kondenzátor és egy 2-5kV nagyságú impulzusokat adó gyújtóegység működteti. A nátriumlámpa ugyanis nem úgy működik, hogy rákötöd 220V-ra és hopp, elindul, kell neki a gyújtóimpulzus, hogy egy ív keletkezzen benne, ami aztán már kisebb feszültséggel is tovább fog élni (kb 70-120V, a lámpa korától függően). A tekercs azért kell, mert az szabályozza az átfolyó áramot, így a lámpára jutó teljesítményt. A gyújtóimpulzus nagysága függ a lámpa teljesítményétől, 35-70W-ig kb 2,5kV, 100W-tól felfelé 4-5kV impulzus kell. Ezek kb 1us hoszzúságú impulzusok (1kV, illetve 2kV-on mérve). Félperiódusonként 3db impulzust csinál a gyújtóegység, ami 50Hz-cel számolva 300 impulzus/mp. Ennyi idő alatt egy hideg, előtte hosszabb ideig nem működő lámpa simán elindul (feltételezve hogy a lámpa jó, legtöbbször az első impulzustól elindul).

A lámpa ahogy öregszik, egyre nagyobb működési feszültséggel ég. Ez nem 220V, hanem mint írtam, tipikusan 70-120V között van. Ha ez egy kicsit megnő, az említett induktív előtét+kondenzátor+gyújtóegység+lámpa kapcsolásban összeesik a feszültség, a lámpa kialszik. Ez tipikusan a lámpa élettartamának a vége felé fordul elő. Amikor kialszik a lámpa, a gyújtóegység újra működésbe lép, hiszen nem érzékeli a lámpát. A nátriumlámpáknak kb 1-1.5 perc kell, mire kihűlnek, és újra működésbe tudnak lépni. A gyújtóegységnek legalább ennyi ideig kell az impulzusokat biztosítani.

Ez a kialvás-visszagyújtás folyamat egy kb 2-3 perces ciklus, ami nem tesz jót az áramkör egyik szereplőjének sem, így legalább a lámpát minél előbb ki kell cserélni az adott lámpatestben. Tapasztalatok szerint az induktív előtét, a kondenzátor és a gyújtóegység általában jó marad, de ha sokáig volt a tulajdonképpen rossz lámpával használva, akkor érdemes lehet cserélni őket is.

Tehát semmi köze a jelenségnek ahhoz, hogy valaki éppen elhalad a lámpatest alatt, nincs semmiféle pozitív/negatív kisugárzásod, egyszerűen fizika az egész :) Érdemes bejelenteni az észlelt hibát vagy az önkormányzatnál, vagy az áramszolgáltatónál.

// Önök a Mythbusters legújabb adását látták... :D:D

2009. jan. 25. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és hővédelem sincs az égőben. Legfeljebb az induktív előtétben, de annak más oka van (a lámpa diódás/egyenirányító hatása).
2009. jan. 25. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
92%
Visszakérdezek: ha a lámpa NEM éppen akkor kapcsol ki, amikor elhaladsz alatta, akkor is nagy jelentőséget tulajdonítanál-e annak, hogy kikapcsolt? A válasz nyilván nem, (max megjegyzed, hogy elromlott). Tehát ez csak csalóka jelenség, nincs köze ahhoz, hogy te éppen alatta vagy, egyszerű véletlen. Plusz mivel rengeteg lámpa van az utcán, ezért a nagy számok törvénye miatt viszonylag gyakori is.
2009. jan. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, a mítoszrombolóknak hiszek, de azt nem mondanám, hogy ezek a lámpák a nagyszámok törvénye, vagy ilyen miatt kapcsolódnának, hiszen mindig csak EGY-EGY adott lámpáról beszélünk.

Az pedig, hogy mindig amikor elhaladok történik éppen egy leoltás-felgyújtás, az nekem továbbra is érdekes :)

Este kiülök az ablakba és felmérést csinálok :)

Még1szer köszi.

2009. jan. 26. 06:57
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

A mítoszromboló vagyok :)

Mivel írtam, hogy ez egy 2-3 perces ciklus, vagy esetleg rövidebb is, ezért jó eséllyel kialvás és visszagyújtás is történik amikor arra jársz. Ha egy lámpa ún. "kialvós" lesz, akkor a folyamat egészen addig ismétlődik, amíg vagy mégjobban tönkre nem megy a lámpa, esetleg egyéb hatások miatt az áramkör többi része is tönkremegy, vagy a legjobb esetben kicserélik az izzót.

2009. jan. 26. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Kovács Pál ***** válasza:
100%

Én annyira nem szeretnék válaszolni, csak meg szeretném jegyezni, hogy velem is mindig ez történik! És már én is kezdtem azt hinni, hogy valami furcsa energia-elszívó lény vagyok.

Nagy kár, most kiderült, hogy tök átlagos vagyok:)

Bár racionális ember révén mindig is gondoltam, hogy ez csak egyszerű ismétlődés, ami sokszor megtörténik, így akkor is, amikor épp elsétálok mellette.

2009. jan. 26. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Ma is lekapcsolódott ugyanaz a lámpa.. Pont ugyanakkor, amikor elindulok az úttesten. Én még mindig nem hiszek a véletlenben :)
2009. jan. 26. 21:49
 10/13 anonim válasza:
100%
Én a barátnőmmel kutyázáskor ezzel szórakoztunk, ha elmenté l a lámpa alatt, akkor lekapcsolódott, utána meg vissza. és ezzel szórkoztunk, de csak véletlen mert utána akkor is lekacsolt, amikor nem volt ott egy lélek sem, ráadásul mindig ugyan annyi időközönként kapcsolódott fel-le. szóval nem túl jók már a lámpák
2009. jan. 27. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!