Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség a jogos védelem...

Mi a különbség a jogos védelem és a végszükséglet között?

Figyelt kérdés
Valaki meg tudná-e nekem foglamazni, hogy mi a különbség a végszükséglet és a jogos védelem között?

2014. febr. 2. 16:48
 1/2 anonim ***** válasza:
Leginkább az, hogy két különböző fogalom. Jogos a védelem, ha a "védést" az illető felkérésére teszed. Vagy ha egy bajtól véded meg, amelyet ő nem vett észre. De ezt nem nagyon használjuk. Ha viszont jogos önvédelemre gondoltál, az jogos például, ha megtámadsz egy késsel, és én azt egy határozott mozdulattal kiütöm a kezedből. Ha viszont mondjuk rettentően szomjas vagyok, a szomjhalál küszöbén, akkor bizony végszükségletemben iszom egy pocsolya vízéből, vállalva egy jó kis hasmenést is.
2014. febr. 2. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%

A közös a két dologban, hogy végrehajthatok mindkét esetben olyan bűncselekményt, amiért ebbe az esetben nem vonhatnak felelősségre.

A jogos védelemnél saját magamat védem más jogtalan támadásával szemben.

A végszükség esetében amit én teszek az szintén bűncselekmény lenne, de megakadályozok vele egy olyan dolgot, ami nagyobb kárt eredményezne. Pl. Betöröm a szomszéd ajtaját, hogy elzárhassam a vízvezetéket, mert csőtörés van és elöntené pl az egész lépcsőházat a víz. Az így keletkezett kár, sokkal kisebb, mintha nem tettem volna semmit. Amúgy az ajtó betörés meg bűncselekmény, de a végszükség miatt büntetést kizáró ok.

2014. febr. 4. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!