Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért pont bővítésnek nevezik...

Tom Benko kérdése:

Miért pont bővítésnek nevezik a törtek számlálójának és nevezőjének többszörözését?

Figyelt kérdés
Mielőtt valaki kioktatna az eljárásról: azt tudom, hogyan kell (meg is lepne, ha nem tudnám), az elnevezést nem értem, miért ez.

2014. szept. 30. 19:59
 1/9 anonim ***** válasza:
Mert ez a szó fejezi ki legjobban a dolog lényegét. Nagyobb számokkal fejezzük ki ugyanazt, amit kisebbekkel is ki lehetne, vagyis bővebben.
2014. szept. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nekem pont az a problémám, hogy szerintem a nagyobb szám nem jelent automatikusan bővebbet is...
2014. okt. 1. 07:02
 3/9 anonim ***** válasza:

Esetleg mondhatjuk azt, hogy az "elvégezhető" műveletek halmazát bővíted vele.

Arra gondolok, hogy az összesadás/kivonás esetén közös nevezőre kell hozni a két tagot ugye...

2014. okt. 1. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
3-as: Jaj, azt ne mondd neki, hogy "bővíted", mert megint bele fog keveredni...
2014. okt. 1. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

@3: Az elvégezhető műveletek nem bővülnek tőle. Eleve ha egy törtet felírunk, az valójában egy \mathbb{Z}^2-beli faktorcsoportot határoz meg, amiből tetszőleges elemet vehetünk, ily módon tehát a közös nevezőre hozás is csak egy módszer.

@4: Először inkább ki kéne keverednem. :)

2014. okt. 2. 07:14
 6/9 anonim ***** válasza:
A válaszoló bizonyára arra gondolt, hogy 1/3-ot ebben a felírásban csak emeletes törtként tudod kettébontani ami se nem szép, se nem elegáns, se nem igazán hasznos. A 2/6ot viszont már tudod 1/6-1/6 arányban felosztani.
2014. okt. 2. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
De ettől még nem bővebb...
2014. okt. 3. 07:10
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem véletlenül tettem idézőjelbe!

Pl: 1/2 + 1/3


El tudod végezni? Nem matematikailag, mert az egész Q-n értelmezve van az összeadás. Hanem papíron, gyakorlatban.


Szerintem így nem, előtte közös nevezőre kell hoznod. Ami után el tudod végezni, így kibővítetted a PAPÍRON, GYAKORLATBAN elvégezhető műveletek halmazát ezen két tört esetén...


Egyébként máshogy (BŐVÍTÉS NÉLKÜL) nem tudom, hogyan lehetne elvégezni, de írd le nyugodtan.

2014. okt. 3. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen: \frac{a}{b}+\frac{c}{d}=\frac{ad+bc}{bd}
2014. okt. 4. 08:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!