Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mit jelent a lenti mondatban...

Mit jelent a lenti mondatban a "valamennyi" szó?

Figyelt kérdés
Valamennyi termékre 15% kedvezményt adunk.
2022. márc. 15. 15:11
A kérdező szavazást indított:
Minden termékre 15% kedvezmény jön.
Valamely termékekre 15% kedvezmény jön, de nem az összesre.
21 szavazat
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Én is úgy tanultam, hogy a valamennyi az lényegében a mindegyik szinonimája ebben az esetben, de valójában nem értem. Tudom, hogy az 1. opció a helyes, de miért? Miért jelenti a valamennyi azt, hogy mindegyik? Nekem teljesen logikátlannak tűnik, mert minden más "vala" kezdetű, hasonló szó az nem egyenlő a mindennel. Pl. ha azt mondom, valamelyik ruhát meg akarom venni a boltban, az nem azt jelenti, hogy mindegyiket. Ha azt mondom, valahol van valami, az nem mindenhol van. A valamikor sem mindig van, hanem általában egyetlen időpontban. Akkor a valamennyi az miért nem csak valamelyik(ek)re vonatkozik, miért mindegyiket jelenti?
2022. márc. 15. 16:01
 2/19 anonim ***** válasza:
88%
Mert akármennyi van, mindegyik. Valamennyi van, arra mindre érvényes. Persze írhatnák azt is, hogy mindegyik termékre, de így változatosabb.
2022. márc. 15. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Illetve, ha csak valamelyikekre, azt nem írhatják úgy hogy valamelyikre, se más meg nem határozott formában, mert akkor nem derül ki, hogy oké, de melyikekre?
2022. márc. 15. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Az is beszédes, hogy a szavazók egyharmada nem ért meg egy ilyen mondatot :(
2022. márc. 15. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

De hát ez a szó (legalább) két jelentésű, és éppen az ilyen mondatban nem is látom, hogy másképpen lehetne megkülönböztetni a jelentéseket. Mert a fentebb majdnem említett ruhákkal kapcsolatban a mondat másképp néz ki:

Valamennyi ruhát megvettem.

Valamennyi ruhát vettem.

2022. márc. 15. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
55%

Az is kérdéses, hogy hol van ez a mondat. Egy akciós újságban pl csak az újságban jelenlévő termékekre vonatkozik, egy weblapon, ahol nincs határozottan elhatárolva a többi terméktől (pl nem az akció fülben látod, hanem csak úgy szabadon a főoldalon) akkor minden termékre vonatkozik.

Bár tényleg lehetett volna egyértelműbben megfogalmazni, mert ez így, nagyon erősen függ a környezettől.

2022. márc. 15. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 BringaManó ***** válasza:

#6: Mindkét esetben az 'összeset' jelenti (hol az egyik féle "összeset", hol a másik féle "összeset"), tehát az itteni kérdés szempontjából nem oszt, nem szoroz ez a spéci példa.

Ha mégis van itt bizonytalanság, akkor az az, hogy 'az újságbeli összesre' vonatkozik vagy 'a cégnél kapható összesre'... (ez viszont jogos felvetés)

2022. márc. 15. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Ezért írtam, hogy attól függ, hol látta. Mert ha újságban, akkor csak az újságban lévő összes termékre, nem pedig az egész volt összes termékére.
2022. márc. 15. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 BringaManó ***** válasza:
Értem, de az eredeti kérdés nem erről a kétértelműségről szólt, hanem hogy az 'összeset' jelenti, vagy csak 'némelyiket'.
2022. márc. 15. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 BringaManó ***** válasza:
54%

#5: "éppen az ilyen mondatban nem is látom, hogy másképpen lehetne megkülönböztetni"


egyszerű: az ilyen mondatban, ilyen szituációban (tehát írásban, reklámszövegben, önálló mondatként) _mindig_ ezt jelenti – de ezt sajnos csak a nyelvben tapasztalható szokásokkal tudom alátámasztani. :-)


#5: "Valamennyi ruhát megvettem.

Valamennyi ruhát vettem."


Szövegkörnyezet nélkül, írásban még így sem világos, mert sok múlik a hangsúlyozáson... Aposztróffal jelölöm, a hangsúlyos szótagot:


– Megvetted a ruhákat, amiket kiválasztottunk?

a) – 'Valamennyi ruhát megvettem. (Mindet, amiről szó volt.)

b) – Valamennyi ruhát 'megvettem. De azért hagytam is ott bőven.


– Az összes ruhádat vásároltad, vagy van olyan, amit ajándékba kaptál?

a) – 'Valamennyi ruhát vettem. (Egyiket sem ajándékba kaptam.)

b) – Valamennyi ruhát 'vettem. De a ruháim többségét ajándékba kaptam.

2022. márc. 15. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!