Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Pszichológiában szokás megkülö...

Selender kérdése:

Pszichológiában szokás megkülönböztetni a tudat, öntudat és éntudat kifejezéseket?

Figyelt kérdés
Mi az általános felfogás a pszichológia világában? Gondolom az öntudat és éntudat ugyanaz lehet, a tudat pedig ezektől különbözik. Esszét írok az öntudatról és tisztáznom kellene ezen fogalmakról, hogy ugyanazok-e vagy ha különböznek, akkor miben. És neten nem igen találtam összehasonlítást róluk.

2013. febr. 11. 16:12
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mind a pszichológiában, mind azon kívül három különböző dologról van szó.

A tudat az ember azon képessége, hogy van időérzékelése, gondolkodása.

Az öntudat egy konkrét ember ugyanilyen képessége, vagyis olyan állapotban van, amikor tud gondolkodni, érzékelni, nem pedig olyanban, amikor ezekre nem képes (pl. eszméletvesztés).

Az éntudat azt jelenti, hogy az ember képes önmagát megkülönböztetni más emberektől, tehát tudja és alkalmazni képes azt, hogy neki magának mások a tulajdonságai, mint egy másik embernek.

2013. febr. 12. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Teljesen világos és logikus! Köszönöm!


Ezt már nem kötekedésképp, de véletlenül nem tudsz valami könyvet, vagy valamilyen forrást ajánlani, mely ezt alátámasztja? Csak a hivatkozás miatt.

2013. febr. 12. 16:55
 3/3 Matúz Péter válasza:

Wow. Nagyon jó az 1.-es válasza.

100%

1. Tudat: az elme éber működése. Az állatoknak is van. Értékelik a környezetet. A csecsemőnek is csak tudata van eleinte.


2. Öntudat: szinonimának mondják az éntudattal, de nem. Inkább azt jelenti, hogy saját magunk éber érzékelése. És az ellentéte az öntudatlan, amikor eszméletlen valaki.


3. Éntudat: ügye nem mondjuk hogy "éntudatánál vagyok" hanem "öntudatomnál vagyok" tehát ez kizárólag azt jelenti, hogy megtudom különböztetni magamat másoktól, tehát tudom hogy van egy tudatos, ami én vagyok, egy integrált kerek egész.


Egy kis érdekesség: aki disszociatív identitás zavarban szenved. Neki van 1 db tudata, mint mindenki másnak, és van "öntudata" amikor magánál van, és "öntudatlan" amikor nincs magánál. Viszont több db "éntudata" van! Mert a csecsemő "éntudata" 2-4-5 éves korban stabilizálódik, de ha ezt traumák sorozata megzavarja, akkor nem alakul ki, egy egységes "éntudata" és sosem válik egységes személyiséggé. Az agyi kéreg érése 12 éves korban zárul le, szóval ez a rendellenesség csak 6-9 éves kor előtt tud kialakulni, utána már nem.

2023. márc. 6. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!