Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges az időutazás?...

Lehetséges az időutazás? Többi lent

Figyelt kérdés
A kérdés lényege az, hogy elméletileg lehetséges-e? Tegnap erről beszélgettünk pár osztálytársammal, hogy mik az akadályai ennek? Az egyik azt mondta, hogy ha 10:00-kor visszamész 9:00-korra, akkor ezt (mivel szerinte végtelen idősík van) az egy másodperccel későbbi "éned" is megteszi, és a következő is, és így végtelen ugyanazon emberke lesz egy helyen. Mondjuk szerintem ez így hülyeség. Szóval mindent amit tudtok légyszi írjatok le, lehetőleg olyanok, akik értenek is hozzá.

2015. dec. 3. 16:57
 1/10 anonim ***** válasza:
46%
Először is, ha tudományosan akarjátok tárgyalni, akkor nem használunk olyan kifejezéseket, hogy "ez hülyeség". Másodszor, én itt a gép előtt is folyton utazom az időben mindenféle probléma nélkül. Harmadszor, de nem utolsó sorban, nézzetek utána a fekete lyukaknak, féregjáratoknak, stb.-nek.
2015. dec. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Akkor nem így fogalmaztam, csak most írtam így, bocsi :D amúgy köszi a tippet!
2015. dec. 3. 17:02
 3/10 anonim ***** válasza:
98%

A jövőbe utazás lehetséges, a múltba nem.


A jövőbe utazás úgy lehetséges, hogy biztosítod az időutazó számára, hogy lassabban teljes számára az idő, mint az univerzum számára, ezt pedig három módon lehet előidézni:


-Nagy gravitáció

-Gyorsulás

-Nagy sebesség


Az első opció sajnos kiesik, mert az olyan mértékű gravitációs mező, ami már időutazásra alkalmas időtorzulást eredményezne (pl. egy fekete lyuk gravitációja) már széttépné az időutazót, mivel a feje annyira más sebességgel próbálna keringeni a lábához képest a fekete lyukhoz ilyen közelségben, hogy spagettifikálódna.


Marad a gyorsulás és a nagy sebesség. A gyorsulás se az igazi sajnos túlélési esélyeket megnézve: lényegében ugyanaz, mint a nagy gravitáció, mert a gravitáció is egy gyorsulást eredményez.


A Föld 1G erősségű gravitációjában kicsit lassabban telik az idő, mint a bolygóközi térben. Ha egy űrhajó folyamatosan 1G erővel gyorsulna, akkor a hajón is annyival lassabban telne az idő a mélyűrhöz képest, mint a Földön. A hajó hátuljában is földi gravitációs vonzást tapasztalnának az űrhajósok.


Centrifugális mesterséges gravitációval is elő lehet idézni ugyanezt. Ha egy gyűrű alakú űrállomás olyan sebességgel kering, hogy a gyűrű belső héján élő asztronauták földi gravitációt tapasztaljanak, akkor ott is annyival lassabban telik az idő az űrhöz képest, mint a Földön.


Sajnos ez még mindig elhanyagolható mérték, és ismét abba a problémába futunk bele, hogy olyan mértékű gyorsulás, ami már céljainknak hasznos időtorzulást eredményezne, halálos lenne.


Marad az utolsó opció, talán az egyetlen ami használható is időutazásra, a sebesség:


Minnél gyorsabban halad egy tárgy egy másik tárgyhoz képest, annál lassabban telik rajta az idő.


Eszerint a kalkulátor szerint:


[link]


260.000 km/s-al haladva már elérhető lenne, hogy az űrhajón fele olyan gyorsan teljen idő, mint az univerzumban.


Azaz 10 évnyi száguldozás után az űrhajósok csak 10 évet éltek át, 10 évet öregedtek, de a Földön 20 év telt el.


A fénysebességhez közelítve drámaian megnő az időtorzulás.


A fénysebesség pontosan 299792.458 km/s.


299792.457 km/s-el haladva már 1 űrhajón töltött másodperc után 12,243 másodperc telt el a Földön.


Persze a fénysebesség közeli utazásnak is vannak veszélyei. Az űrhajóval ütköző legkisebb porszemcsék is atombomba erejű robbanásokat okoznának a becsapódásukkal, az űrhajóval ütköző fotonok pedig eltolódnának a gamma tartományba, halálos sugárzást szabadítva az űrhajóra.

2015. dec. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
És miért nem lehetséges a múltba utazni? Teljesen laikus vagyok ebben a témában, de nagyon érdekel)
2015. dec. 3. 17:30
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Mert a múlt nem egy hely, hanem a mi világunk egy korábbi időpontban.


A jövőbe utazás is ahogy illusztráltam, nem úgy lehetséges, hogy valami "varázslat" folyamán hopp eltűnsz innen és megjelensz 10 évvel később, hanem különféle fizikai törvényeket kihasználva biztosítod, hogy számodra lassabban teljen az idő, mint a világ számára.


Ha sikerül biztosítani, hogy számodra 10 másodperc teljen el, miközben a külvilágban 10 év telt el, akkor 10 évet utaztál a jövőbe.


Ha valaki bele tudna nézni az űrhajóba, miközben időt utazol vele, akkor azt látná, hogy 10 éven keresztül le vagy merevedve egy pózba, mint egy szobor, mert annyira lassan telik az idő a számodra a külvilághoz képest.

2015. dec. 3. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
És mi van a féreglyukakkal? Vagy azokkal csak a térben lehet mozogni?
2015. dec. 3. 18:18
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
A féreglyukak létezése és a tulajdonságaik megbecsülése jelenleg nagyon feltételes szinten van még, de időutazás-beli vonatkozásuk ami eddig szilárdabb lábakon áll az elméletben, az az, hogy velük sem lenne lehetséges a múltba utazás, csak egy kevesebb energiabefektetéssel járó jövőbe utazásra lehetne használni őket a fent említett időtorzulást kihasználva.
2015. dec. 3. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
85%
Az a gond a múltba való utazással, hogy egy képlet megtiltja. Ha elérnéd a fénysebességet (azaz megálnna az idő) nullával kéne osztani, ha pedig meghaladnád, negatív szám lenne a négyzetgyök alatt. Ezeket kéne felülírni. Továbbá más is van, de abba nem mennék bele, több okból is (nincs hozzá matematikai háttérismeretem, és valószínűleg te sem értenéd).
2015. dec. 3. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tom Benko ***** válasza:
76%
@8: Milyen képlet tiltja a műltba utazást? Igazából logikai okai vannak, ilyen pl. a végtelen regresszió, amit a köznyelv nagypapa-paradoxonként ismer. Ennek ugyan van feloldása, viszont ez az utazás időbeliségét kissé megkérdőjelezi.
2015. dec. 4. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha átlépnénk a fénysebességet, akkor utaznák visszafele az időben.
2015. dec. 24. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!