Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írják sok helyen úgy a...

U. Xorter kérdése:

Miért írják sok helyen úgy a számokat, hogy "10, azaz tíz"?

Figyelt kérdés

Attól félnek, hogy decimális helyett binárisban vagy hexadecimálisban értelmezik?

Van arra példa, hogy jogi szövegben egy díjösszeget binárisban vagy hexadecimálisban adtak meg? Elvi lehetőség van rá?



2022. ápr. 2. 15:53
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

Élőbeszéd lejegyzésekor indokolt lehet a használata.

Hetesezer forint - ilyet nem szokás írni, de mondani igen, mert hétezer összetéveszthető a kétezerrel. Tudok olyan üzletláncot, ahol utasításba van adva a hetes- használata.

2022. ápr. 2. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
49%
Hogy lehet képes valaki ennyire unatkozni? ...
2022. ápr. 2. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
93%
mert a számmal írott mögé könnyen lehet egy két nullát írni, de ha betűvel is van, akkor már nem
2022. ápr. 2. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%
Túlspilázod professzorkám. A számokat azért adják meg szavakban is, hogy ne maradjon félreértési lehetőség elírás vagy félrehallás miatt. Ha dolgoznál kézírásos számokat tartalmazó anyagokkal akkor ezt értenéd :)
2022. ápr. 2. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2*Sü ***** válasza:
91%

Nyilván tudod a választ a fő kérdésre, de hátha valaki idetéved, és talál valami érdekeset az alábbi válaszban…


Hivatalos, papír alapú dokumentumokban nyilvánvalóan azért írják így, mert így jóval nehezebb egy dokumentumot manipulálni. Pl. az 1-esből viszonylag könnyű, és nem is túlságosan feltűnő 4-est, a 3-asból 8-ast csinálni, vagy a számhoz hozzáírni, vagy a végéről eltüntetni egy számjegyet, viszont a betűvel leírt számnevet már sokkal nehezebb manipulálni úgy, hogy ne legyen nagyon feltűnő. Viszont a pusztán betűkkel leírt számnevek meg nehezen lennének olvashatóak, ezért használjuk mindkét formát, mert mindkét írásmódnak van szerepe.


Jogszabályokban viszont nagyon sok helyen a betűkkel leírt számneveket részesítik előnyben, már csak a jogszabályok közötti keresgélés miatt is. (Bár ez is változó, illetve függ a szám nagyságától is. De pl. az életkort, vagy szabadságvesztés évben vagy hónapban megjelölt időtartamát általában betűvel leírt számmal adják meg.)


Aztán a matematikában is az a konszenzus, hogy ha egy szám számrendszere nincs feltüntetve, vagy a konszenzusból nem egyértelműen egy tízestől eltérő alappal kell értelmezni egy számot, akkor a számot mindig tízes számrendszerben felírt számként értelmezzük.


A jogszabályok nem fizikakönyvek. A jogszabályokban rengeteg olyan fogalom vagy részlet van, ami nincs egzakt módon meghatározva. Pl. az Btk. beszél az „élet kioltására alkalmas eszközről”, de nem definiálja az élet fogalmát. A jogalkalmazásnál nem csak a jog betűit veszik figyelembe, hanem pl. a jogalkotó szándékát, a szokásokat, többek között egy szám általános értelmezését, vagy egy-egy fogalom általánosan elfogadott jelentését, stb…


Pl. ugye van az az anekdota, hogy valakit felmentett a bíróság, mert az 50-es táblánál 160 km/h-val ment ugyan, de mivel a KRESZ-ben nincs meghatározva a sebességkorlátozás táblánál mértékegység, és mivel az SI mértékegysége a sebességnek m/s, így az ő 160 km/h-s sebessége 44,4 m/s, ami kisebb, mint az 50 m/s. De ilyen döntést nem hoz a bíróság, mert bár valóban nincs a KRESZ-ben a sebességkorlátozásnál a mértékegység egyértelműen meghatározva, de a bíró tudja, hogy általában az autók sebességét km/h-ban szokták megadni (hiába nem ez az SI mértékegység), a jogszabályban más helyen mértékegységgel feltüntetett sebességeknél mindig a „km/óra” mértékegység szerepel, és igen-igen nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy a jogalkotó is km/h-ban megadott sebességre gondolt a „megjelöltnél nagyobb sebesség” alatt.


> Van arra példa, hogy jogi szövegben egy díjösszeget binárisban vagy hexadecimálisban adtak meg?


Nem tudok róla. Nagyobb összegben mernék rá fogadni, hogy a magyar jogszabályokban erre nem volt példa. Hogy általában a világban nem volt ilyen – akár csak poénként is, arra azért nem vennék mérget, de csodálkoznék, ha pénzösszeget valaha is jelöltek volna így. (A hatályos magyar jogszabályokban a számrendszer a szó matematikai értelmében maximum tantervről szóló jogszabályban jelenik meg, azon túl meg maximum a római számrendszer számjegyeikét jelenik meg egy helyen.)


> Elvi lehetőség van rá?


Csak éppen oka, célja, haszna nincs.

2022. ápr. 2. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Remélem csak trollkodás az az ál-értetlenség, ami a kérdésben van. A kérdező fura gondolkodását követve:

Ez olyan, mint mikor egy kódba redundanciát visznek be a hibafelismeréshez vagy hibajavításhoz. Ez is redundancia, csökkenti a hibalehetőséget. Ugyanazt az értéket két különböző kóddal írják fel, így csökkentve a hibalehetőséget.


Melyik elírásra vagy egyéb hibára van nagyobb esély:

"1000" helyett "100"

vagy

"1000 (ezer)" helyett "100 (száz)"

2022. ápr. 3. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!