Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mire jó a bionika?

Mire jó a bionika?

Figyelt kérdés
Érdemes bionikát tanulni? Mire mehetek vele a későbbiekben? Mihez kell, mire jó?

2013. aug. 17. 20:40
 1/8 anonim ***** válasza:
Elvileg nagyon gyorsan fejlődő, nagyon keresett ágazat. Mondjuk itthon még gyerekcipő kb. a téma, de pl. az USÁ-ban, Japánban vagy akár csak Nyugat-Európában jól el lehet vele lenni.
2013. aug. 17. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Azért rákereshetsz itt a fórumon, mielött fölteszel egy ilyen kérdést.


Én biológia-számitógép hatarterületen mozgó kutató vagyok, épp nemrég merült föl, hgoy a PPKEre menjek dolgozni, igy utananeztem a tanrendnek(nem könnyü megtalalni a honlapon, de ott van). Sztem teljesen hianypotlo a kepzes MOn. Nem tudom, hol máshol lehetne ilyen könnyen biológia, mérnöktudomány(informatika, elektronika), és matematikai ismeretek határterületein mozgó képzést találni. Talán BME biotech mérnök, de azért az igen más jellegü. Szegeden az SzTE-n van még egy Bionika kepzes, de azt nem neztem meg közelebbröl, remélhetöleg a pázmányról "koppintották". (Szeged a biologiai kutatások jelentös bázisa MOn, föleg az MTA SzBK intézete miatt)

Márpedig egy tudásalapú 21. században, ahol a biotechnológia az egyik kulcsiparág, nagyon fontos, hogy legyenek ilyen emberek.


Pl. a hozzam közel álló bioinformatikából tudom, hogy magyarországon nincsen elég ember hozzá, bár viszonylag kis iparág - talán pont azért mert tudtommal nincsen ilyen képzés (mondjuk Masters szintü), Pl. a Pázmányon elég könnyü ezt tanulni a Bionika képzés részeként is (google Pongor Sándor, szegeden és triesztben volt/van)

Egy ilyen kulcsfontosságú képzés országos hiánya elég szomorú képet fest, ha egész idö alatt arról beszélünk, hogy tudásalapú társadalmat, meg európai eletszínvonalat akarunk - közben meg a biotech forradalmat kihagyjuk??


Szóval sztem ez a releváns kontextus a Bionika képzéshez. Mindegy, hogy is hivjak a képzést, föleg interdisciplináris dolgoknál a lényeges, h miket tanulsz meg, meg persze milyen minöségben, mi a téged körülvevö általános szellemi színvonal.

Valamint az is, milyen jellegü a szellemi környezet, pl. mérnökök másként gondolkoznak mint a fizikusok vagy a biológusok. Ugyanolyan nevü képzés meglepöen mást takarhat egy orvosi és egy müszaki egyetemen (Debrecenben is van Biotechnológia, tudtommal leginkább orvosi közegben).

Szóval visszatérve, asszem a BMEhez képest a Pázmányon ikább természettudományi, nem annyira mérnöki jellegü gondolkodas lehet az dominánsabb, de ez csak megérzés.


Hogy a képzest éppen Bionikának (bionics)nevezték el, azt én nem érzem annyira szerencsésnek. Ez egy a 70es években valamennyire divatos szo, amit tapasztalatom szerint külföldön sem ismernek sokan. Az angol wikipédia szocikk szerint elég speciális tudományterületet jelöl.

Szerintem a PPKEs és a SzTEs képzés ennél általánosabb alapot ad, a végzösök jóval szélesebb területeken helyezkednek el, ez is a képzési cél. Annyi elönye van a névnek, hogy elsö hallásra sejteti, hogy a biologiához és a programozás-matek vonalhoz is van köze az illetönek. (viszont hátránya, hogy olyan 70-80-as évek szaga van... )

Én, ha megkérdeztek volna, valami könnyebben érthetö szókapcsolatot javasolta volna, mint "bioelectronics" v "bioinformatics" specializációtól függöen, pl. a "Infobionika és Orvosi biotechnológia mesterképzés" a ppke-n már jo kompromisszum.


Bár nem ezt kérdezted(a kérdésedre a valasz nyilván a wikipedia szócikk), de asszem ilyen vélemények segítenek.

2013. aug. 18. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Második éve járok PPKE-re. Személy szerint én nagyon szeretem. Vannak még kérdések a jövővel kapcsolatban, mert tényleg nagyon új a dolog. Reményeink szerint, ha megépül a Corvin-negyedben a bionikai központ, mire végzünk MsC-n, ott tömörül majd a kutatás és az ipari cégek csoportja is. Már most is vannak bionikával foglalkozó cégek amúgy.


Igazából Dr. Roska Tamás professzor írta le legjobban. Ez egy olyan új terület, mint anno az informatika. Pillanatok alatt robbant be a köztudatba, az iparba és az életünk minden területébe. Akkoriban még oktatás sem volt, a villamosmérnöki karon kellett kitalálni mindent nulláról. Viszont akik akkor kezdték, azok igazi felfedezői voltak ennek a területnek, és részesei lehettek egy új világ építésének.


Így lesz ez a bionika iparággal is, jól bizonyítja ezt, hogy USA-ban már mekkora milliárdos piaca van. Egyszerűen igény van mind a kutatási részekre (genetika, gyógyszerkutatás, szerves kémia stb...) és ugyanakkor a mérnöki eszközökre is, protézisek, implantátumok, orvosi műszerek, objektum orientált génmanipuláció, bioinformatikus rendszerek stb. Ezek mind olyan határterületek, amikkel érdemes foglalkozni, mert hatalmas fejlődés indul meg e téren.

2013. aug. 18. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 edward elric válasza:
hát én nem értek sokat az ilyenekhez de..... szerintem érdemes blonikát választani
2013. aug. 25. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2013. aug. 25. 14:00
 6/8 anonim ***** válasza:
Amugy orvosi egyetemről is részt lehet venni bionikai kutatásokban?
2013. aug. 25. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Akármilyen egyetemröl irhatsz emailt egy tanárnak v kutatónak, aki erdekes dolgokat csinal és rendes(sajnos ezt nehez lecsekkolni), es vszinü kedvesen ír vissza és beszélgethettek egy témáról, vele vagy egy fiatalabb munkatársával. Az öszinte érdeklödöknek általában szoktak örülni, de igaz hogy néha keves idejük van!


Ha a sajat intezmenyedben elintezed, h külsö helyen irsz TDK-t v diplomamunkát (benyomásom, hogy ez minden helyen mashogy van szabályozva), akkor nyilván szívesen fogad, ha kicsit is használható tudásod van.


Amennyire tudom, a legtöbb kutatás mondjuk a pazmanyon elég interdisziplináris, szoval legalabbis sok kutatocsoportban nem rosz, ha van egy biomedical tudásod, és akkor mondjuk egy TDK keretében megtanulsz kicsit programozni.

#2

2013. aug. 25. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Ha a SOTÉ-ra jársz orvosira, akkor van egy választható modulod, ami a bionikához tartozó mérnöki tárgyakat végezheted el (a pázmány ITK-n)


Így meg is ismerkedhetsz pár kutatócsoporttsl és oktatóval :)

2013. aug. 25. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!