Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A 'feltételez' szónak mi a...

A 'feltételez' szónak mi a szótöve?

Figyelt kérdés

Mert én határozottan nem tudom eldönteni, hogy a tétel, vagy a feltétel-e az. Nekem a feltétel, mint szótő logikusabbnak tűnik, hiszen valamilyen feltételhez kötjük az állításunkat. Viszont nagyon sok helyen látom (egyébként teljesen feleslegesen, megjegyzem) a fel igekötőt leválasztva, mintha az a tételez (ha létezik ilyen) ige igekötője lenne.


Szerintetek hogy van?


2010. aug. 28. 15:37
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Jaja és furcsa, hogy olyat mondunk, hogy "tételezzük fel" de olyat nem, hogy "folyásoljuk be".


Mondjuk én viccből szoktam azt mondani, hogy egy küldeményt kézbe kellene síteni. :))

2010. aug. 28. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Én azt sem mondom, hogy tételezzük fel, inkább tegyük fel.
2010. aug. 28. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim válasza:
feltétel
2010. aug. 28. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Teljesen igazad van, feltétel, nem leválasztható a fel.

Olyan, mint a befolyásol :)

2010. aug. 28. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Rendben, akkor megnyugodtam. :) Csak mindig elbizonytalanodok, amikor például novellában is ezt olvasom, és tényleg nem ritkán találkozni ezzel.


Ez a sítsük kézbe a levelet is jópofa. :D Már azért mert legalább senki nem hiszi el, hogy ezt valóban komolyan gondolta.

2010. aug. 28. 17:14
 6/15 anonim válasza:
az igekötők esetében én már láttam úgy is, h azt mondták, h az igekötő és "normális" szótő is szótő, úgyhogy 2 szótöves
2010. aug. 28. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Eredetileg a "tétel" (azaz "tenni") szóból ered. A felszólító módja ugyanis tegyük fel, tedd fel... A "fel" igekötő pedig ha a szó előtt áll ("fel" + "tenni") akkor a szóval egybe írandó: "feltenni".


Ha pedig "felteszünk" valamit, az egy "feltétel" lesz - és ennek a szónak ma már önálló jelentése van, egy új szóként (nem pedig igekötős igeként) kell kell értelmezni - bár ennek ellenére igeként tejesen úgy viselkedik, pl:


Az ember feltevéseken keresztül von le következtetéseket (feltéve, ha meglátja az összefüggéseket), és ezek alapján ismét új dolgokat tételez fel...


Érdekesség, hogy a "feltesz" szónak az egyik jelentése a "feltételez" (fordítva ez nem igaz). Így teljesen ugyanazt jelenti a "feltéve hogy..." és a "feltételezve hogy..." vagy a "tegyük fel" és a "tételezzük fel".


Pedro

2010. aug. 28. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Szerintem a tétel is képzett szó, és a tét a szótöve, amelyhez járul egy főnévképző.
2010. aug. 28. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Pedro:


Ha "felteszünk" valamit, akkor általában állítunk valamit. Ha "feltételezünk", akkor az állításunkat feltételhez kötjük. A tesz igének a fel- az igekötője, a feltétel főnévnek viszont nem. Az igét pedig ebből képezzük: "feltételez". Nem látom helyesnek leválasztani a fel-t róla. Tételezés igéről nem tudok, (legfeljebb ha valaki mondjuk különböző tételeket tart nyilván, és eközben tételez... De ennek már nincs köze ehhez.)


"Az ember feltevéseken keresztül von le következtetéseket (feltéve, ha meglátja az összefüggéseket), és ezek alapján ismét új dolgokat FELTÉTELEZ..."

2010. aug. 28. 23:57
 10/15 anonim ***** válasza:

Madárként szállok, <b>feltéve</b> hogy van szárnyam. Szerinted ez állítás? Tegyük fel, hogy az. Bár szerintem inkább egy FELTÉTELT, vagy FELTEVÉST fogalmaz meg. És bizony használják azt is, hogy "tegyük fel" és azt is, hogy "tételezzük fel" - szóval nem csak a "FELTÉTELEZ" helyes, mert az azt <b>tételezi fel</b>, hogy a magyar nyelv egyszerűbb és szegényesebb...


És ha rólam van szó, bizony én mindig új dolgokat tételezek fel az általam ismert világról, teszem fel azt is, hogy ez a mondatom is helyes.


Bizony ezt lehet így is használni! :-)


Pedro

2010. aug. 29. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!