Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A káoszelmélet hogy van jelen...

A káoszelmélet hogy van jelen a gazdasági folyamatokban?

Figyelt kérdés
2011. máj. 5. 20:51
 1/6 A kérdező kommentje:

ja és a pillangóhatásnak hogy lehet valós alapja?

ez nem csak képzeletünk szüleménye?

lehet csak rosszul fogom fel, de tudtommal ha már megtörtént egy rezzenet azt mi nemtudjuk visszacsinálni csak a képzeletünkben!

2011. máj. 5. 20:53
 2/6 anonim ***** válasza:
73%

A tőzsdén például káosz van. Bocs, nem hagyhattam ki.

Mármint az egyes részvények árfolyama változik kaotikusan.


A káosz egyik feltétele a kezdőértékekre való érzékenység. Ha egy kicsit más lett volna a kezdőérték, akkor hamarosan már egészen másként alakultak volna a dolgok, de azt már nem fogjuk megtudni. Hacsak nem számítógépes szimulációról van szó.

2011. máj. 5. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
74%

Noha a tőzsdei folyamatok nem teljesen kiszámíthatatlanok, a spekuláció jó példa a káoszelméletre. A nagy, hosszú távú folyamatok általában logikusnak látszanak, de egy-egy véletlenszerű esemény vagy anomália a hosszú távú trendet megtörő esésekhez vezethet. Egy kereskedő tévedése tömegpánikot válthat ki, hasonlóan történt az 1929-es tőzsdekrach vagy a legutóbbi válság esetében is. Igaz, ezeket utólag néhányan reálgazdasági folyamatokkal is megpróbáljak magyarázni, de fontos látni, hogy _előre_ senki nem tudta megjósolni ezeket a tőzsdei eséseket és az általuk okozott gazdasági válságokat. Mikrószintre (azaz az egyének, a tőzsdei kereskedők magánéleti szintjére) lebontva persze nagyon nehéz vizsgálni ezeket az eseményeket, hiszen rengeteg szereplőt kellene vizsgálni. De abban sokan egyetértenek, hogy néhány szereplő irracionális viselkedése tömegpánikhoz vezethet. Ezeket a zuhanásokat a modern tőzsdéken különböző szabályokkal igyekeznek gátolni, például azzal, hogy bizonyos napi értékvesztés után zárolják aznapra az adott részvénnyel történő kereskedést - így másnapra némileg lenyugodhatnak a kedélyek.


Egy káoszelméletet szemléltető történetet bárki kitalálhat. Szerintem a véletlen (vagyis a káosz) igenis jelen van az életünkben - kezdve a születéstől a halálig. Miért találkoztak a szüleid? Miért éppen TE születtél a szüleid szerelméből? Miért mentél brókernek? Miért nem aludtál eleget egy átlagosnak tűnő csütörtök előtt? Miért cserélted fel véletlenül a "mennyiség" és az "ár" értéket, és adtál el így 30 000 darab részvényt 100 forint/darabos áron 100 részvény helyett 30 000 forint/darabos áron? (Megtörtént eset)

2011. máj. 5. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A pillangóhatásnak van valós alapja, de csodát ne várj tőle.

Olyan nincs, hogy az egyik földrészen megrázza a szárnyát a pillangó, és a másik földrészt meg elönti a cunami.


A pillangónak csak akkor van ilyen hatása, ha egy káoszponton rázza meg a szárnyát, és csak olyan messzire terjedhet ki a hatás, ameddig ez a káoszpont hat.


Káoszpont pl. egy hegyére állított ceruza hegye - a hatása pedig az a távolság, amilyen messzire a felboruló ceruza elmehet. Hasonló a helyzet az örvényekkel.

2011. máj. 6. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Pillangó hatás, kicsit másképp.


18:00:00 Zárom a boltot, remek! Mindjárt indulhatok haza.

18:04:30 Kiérek a buszmegállóba, ahol pont lekésem az egy perccel korábban érkező buszt. (18:05 helyett 18:04 kor ért a megállóba).

18:10:00 Jön a következő busz, ezúttal egyetlen másodpercet sem siet, igaz nem is késik.


18:14:10 Szinte rohanok a Jászai Mari térre, a 2. villamos végállomásához. Bent van mindkét villamos, nyíl jelzi, a baloldali indul hamarabb. Hamar felszállok, amikor rádöbbenek, mégis a másik megy, csak már átállították a jelzőt! Ugrás le futás a másikhoz, persze az orrom előtt ajtó becsuk, villamos el. GGRRRRRR!


18:17:35 Elindul végre a villamos....

18:27:10 Elértünk a Fővámtérre. Nézem az órát, még van matematikai esély a 18:31 kor induló csepeli HÉV elérésére. A villamos áll... csak áll, nem csukódik az utolsó ajtó. Hmmm

18:29:10 lekászálódunk, a villamos nem szállíthat utast nyitott ajtóval. HÉV elérésének reménye az ajtóval együtt elszállt.


18:34:00 megjön a következő villamos. Felerőszakolja magát a sok ember, óra meg ketyeg. Mint a heringek.

18:35:50 Villamos elindul. Legalább haladunk, bár jóval lassabban a szokásosnál.


18:40:30 Beér a villamos a Borásos térre. Persze mire lekászálódunk, és rohanunk a HÉV felé, eltelik pár másodperc. A HÉVet indító emberke nem várja meg a rohanó, felszállni óhajtó utasáradatot.


18:41:00 Még integethetünk az éppen kiinduló HÉVnek.

18:51:00 Elindul a következő HÉV, rajta is vagyok, bár ehhez nincs buszcsatlakozás.

19:02:10 Beérünk a Szentimre téri megállóba, átkecmergek a buszmegállóba

19:15:20 Meg is jön a buszom, felszállok rá.

19:40:00 Beér a busz a végállomásra.

19:55:00 Belépek otthonom ajtaján. Hazaértem.


Normál esetben a 18:21-kor induló HÉVvel utazok a Boráros térről, amihez csatlakozó busszal hazaérhettem volna 19:10 körül.


Így lesz az alig 1 percből háromnegyed óra, 4-féle járművel utazva, és 3 átszállás során. A távolság kb. 25 km.

2011. máj. 6. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
azt hiszem teljsen értelmes magyarázatokat kaptam ugyh nincs is több krédésem köszönöm szépen :)
2011. máj. 8. 22:58

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!