Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A nagy hardron ütköztetövel,...

A nagy hardron ütköztetövel, hogyan lehetne fekete lyukat létre hozni?

Figyelt kérdés
Az elmélet tudományos alátámasztása érdekelne.
2009. febr. 16. 18:17
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Itt be van sűrítve minden (:

2009. febr. 16. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, leírják - de röviden.

A lényeg az, hogy BÁRMIT összenyomsz: egy bizonyos sugár alatt olyan erős lesz a gravitációja (sajátmagára - kívül, adott távolságban emiatt nem lesz semmivel erősebb), hogy fekete lyuk keletkezhet belőle. Néhány tömegre kiszámolták, hogy mennyire kellene összenyomni: a Napot talán pár km méretűre, a Földet néhány méteresre, az atomot meg valami egészen aprócska méretre.

Ez eléggé valószínűtlen, hogy sikerülne.

Még, ha 2 uránatomot is lőnek össze, csaknem fénysebességgel - akkor is. Túl kicsi a tömeg.


Ja: ha valahogyan sikerülne is ilyet készíteni - az ilyen kicsik azonnal elpárolognak. Nincs ideje közben sok anyagot begyűjteni.


Érdemes lenne kiszámolni, hogy normál levegőben milyen nehéz az a fekete lyuk, ami nagyjából stabil lenne (és mekkora az eseményhorizontja).

2009. febr. 17. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Jaja, ez egy műbalhé. Az a feketelyuk mondjuk egy neutronnyi tömegű lenne (honnan származhatna nagyobb tömeg). Na de egy feketelyuk már eleve egy túl kövér neutroncsillag, az is neutronokból áll, csak az elektromágneses tartományban közvetlenül nem érzékelhető.


Ergo azokból a feketelyukakból, amiket a legjobb esetben is létre tudnának hozni, tele van a tested, abból áll: gerjesztett neutronokból. (hidrogén stb.) Mégsem roppanunk össze, mert ebben a mérettartományban erős taszító hatások is vannak, bár azok inkább rezonanciák, de a lényeg hogy vígan éldegélünk szubatomikus feketelyukak között.

2009. febr. 24. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Utolsó amit írt, elég nagy butaság.

A fekete lyuk azért olyan, amilyen mert összement. Egy neutron nem megy csak úgy össze.

A készülő fekete lyuk tömege sok ezer neutronnyi is lehet - képzelj el 2 uránatomot szemben, 20-szoros tömegnövekedéssel - ahogy a teljes energiájából tömeg lesz.

És ez a fekete lyuk még mindig veszélytelen. Csak onnan lehet látni, hogy az volt, hogy egy árnyalatnyival lassabban párolog el.

2009. febr. 25. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

14:39-es vagyok:

Valóban túloztam azzal, hogy a neutron feketelyuk lenne. Nem lehet az, mivel akkor nem adhatna le energiát.


Azonban a fajsúlya 2,42*10^17 kg/m3 (a protoné, hirtelen csak ahhoz találtam adatokat, de egykutya), ami mutatja, hogy NAGYON sűrű, mégha nem is feketelyuk-sűrűségű.


A neutront nem lehet összenyomni (idézet az előző válaszolótól), a sűrítés csak úgy lehetséges, ha több neutront, amelyek még egy atommagban is nagyon távol vannak egymástól, összepasszírozunk.


Az, hogy ez az LHC-ban megtörténjen több stabil neutront kell létrehozniuk, nem csak egyet (mivel egy neutront nem lehet összenyomni), de ott még nem tartunk, hogy energiát stabil anyaggá alakítsunk.


Akárhogy is, a végeredmény az, amit mondtam.


"A készülő fekete lyuk tömege sok ezer neutronnyi is lehet"

Nem lehet, honnan tudom? Tény, hogy soha nem sikerült stabilan nagy tömegű részecskét létrehozni részecskeütköztetéssel, csak kistömegűeket sikerült pikoszekundumokig. Teljesen valószínűtlen, hogy most ezzel a KICSIT NAGYOBB részecskegyorsítóval hirtelen létre tudjanak hozni valamilyen szuperneutront, aminek a fajsúlya már kritikus lehetne. A gondolat az olcsó sci-fi kategóriát képviseli.

2009. febr. 25. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"A készülő fekete lyuk tömege sok ezer neutronnyi is lehet

Nem lehet, honnan tudom? Tény, hogy soha nem sikerült stabilan nagy tömegű részecskét létrehozni részecskeütköztetéssel, csak kistömegűeket sikerült pikoszekundumokig."

Én se mondtam, hogy ezzel a gyorsítóval majd lehet.

Csakhogy a részecskék már a robbanás UTÁN keletkeznek!

Előte egy kvark-glüon plazma van, ami azért elég sűrű.

Elegendő energiával valószínűleg megoldható lesz majd a sűrítés. Ha nem 2 részecskével, akkor 332-vel, egyszerre, minden irányból. Lézer már van ilyen, csak az ugye fotonokkal működik, nem atommagokkal.

2009. febr. 25. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!