Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a "kié" kérdőszó többes száma?

Mi a "kié" kérdőszó többes száma?

Figyelt kérdés
Egyik nap valakitől meg akartam kérdezni, kiknek a tulajdonában lehetnek azok a kocsik, röviden kiéek lehetnek, de valahogy nagyon idétlenül hangzik így. Akkor gondolkodtam, hogy talán a "kiké" vagy a "kiék" lenne a helyesebb, de egyik variáció se győzött meg. Melyik a helyes?

2022. márc. 22. 17:05
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
Kiké
2022. márc. 22. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
1: De a "kiké" nem csak akkor jó, ha egy dologról kérdezzük, kiknek a tulajdona? Az szerintem nem fejezi ki a tulajdon tárgyának a többes számát.
2022. márc. 22. 17:15
 3/9 anonim ***** válasza:
69%
Kihez tartoznak azok az autók - így kicsit hosszabb, de pontosabb.
2022. márc. 22. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Pelenkásfiú ***** válasza:
52%

Szerintem ilyenkor az a megoldás, hogy kicsit módosítasz a mondaton, hogy a főnév ne legyen többesszámban.


- Kié lehet az a két kocsi?

- Kié lehet az a sok piros autó?


Vagy esetleg:

- Kinek a kocsijai állnak ott?

2022. márc. 22. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
43%

pedig szerintem a "kiék" lesz a helyes.

"kiék ezek a papírok itt?"

2022. márc. 22. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 chtt ***** válasza:
64%
kiék? és kiéi? - mindkettő helyes, de van egy sanda gyanúm, hogy a #3. & #4.-nek igaza vagyon abban, hogy a magyar igyekszik ezt kerülni, és inkább a mondaton módosít.
2022. márc. 22. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:
68%

A birtokos(ok)ra kérdezhetünk "ki"-vel vagy "kik"-kel, a birtok többes számát viszont (elvileg) az "i" birtoktöbbesítő jellel jelöljük. :-) (lábai, kezei, könyvei, szavai)


tehát:

Ez kié? / Ez kiké?

Ezek kiéi? / Ezek kikéi?


de a példamondatodban ("kiknek a tulajdonában lehetnek azok a kocsik?") bőven elég az, ha egyesben van a birtokos: "azok a kocsik kiéi?" – ez teljesen jó kérdés akkor is, ha több embernek egy-egy kocsijáról van szó, lehet rá azt válaszolni, hogy "a Petié, a Katié meg a Marié" vagy: "a fiúké(i)".


(és épp azért lenne olyan furcsa a "kikéi", mert általában nincs rá szükség, így nagyon ritka)

2022. márc. 22. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
kiéi? ez inkább lehetne japán karate kiáltás, mint magyar kérdőszó
2022. márc. 22. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:
40%

itt is szenvedtek rajta egy kört :-)

[link]

2022. márc. 23. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!