Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tud-e Isten olyan nehéz...

Jozsi2011 kérdése:

Tud-e Isten olyan nehéz tárgyat teremteni, amit nem tud felemelni?

Figyelt kérdés
Tv-ben hallottam ezt a kérdést és valóban elgondolkodtató. Bár se eleje se vége, de kíváncsi vagyok mit írtok.
2011. szept. 13. 08:12
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:

Nekem csak a barátnőm nézte a Dr. Csont című filmet a tegnap és ez megütötte a fülemet. Nem vagy olyan hülye, hogy magamtól találjak ki ilyen kérdést, de annyira viszont igen, hogy ide kiírjam, mert kíváncsi vagyok milyen válaszok érkeznek.

Érdekes válaszok jöttek eddig...

2011. szept. 13. 15:17
 22/26 anonim ***** válasza:
100%

"Logikailag nem létezhet mindenható entitás mert beleütközik a kérdező által említett paradoxonokba."


De szerintem létezhet, csak akkor hibás a kérdés "nem tud felemelni" része, vagyis rossz a kérdés. Nem látok ellentmondást.

2011. szept. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
100%

"Logikailag nem létezhet mindenható entitás mert beleütközik a kérdező által említett paradoxonokba."


nem ütközik bele. lassan írom, hogy megértsétek...


kezdjük messziről.


a halmaz a matematika egyik axiómája. mint ilyennek, nincs definíciója, de annyit el lehet mondani, hogy a akkor halmaz valami, ha mindenről el tudod dönteni, hogy beletartozik-e vagy sem.


nézzünk egy halmazt:


"minden olyan pozitív egész szám, ami 1000-nél kevesebb betűvel leírható magyarul"


ez, ránézésre halmaz. valójában nem az.

fogjunk egy számot: "az első olyan pozitív, egész szám, ami nem írható le 1000-nél kevesebb betűvel"


na, most akkor mi van?

egyrészt leírtuk ezernél kevesebb betűvel, azaz bele kellene tartoznia a halmazba, másrészt definíció szerint ez nem tartozik bele a halmazba.


ilyenkor az van, hogy rossz a kezdeti feltevésünk, a "minden olyan pozitív egész szám, ami 1000-nél kevesebb betűvel leírható magyarul" nem halmaz.


de ettől a halmaz, mint axióma nem sérül. az létezik, csak elhibáztuk a dolgot.


a fenti kérdésnél is történik.


van egy axiómánk, mégpedig az, hogy Isten mindenható.


ebben a logikai rendszerben egyszerűen nem létezik az a definíció, hogy "amit Isten nem tud megemelni", mert ez ellentmond az axiómának. logikailag nem hozható létre, ezért nem is dolgozhatsz vele logikailag.


ez nem paradoxon, hanem egész egyszerűen rossz definíció.

2011. szept. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
42%
Ezzel az erővel azt is kérdezhetnéd például, hogy Isten el tud-e lapátolni tizenkét tonna szenet három perc alatt. Egyszerűen hülyeség a kérdés.
2011. szept. 13. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim válasza:
Igen. Tegyük fel, hogy most semmi nem létezik, csak az univerzum. Ha Isten olyan nagy tárgyat teremt, ami betölti az egész univerzumot, akkor nem tudja megmozdítani se, nemhogy felemelni. Viszont ha azoknak a "tárgyaknak" a listáját nézzük, amik léteznek,(nincs univerzum méretű autó:))akkor viszont nem tud. Nem egyértelmű a kérdés. De ha engem kérdeztek, nincs értelme foglalkozni vele, mert Isten(ha létezik) úgysem teremt olyan nagy tárgyat.
2012. dec. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

"fogjunk egy számot: "az első olyan pozitív, egész szám, ami nem írható le 1000-nél kevesebb betűvel""


Ez nem jó. A halmaz jó, ez a definíció hibás. Melyik az első szám, ami nem írható le 1000 betűvel? MOndjuk legyen a sztenderd neve az, hogy kilencszázkilencvenkilenckvadrillió-[kb ezer betű]-kilencvennyolc.

De ha ez az első ilyen szám, akkor szépen leírhatjuk az általad javasolt "első olyan szám, ami nem írható le" definíióval. De akkor mégis leírható, tehát nem ez lesz az első ilyen szám, hanem a következő, ami a [....]-kilencvenkilenc lenne. Tehát akkor ez az első olyan szám, ami nem írható le.... de akkor a [....]-kilencvennyolc végű mégsem az első, tehát mégsem írható le ezzel a definícióval tehát mégis az első ilyen szám lesz...


Tehét a max 1000 betűs számok halmaza létezik, viszont "az első olyan szám, ami nem írhatő le 1000 betűvel" nem létezik, nem jelöl konkrét számot. Tehát nem is tudjuk vizsgálni, hogy része-e a halmaznak.

2012. dec. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!