Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az Intelligencia teszt az nem...

FFDP kérdése:

Az Intelligencia teszt az nem azt méri, hogy ki mennyire "okos" vagy igen?

Figyelt kérdés
Szóval, azt szokták rólam mondani, hogy jó a felfogásom, idegen nyelveket is könnyen tanulom (rájövök szövegkörnyezetből a jelentésre), összefüggően beszélek, matek is megy, megértem, hogy mire gondolnak az emberek (vagy ez érzelmi iq?), de eközben rossz a térlátásom és előfordul, hogy valami nagyon alap dolgot nem sikerül megfejtenem. Szóval az IQ teszt nem feltétlenül az méri, hogy ki mennyire okos, vagy egyáltalán mit nevezünk okosnak vagy intelligensek?
2010. máj. 5. 12:13
 1/10 A kérdező kommentje:
*intelligensnek
2010. máj. 5. 12:13
 2/10 anonim ***** válasza:
40%

Az intelligencia teszt helyből egy marhaság. Először is nincs szabvány rá, csak hasraütés alapján csinálnak teszeket. Másrészt jópár éve nem intelligenciáról beszélünk, hanem intelligenciákról, érzelmi- kreatív- stb intelligencia, ahogy írtad, eltérő lehet ezekben az emberek teljesítménye.

Az intelligencia amúgy se túl hasznos, lényegében azt határozza meg, hogy milyen gyorsan mennyire komplex dolgokat tud valaki megtanulni. Ez manapság tökre hasznontalan, nem a legintelligesebb emberek a legsikeresebbek. Értelmszerűen egy kevésbé intelligens ember is lehet okos, vagyis sok tudást birtokló, csak nyilván tovább tartott neki megtanulni a dolgokat.

2010. máj. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
63%
Az intelligenciatesztet azért találják ki, hogy megmérjék, hogy melyik gyerek mennyire tud teljesíteni az iskolában. A legtöbb teszt erős korrelációt mutat az iskolai átlaggal.
2010. máj. 5. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
81%

amit az első írt, azt nyugodtan felejtsd el...


IQ és EQ tesztek alapvetően azt mérik, hogy mennyire vagy jó ezen tesztek kitöltésében. de ezt nem azt jelenti, hogy légbőlkapottak lennének. igen komoly és nehéz munka egy-egy ilyen, a kritériumoknak megfelelő teszt előállítása, szóval semmi esetre sem légbőlkapott, hasraütésszerű. arról lehet vitatkozni, hogy mennyi értelme van, de az első hozzászóló, csináljon egy ilyen tesztet, aztán majd meglátjuk mennyire hasraütésszerű.


nade vissza a kérdéshez...


az IQ az az intelligencia hányodos. az EQ meg nem az érzelmi intelligencia hánydos, ez igazázából egy rosszul meghonosodott fogalom, hanem az érzelmi hányados.


igazából persze egy kaptafára készül a kettő, tulajdonképpen ugyanaz az alapja, csak tök mással foglalkozik.


az intelligencia alatt a problémamegoldó képességet értjük. ez magában foglalja a probléma felismerését, megértését és megoldását. komplex folyamat, amihez sok részterület együttes munkája kell. Ilyenek pl. térlátás, memória, szövegértés (szinonímák, összetett mondatok stb.), logika, kapcsolati rendszerek értelmezése stb.


ezeket mind-mind vizsgálni kell, ezért vannak a rendes IQ tesztetnek különbőző részei, ezért kell bennük pl. szólásokat értelmezni stb. (amit a neten lehet találni, pl. 30 db melyik ábra illik a hiányzó helyre kérdéssor, az nem IQ teszt, bármi is legyen az oldal tetejére írva)


IQ tesztet azért nehéz csinálni, mert elviekben az IQ-ban nem szabad, hogy szeepetjátszon az, hogy mit tanultál eddig, milyen iskolába jártál stb. különben az egésznek semmi értelme. csakhogy ezek azért kellenek a probléma megoldáshoz, úgyhogy azt csinálják, hogy népcsoportra életkorra, nemre stb. lebontva csinálják a teszteket (de legalábbis a kiértékelésüket), hogy az ilyen zavaró hatásokat szűrjék. (az a teszt, aminél nem kérdezik meg a nemed és az életkorod, az biztosan nem igazi IQ teszt)


a másik fontos dolog, hogy az IQ relatív. nem egyértelmű szám. 1000 éve is 100 volt (lett volna) az átlag, ma is annyi. ezeket a teszteket mindig úgy készítik, hogy 100 legyen az átlag az adott csoporton (akinek a tesztet csinálták, kiértékeli) belül. de nem elég, hogy 100 legyen az átlag, hanem a kapott pontszámoknak a normál eloszlást is kell követniük. egyáltalán nem egyszerű egy ilyen teszt készítése.


az EQ ugyanez, csak pepitában. az EQ az érzelmek/érzések felismerésének, megértésének, kezelésének képessége, mind saját, mind mások érzelmeire. Képes vagy-e felismerni, hogy a másik mit érez, miért érzi és neked miként kell erre reagálni (ha ezt vagy azt akarod elérni)? Tudod-e hogy te valójában mit érzel, tisztőában vagy-e vele, hogy miért, tudod-e kezelni (vagy kiakadsz)? stb.


kb. ennyi, de erről nagy és vaskos könyveket szoktak írni.

2010. máj. 5. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A "szinonimaadás" mondjuk egy tanult dolog, hiszen sok olvasással pl. lehet növelni a szókincset, de az intelligenciát elméletben nem lehet növelni, nem?
2010. máj. 5. 15:10
 6/10 anonim ***** válasza:

az intelligencia-teszt csalóka dolog!


úgy tudom elég komplikált módszere van annak ahogyan elkészítik és bekalibrálják, de mögötte az alapelv a következő:

az iq teszt egy számot ad meg, direkt úgy határozzák meg a kiértékelés szempontjait hogy 100 legyen a vizsgált népességre az átlag, és akit az emberek (szubjektíve!) okosabbnak tartanak, annak az eredménye általában nagyobb legyen.

ezt statisztikai módszerekkel állítják be ilyenre pl. hogy melyik kérdésre hány pontot érjen a jó válasz stb.


következménye: az okosabb (intelligensebb, már ha van ilyen képesség (*)) emberek ÁLTALÁBAN magasabb eredményt érnek el az iq teszten. de csak általában. tehát ha valakinek nagyobb az iq-ja, az nem feltétlenül intelligensebb csak bizonyos valószínűséggel.


(*) - és egyáltalán mit tekintesz intelligenciának???

erre nincs egyértelmű válasz, még a tudósok is vitatkoznak rajta hogy mi az hogy intelligencia.

2010. máj. 9. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"A "szinonimaadás" mondjuk egy tanult dolog, hiszen sok olvasással pl. lehet növelni a szókincset, de az intelligenciát elméletben nem lehet növelni, nem?"


nem.


gyakorlatilag minden tanult képesség. még a látás is.

pontosan azért nehéz ilyen tesztet csinálni, mert minden tanult képesség és ezt valahogy ki kell venni az egyenletből. ki is veszik.


gyakorlatilag sok-sok gyakorlással bizonyos feladat típusoknál érhetsz el kicsivel jobb eredményt, de a végső pontszámnál egy-két pontot leszámítva nem fogsz jobb eredményt elérni.

2010. máj. 10. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Először adj egy választ arra, hogy mi is az az intelligencia. Aztán csinálj rá egy tesztet! Na, az lesz az intelligencia teszt.


Visszafelé, az intelligencia az, amit az intelligencia tesztek mérnek.


A tipikus feladatokra lehet készülni, gyakorolni, eddzeni rá...


Ha zavar a térlátásos részben elért gyengébb eredményed, gyakorold ezeket, az majd felhoz.


Ezek után meg döntsd el, hogy fontos-e számodra, hogy mit mér egy intelligencia teszt, és ott milyen eredményeket érsz el!

2010. máj. 10. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nem írtam tesztet, csak érdekelt :)
2010. máj. 10. 14:48
 10/10 anonim ***** válasza:
Az intelligencia teszt egy hülyeség, amit unatkozó pszichológusok találtak ki, hogy számszerűsítsék az embert. Gyakorolható feladattípusokból áll, szóval lehet hamisítani az eredményt. Valami fogódzót ad, de amúgy nincs sok értelme.
2010. máj. 10. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!