Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért előnyös csillagászati...

Miért előnyös csillagászati megfigyeléseket a Földfelszín helyett műholdakról végezni?

Figyelt kérdés
A nézőpont megváltoztatásán kívül van egyéb előnye?
2011. jún. 13. 21:23
 1/7 anonim ***** válasza:

Igen, van. Nincs a megfigyelő (műhold) előtt egy több kilométer vastag légkör, amely így nem tompítja,nem szórja a beérkező sugarakat (akár fény, akár egyéb sugárzásról van szó).


Pedro

2011. jún. 13. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mert a földi fények szóródnak a légkör szennyezettségén és csökkentik az élességet, mert a Föld különböző hőmérsékletű rétegeinek különböző a fénytörése, szintén élességi, felbontási hibákat okoz (ezért építik magas hegyekre a csillagvizsgálókat), mert a Föld észeki féltekéjére telepített csillagvizsgálóból csak az észeki égboltot látod, elvész a teljes déli félteke, azaz a fél Univerzum. Ezektől mind mentes a világűrbe telepített...

Elég indokot hoztam fel?

2011. jún. 13. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 dellfil ***** válasza:

Azért, mert a légkör nem átlátszó a teljes elektromágneses spektrumra. Amely részére meg átlátszó, (például a látható fény) ott meg a - mindig meglévő - légköri nyugtalanság, turbulenciák miatti fénytörésváltozás erősen behatárolja az elérhető érzékenységet. (Persze ma már sokat javítanak az adaptív optikák.)

Azután meg a tükrök méretét is nehéz - nagymértékben - növelni a Földön, a gravitáció miatt.

A műholdaknál az előbb felsoroltak kiesnek. Nincs számottevő légkör, és a tehetetlenségi pályán a súllyal sem kell annyit törődni. Legfeljebb a felszállítás miatt. :)

Nem véletlen, hogy sokáig a HST volt a csúcs. Csak az új adaptív optikával is ellátott szuper méretű távcsövek vették fel vele a versenyt földi viszonylatban. Keck, Subaru, stb...


dellfil

2011. jún. 13. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Azután meg a tükrök méretét is nehéz - nagymértékben - növelni a Földön, a gravitáció miatt.

A műholdaknál az előbb felsoroltak kiesnek. Nincs számottevő légkör, és a tehetetlenségi pályán a súllyal sem kell annyit törődni. Legfeljebb a felszállítás miatt. :)

Nem véletlen, hogy sokáig a HST volt a csúcs. Csak az új adaptív optikával is ellátott szuper méretű távcsövek vették fel vele a versenyt földi viszonylatban. Keck, Subaru, stb... "


Ezzel nem értek egyet, a HST valóban csúcs volt, de még véletlenül sem a mérete miatt. A Palomar hegyi távcsőnek pl 5 méteres a tükre, és évtizedekkel előbb volt használatban mint a HST.


És manapság nagyságrendekkel olcsóbb a Föld felszínén felállítani egy 10 m tükrű távcsövet, mint mondjuk kijuttatni az űrbe.

2011. jún. 13. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 dellfil ***** válasza:

Oké, félreérthető voltam. Bocs kérdező. Úgy igaz ahogy az előttem szóló írta. Sőt...

Csak kósza gondolat volt, hogy kint az űrbe lehetne igazán nagy tükröket telepíteni.

Igen, tudom a HST nem a nagy méretei miatt volt "csúcs". A körülményei miatt. (A kérdésed is erre irányult.) :)

Akkor egy kis off, alátámasztandó a válaszom kritikáját.

[link]

Érdemes megnézni a végén a képmellékletet is!


dellfil

2011. jún. 13. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, megtudtam amit akartam. :)


És az offot is, nagyon érdekes volt. ;)

2011. jún. 14. 07:15
 7/7 anonim ***** válasza:

(azért még leirom(habár nem olvastam el az előzőket(ha olyat irok amit előttem irtak sry:))))

mert az űrben nem szokott se felhő se vihar se köd se repülőgépek lenni és ez előnyös

2011. jún. 24. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!