Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Most már tényleg nem fog...

Most már tényleg nem fog hamarabb sötétedni?

Figyelt kérdés

Én a neten egy oldalon figyelem mindig,hogy mikor nyugszik a nap hány órakor és tegnap még 15:53-kor nyugodott a nap ma már 15:52-kor és holnap,holnapután és szerdán még 15:52-kor nyugszik de már csütörtökön újra 15:53-kor és újra mindig később,pedig csütörtökön még csak 12. lesz és nem úgy van,hogy dec 21 ig mindig hamarabb fog sötétedni és akkor lesz a legrövidebb nappal és a leghosszabb éjszaka?

Vagy az az oldal nem jól írja?

Gondolom értitek a kérdésem,és elnézést a sok"és"-ért.



2013. dec. 8. 20:11
 1/9 II.Dartheon válasza:
65%
a téli napforduló dec. 21-én van, addig az éjszakák hosszabbak.. aztán onnantól rövidülnek.. az h nem mindig van változás, csak pár perc, az semmit nem jelent :)
2013. dec. 8. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
ezt én is észrevettem, de én nem a netről, hanem néztem a napot, mikor megy le...
2013. dec. 8. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ettől féltem,hogy nem értitek a kérdést.

Nézzétek meg ezt és ti is rájösztök miről beszélek,hogy egészen csütörtökig 15:52 kor megy le a nap és 21-én már 15:55-kor,pedig az a legrövidebb nappal,leghosszabb éjszaka és nem akkor kéne leghamarabb lemennie a napnak?

A lapon menjetek le a decemberhez és ott látjátok.

[link]

2013. dec. 8. 20:32
 4/9 anonim ***** válasza:
64%
Decembere 21.-én 18 órakor van 2013-ban a Téli napforduló. Utána egyre később megy le a fényes Nap vagyis hosszabb lesz a nappal és rövidebb az éjszaka. Egészen Szent Iván éjig, jún.21-ig, a nyári napfordulóig..
2013. dec. 8. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
11%
Ha nincs sok felhő az égen, akkor tovább van világos is. Ha borult az ég, akkor hamarabb van sötét. Ezt nyáron is megfigyelhetnéd. Ettől a nappalok még mindig rövidebbek lesznek az előző napnál dec. 21.-ig
2013. dec. 8. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
85%

Mit jelent az, hogy jössztök?


De, hamarabb fog, csak egy percen belül van az eltérés. A napkelte is később lesz, így még 21-ig rövidül a nappal.

2013. dec. 8. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Sőt, a napkelte év végéig egyre később lesz.

A nappal, (napnyugta-napkelte) 21.-én lesz a legrövidebb.

2013. dec. 9. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen jogos a kérdésed. Az aszimmetria oka a napóra elcsúszása a 24 órás ciklusokhoz képest. A jelenségnek két oka van: 1.) Egyrészt a Föld forgástengelye nem merőleges a pályasíkra (=ekliptikára), 2.) a másik, meg hogy a Föld Nap körüli keringése sem pontosan kör alakú, hanem elliptikus kissé. Abból a tényből adódóan, hogy a Föld forgásának és keringésének az iránya megegyezik (az óramutató járásával ellentétes, ha az Északi-sark felől nézzük a Földet), viszont a Föld nem átlátszó, ezért az eget a Földről "kifelé" nézzük, a Nap viszont a pálya belsejében van, és a Napot meg "befelé" nézzük kívülről, ezért a Nap -a Föld keringéséből adódó- elmozdulása a csillagos ég hátteréhez képest éppen ellentétes irányú, a forgás miatti látszólagos mozgással. Magyarul: A Nap is nyugat felé mozog a Földi horizonthoz képest, mint a csillagok, de egy kicsit lassabban, mert a keringés miatti elmozdulás a csillagokhoz képet éppen keleti irányú elmozdulást produkál. Emiatt látszik a Nap lassabban haladni, és ezért van az, hogy habár a csillagokhoz képest a Föld már 23 óra 56 perc és 4 másodperc alatt körbefordul, még 3 perc 56 másodpercre szüksége van, hogy a Nap irányát "utolérje". Azonban ez csak az átlagérték, mert: egyrészt a forgástengely ferdesége miatt, az ekliptika nem párhuzamos az égi egyenlítővel, és még ha magán az ekliptikán ugyanannyit is haladna a Nap -de látni fogjuk az ellipszis pálya miatt nem is halad ugyanannyit- akkor se lenne egyforma az év során az ekliptikai haladás égi egyenlítőre vett vetülete. Ez a napfordulók idején a maximális, mert akkor párhuzamosan halad a Nap az égi egyenlítővel, és a napéjegyenlőségekkor a legkisebb, mert akkor zár be vele legnagyobb szöget (23,5°-ot), de a másik effektus is beleszól ebbe amiatt, hogy a Föld ellipszis alakú pályája miatt hol közelebb, és hol távolabb kerül a Naptól, a kerületi sebessége is változó. Ezért a Nap elmozdulása keleti irányban a csillagos ég hátteréhez képest is változó. Ez a 3:56 csak egy átlagérték. Télen pont hogy közelebb vagyunk a Naphoz, ilyenkor felgyorsul a Föld, és a Nap többet mozdul el keletre, vagyis lassabban megy nyugat felé, ezért hosszabb lesz egy nap a pontos 24 óránál, vagyis a Napóra késik. (Persze a nyár végi-őszi "előresietés-felhalmozódás" csak dec. 26-ra fogy el, utána fog ténylegesen késni.) A lényeg, hogy ez a két hatás jó bonyolultan egymáshoz adódik, és ezért nem ugyanakkor fordul meg a napnyugta eltolódása, mint a napkeltéé. A napnyugtáé ahogy észrevetted dec. 13-a környékén fordul meg, és nem véletlenül van ekkor Luca nap, mert Luca az fényt jelent. (Vesd össze: Lucifer a fényhordozó) De ha megnézed a napkeltét, az csak január 8-a tájékén kezd el ismét korábbra tolódni, úgyhogy a kettő átlaga az december 21-re esik. Persze ne dec. 13-a és január 8-a átlagát nézd, mert Luca napkor már a perc is változik, ha a másodpercek is ki lennének írva akkor aszerint nézve már dec. 10-11-e tájt fordulna meg, mert az a két nap a közepe annak a 4 napos intervallumnak, amelyben a naptár egységesen 15:52-t ír. És ugyanígy a napkelte sem hirtelen január 8-án kezd korábbra tolódni, hanem az azt megelőző 13 napos időszak (dec. 26-január 7) közepén, vagyis január 1-én. És ha dec. 10 és január 1-ének átlagát nézed, akkor pont dec. 21-ét kapsz. Két dolog tartozik még ide, az egyik az időegyenlet:


[link]


Ez a napóra sietését és késését mutatja az év során, és a teljes cikk itt van hozzá:


[link]


A másik az analemma-görbe. Az említett effektusok miatt a Nap egy szabálytalan 8-ast ír le az égen, ha az év minden napján pontosan ugyanabban az időpontban lefényképezzük, és a képeket összetesszük. Maga a 8-as alak a tengelyferdeségből adódik, a szabálytalanság pedig a keringési pálya ellipszis alakja miatt. Itt egy szép kép róla egy érdekes cikkben:


[link]


Remélem érthetően fogalmaztam, ha igen lécci pontozz fel.

2013. dec. 9. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Ilyen értelmes választ még soha nem kaptam,köszi a részletes leírást egy kicsit még okosodtam is:)

Ment a zöld kezecske:)

2013. dec. 9. 16:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!