Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Régen sokkal keményebbek...

Régen sokkal keményebbek voltak a telek Magyarországon?

Figyelt kérdés

Papám mesélte, hogy amikor gyerek volt (40-es, 50-es években), meg még később is, nem volt ritka, hogy november végén leesett a hó, ami márciusig meg is maradt. Persze azt is mondta, hogy akkoriban is voltak enyhébb telek. Viszont ilyen ma már nincs, hogy hónapokig megmaradjon a hó.


Néztem téli archív fotókat, azokon is a hóval borított utcákat és tájakat láttam.


2016. jan. 15. 16:04
 1/6 anonim ***** válasza:
Régen gyakrabban esett hó, már október közepétől februárig. Maga a tél nem volt kemény, mert nem voltak -20 fokok se mint mostanában február környékén.
2016. jan. 15. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
91%
Apám is mesélte, hogy faluhelyen nem volt ritka, hogy télen derékig gázolt a hóban. :)
2016. jan. 15. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

"Maga a tél nem volt kemény, mert nem voltak -20 fokok se mint mostanában február környékén."


De voltak! A leghidegebbeket a 20.század első felében mérték: [link]


Szoktam nézni időképen a hőtérképet, ahol a térkép alatt ott van a napi hideg és melegrekord. a legtöbb napi hidegrekord több évtizedes. Például a mai is: "Napi hidegrekord: -27,4 °C (1960, Szolnok Alcsisziget)"


[link]


Persze gondolom ezek a nagy hidegek nem sokáig tartottak. Emlékszem 2014 szilveszter környékén is voltak -20 fokok, de csak pár napig.

2016. jan. 15. 16:43
 4/6 anonim válasza:
94%

Én még csak 26 éves vagyok, de én is egyértelműen észreveszem, hogy most kevesebb hó van, mint akár 15-20 éve.

Gyerekkoromban rengeteget játszottunk telente a hóban, szánkóztunk, hógolyóztunk, hóembert építettünk. Minden télen sokat, mert sokszor esett, és volt hogy elég sokáig megmaradt.


A kisgyerekes ismerőseim most gyakran mondogatják, hogy a gyerekek alig láttak még havat, telente 1-2 alkalommal esik csak annyi, hogy el lehessen menni szánkózni egyet, és gyakran hamar elolvad. Most is ha belegondolok, január közepe van, és jelentéktelen szállingózáson kívül eddig csak egyszer esett hó Budapesten ezen a télen, az se volt egy nagy eresztés.


Mondjuk most annyira nem is hiányzik, de a gyerekeket sajnálom, mert én imádtam a hóban játszani. :)

2016. jan. 15. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Múlthéten Dél-Dunántúlon kb. 20cm hó esett le, de másnap már olvadásnak indult. Én nem bánnám, ha megmaradna, ha nem is hónapokig, de legalább pár hétig.
2016. jan. 15. 17:02
 6/6 anonim ***** válasza:
94%

Régebben tényleg több hó esett, és tovább is volt meg.

De azért a 2000-es években is születtek hideg rekordok:

Pl. jan.12., 26

[link]

2016. jan. 15. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!