Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fél, hogy nem sikerül a...

Fél, hogy nem sikerül a műtét. Fél, nehogy ne sikerüljön a műtét. A második mennyire helyes?

Figyelt kérdés
2022. máj. 24. 16:04
 1/7 anonim ***** válasza:
94%
Helyes, érthető, csak kicsit nyakatekert. :)
2022. máj. 24. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 BringaManó ***** válasza:
56%

hogyhogy "mennyire helyes"?

mihez képest / milyen skálán? :-)


bocs, hogy ezt sosem értem, csak hát – sosem értem...


jó lenne valamennyire "definiálni", nehogy ne tudják a válaszolók, hogy mire válaszolnak... ;-)

2022. máj. 24. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
62%
Dupla tagadas. Teljesen felesleges. Érthető ugyan de nem szep
2022. máj. 24. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
22%
Az első esetben konkrétan attól fél, hogy a műtét sikertelen lesz. A második esetben attól fél, hogy a műtét valamilyen véletlen esemény folytán nem sikerül. A második jobban specifikált.
2022. máj. 24. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:
38%

#4: nem igazán értem a különbséget...

szerintem a második se csak véletlenre utalhat: "Fél, nehogy ne sikerüljön a műtét, ezért megkérdezi az orvost, hogy kialudta-e magát."

persze az is egy "véletlen", ha kialvatlanság miatt nem sikerül – de hát ilyen alapon minden "véletlen", hiszen ki csinálna direkt olyat, hogy ne sikerüljön egy műtét?...

szóval nekem nem világos...

nekem a nehogy-os mondatokra általában sem igaz, hogy a véletlenről szólnak: nehogy megbukj! nehogy odamenj! nehogy felvedd ezt a szoknyát!

persze lehetnek véletlenek is, amelyek ellen óvatossággal, odafigyeléssel lehet védekezni:

nehogy leedd magad! nehogy elessél! nehogy itthon felejtsd az esernyőt!


- - -


talán azért kötöd össze a nehogy-ot a véletlen-nel, mert sokszor követi a "véletlenül" szó:

a második kupac példának természetesen része lehet ez a szó:

nehogy véletlenül leedd magad!

nehogy véletlenül elessél!

nehogy véletlenül itthon felejtsd az esernyőt!

az első példáimba is beletehető, de csak viccből, ironikusan, hiszen épp az a lényeg, hogy elsősorban nem a véletlenen múlik a dolog, és azt jelenti, hogy 'én annyira megbízom benned, hogy ha mégis a rosszabb forgatókönyv jön be, akkor az biztos valami fatális véletlen miatt lehet':

nehogy véletlenül megbukj! (pedig nem a véletlenen múlik, hanem "rajtad"...)

nehogy véletlenül odamenj! (pedig nem a véletlenen múlik, hanem "rajtad"...)

nehogy véletlenül felvedd ezt a szoknyát! (pedig nem a véletlenen múlik, hanem "rajtad"...)

2022. máj. 25. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kötöm össze a véletlenül szót a nehoggyal, de nehéz ezt elmagyarázni, hogy mi az a töblettartalom a mondatban, ami nincs benne leírva, de mégis ott van.


Megpróbálom másképpen elmondani, ezúttal nem teszek hozzá semmit.


"Fél, hogy nem sikerül a műtét."


Fél a műtét sikertelenségétől: Mert olyan a daganat, hogy nem tudják kioparálni; mert olvasta, hogy nem mindenki ébred fel az altatásból; mert elvágnak valamit és elvérzik a műtőasztalon; mert...


"Fél, nehogy ne sikerüljön a műtét."


Attól fél, hogy az amúgy jó prognózisú műtét valami rajta kívülálló ok miatt mégsem lesz sikeres.


Másik példa: Klasszikus kocsmai veszekedős szituációban. Ebben jobban érződik a töblettartalom.


"Ne te mondd meg nekem, hogy mit igyak!"

vö.

"Nehogy már te mondd meg nekem, hogy mit igyak!"


Az első esetben szimplán odaveti a másik félnek, hogy ne mondja meg neki, hogy mit igyon.


A második esetben ott van a többlettartalom: Lealacsonyítja ("nehogy már (pont) te"), mégpedig azért, mert tud róla valamit, mert lát rajta valami kivetnivalót, stb., ami alkalmatlanná teszi arra, hogy pont ő mondja meg neki, hogy mit igyon. Konkrét példa: Látja, hogy egy vézna csávó szólt be neki, miközben ő egy kigyúrt állat, ezért leszólja, hogy "nehogy már te mondd meg (a vézna alkatoddal)".

2022. máj. 25. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Alain Delon ***** válasza:
87%
A másodikban azért fél, hogy lehet, hogy nem fog nem sikerülni a műtét. Tehát azt szeretné, hogy ne sikerüljön.
2022. máj. 27. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!