Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igaz hogy az ember állkapcsána...

Igaz hogy az ember állkapcsának mérete folyamatosan csökken az evolúció során? Mi ennek az oka?

Figyelt kérdés

Olvastam egyszer egy írást, hogy a feketék lemaradtak az evolúcióban, ezért nekik még nagyobb, erőteljesebb az állkapocscsontjuk, ezért van némelyikük arcának ilyen "majomszerű" (bocsánat a kifejezésért) jellege.


Tehát akkor lehet ebben valami igazság, ha igaz hogy csökken az állkapocs méret, nem? Állítólag kutatások is bebizonyították.


És ha már témánál vagyunk, az ázsiaiak miért olyanok amilyenek? Miért van húzott szemük, miért lettek másabbak mint egy átlagos fehér ember vagy egy afrikai?


2016. nov. 9. 03:11
 1/7 anonim válasza:
Na vajon miért is? Éghajlathoz, életmódhoz alkalmazkodtak pl. az afrikaiak. Fehér bőr = napon megég, fekete alkalmazkodott az erős napsugárzáshoz.
2016. nov. 9. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
100%

Oké csak, hogy tisztázzuk nem maradtak le az evolucióban csak más környezeti tényezôkhöz alkalmazkodtak.

Az egész emberiségnél megfigyelhetô a növekvô agykoponya és csökkenô arckoponya arány. Egyszerún nem volt szükségünk akkora állkapocsra viszont az agyuknak kellett a 'hely'.

Van egy könyv (aminek most nem jut eszembe a címe), de az a rasszok közti különbségekkel foglalkozik. Érdemes lenne elolvasni, ha érdeklôdsz a téma iránt.

2016. nov. 9. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Cerevisiae ***** válasza:
97%

Nem csak az ember állkapcsa, hanem azoknak a háziállatoknak is az állkapcsa gracilisabb (keskenyebb, karcsúbb, rövidebb) lett, amely állatainknak már nem kell olyan erős állkapcsot használnia a rágáshoz.


A házisertések többségének is drámaian lerövidült az állkapcsa, és a kutyák elsöprő többségének is (nem csak tenyésztetten) a farkashoz képest. A kutyáknál is sokszor jelentkezik az a betegség, hogy a fogaik összekuszálódnak, mert a fogaik sorszélessége lassabban redukálódik, mint az állkapocs szélessége. A mi esetünkben is azért van az, hogy alig születik már gyerek úgy, hogy fogszabályzásra ne kellene vinni, és egyre többet küzdünk a bölcsességfogainkkal is (begyullad, kijön, nem jön... az is kezd lassan eltűnni a szájunkból).


És ezek jobban jellemzőek a fehér emberre. Ha szerinted emiatt a feketék le vannak maradva az evolúcióban... érdekes elképzeléseid vannak a fejlettségről.


Az lemaradás lenne, ha mondjuk olyan testi adottságaink lennének pluszban, hogy tudnánk száguldozni a fákon is mondjuk, mint a majmok?

2016. nov. 9. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Cerevisiae ***** válasza:
88%

Kérdező: "hogy a feketék lemaradtak az evolúcióban, ezért nekik még nagyobb, erőteljesebb az állkapocscsontjuk"


Itt vaddisznó:

[link]


És ami lett belőle a háziasítás során (nem túlhízlaltan):


[link]


Mert testileg kb. ilyenre háziasítottuk magunkat is. Akkor a házisertés előrébb jár az evolúcióban? Állkapcsa sokkal rövidebb, majdnem szőrtelen... stb.

2016. nov. 9. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Cerevisiae ***** válasza:

Ja... ázsiai szem miért lett olyan, amilyen...


Persze pontosan nem tudható, de az biztos, hogy sok tekintetben mások, mint mi, és ezek a másságok összességében nagyon is befolyásolhatták a szem alakját:


[link]


Vastagabbak a hajszálak, több verejtékmirigyek, a fogak alakja is más, kicsi a mell, és az összes eredmény egyetlen gén mutációja, ami eszkalálódott és sok más Fehérje expressziós rendszerek hatását megváltoztatta 35.000 évvel ezelőtt, a mai Kínában. Mindezek, ill, hasonló kifejeződések szimplán véletlenül is változtathatták a szem alakját, ami egyszerűen jobban tetszhetett egy zártabb populáción belül, így ez a nemi szelekció útján elterjedt. Pl. nagyon sokáig a japánoknál az európai szemnek nem is annyira enyhén 'o' lábú nők tetszettek, ami EU-ban nem nagyon volt vonzó látvány.


[link]


Itt van néhány hipotézis ill. ill. alternatíva. Egy kis segítség: az alsó és felső szemhéj között az orr mellett feszülő bőrredő idegen szóval az epicanthus.


Amennyire én tudom, hogy a japán ízlésvilágot is mára gyorsan gyorsan formálják a külső kulturális hatások. Pl. "hirtelen" rájöttek, hogy nagyon szeretik a nagy melleket, és már a második világháborúban lelőtt japán repülőgépekben europid pinup girl-ök képei kerültek elő.


Japánban a megszálló amerikaiak igényeihez sok nő akart alkalmazkodni azzal, hogy át akarta kerekre műttetni a szemét, ill. érdemes megnézni a Manga rajzfilmek hatalmas kerek szemű hősnőit... szvsz. sajnálatos, hogy az egzotikus keleti mandulavágású szemre ható szelektív hatások csökkennek külső kulturális hatások miatt. Pedig a változatosság gyönyörködtet.

2016. nov. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 EagleHUN ***** válasza:

Mivel főzzük az ételeinket, így nem szükséges annyit rágni mint egykoron.

A szervezetünk meg fölöslegesen nem építkezik, hanem takarékoskodik az anyaggal ahogy lehet!


Ez nem csak evolúciós kérdés és változás!

A csontjaink megvastagszanak ahol több izon tapad, vagy ahol rendszeres erőhatások érik. Bármilyen hihetetlen a genetikán kívül jelentősen idomulhatnak a testrészeink ahhoz hogy mire használjuk!

A régészek is így állapítják meg csontok alapján ki milyen erős volt sőt néha még a foglalkozást is.

Favágó-erős karok.

A combcsont felső része megvastagodott, deformált- cipész. (Azon kapapálta a cipőket!)


Vagy itt egy modernebb példa:

Néha előfordul hogy kézujját vesztett embernek az orvosok leveszik egy lábujját és felvarrják kézujjnak!

Pár év után ez a "láb kézujj" jobban hasonlít az illető másik kezén megmaradt ugyanolyan ujjra mint a megmaradt másik lábujjra!


Szóval igen aki sokat és kemény dolgokat rágott annak erősebb volt az állkapcsa!

Aki meg keveset annak meg kisebb gyengébb marad.

Ez a változás ha generációkon keresztül hosszú ideig tart és fennáll, jelentkezik és "átmegy" a genetikai állományunkba is!


Fő kérdésedre a válaszom: Igen.

A mellékkérdéseidet meg ebből az infóból már magad is kitalálod!

2016. nov. 9. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Cerevisiae ***** válasza:
91%

"Bármilyen hihetetlen a genetikán kívül jelentősen idomulhatnak a testrészeink ahhoz hogy mire használjuk!"


Azért a félreértések elkerülése végett nem árt tisztázni, hogy ez nem kerül öröklésre. Az egész populációt jellemző rövidülő állkapocs evolúciós jelenség, és nem függ össze azzal, ha bárminket is erősítjük vagy gyengítjük személyesen (most felejtsük az epigenetikát)


Az állkapocs rövidülés egyszerűen azért alakul ki, mert addig, amíg jellemzően a táplálék keményen volt rágható, azon példányok vérvonala kiszelektálódott, akik gyengébb állkapoccsal születtek (kevesebb utódot tudtak csak létrehozni az átlagnál, vagy egyáltalán nem volt utódjuk, vagy extrém esetben éhen haltak).


Ahogy a populáció étrendjét felváltotta a jellemzően könnyebben rágható kaja, onnantól kezdve ezek a gyengébb állkapcsúak is szerepet tudtak vállalni a hatékony utódnemzésben, vagyis egyre jobban elterjedtek a rövidebb, gyengébb állkapcsúak is, és végül... stb.


Plusz fontos az állkapocs ereje a védekezéskor is, meg a támadáskor is, vagy a hímek egymás közötti harcában... ha ezek fontossága is csökken, szintén csökkenésnek indul az állkapocs szorító, harapó ereje...

2016. nov. 9. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!