Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van tudományos alátámasztása...

Van tudományos alátámasztása annak, hogy a pezsgőből nem jön ki olyan gyorsan a szénsav, ha az üvegbe kanalat teszünk?

Figyelt kérdés
Vagy ezt csak úgy mondják?
2011. márc. 24. 08:39
 1/6 Silber ***** válasza:

Sosem próbáltam, de ez szerintem csak "urban legend". A pezsgőben fizikai kémiai értelemben azért képes sok CO2 feloldódni, mert a palackban nagyobb a nyomás, így megnő az oldhatósága. Ezt a kémiai egyensúlyi állandóval tudjuk jellemezni: H2CO3 -> CO2 + H2O

K=[CO2][H2O]/[H2CO3]

Az egyensúlyi állandót pedig csak nyomás, és a hőmérséklet befolyásolja.

Ezesetben olyan helyzet sem állhat elő, hogy mondjuk a CO2 feloldódna valamelyest magában a fémben (mint amikor H atomosan oldódik inertfémben, pl. platinában).

2011. márc. 24. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Csak úgy mondják.
2011. márc. 24. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem szeretek csak úgy linkelgetni, ahelyett, hogy válaszolnék, de szerintem most ez a legkorrektebb: [link]
2011. márc. 24. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ezt véletlenül kipróbáltuk. Kevesebb mint fél üveg pezsgőbe kiskanalat lógattunk. Bele az üveg szájába, nyéllel lefelé. Aztán hűtőbe tettük és elfelejtettük. Kb 2 hét múlva elővettük, és ugyanolyan szénsavas volt mintha le lett volna dugózva. Azóta én is szeretném tudni miért van, de aki nem hiszi el az próbálja ki!
2011. márc. 24. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!
2011. márc. 28. 08:16
 6/6 anonim válasza:
Megmarad benne :)
2011. ápr. 1. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!