Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan helyesek az alábbi...

Hogyan helyesek az alábbi dátumok?

Figyelt kérdés

2019. január 11-13.:

2019. január 22-24.:


Kell a kettőspont elé pont?

Köszi a segítséget.



2022. júl. 4. 02:44
 1/7 2*Sü ***** válasza:
40%

A magyar helyesírás szabályai, 12. kiadás ( [link] )


„295. […] Összekapcsolt sorszámnevek esetén csak a második szám után kell kitenni a pontot, például:

[…]

2014. április 28–30.”


Tehát a nap esetén a második sorszámnév után pontot kell tenni, függetlenül attól, hogy milyen írásjel következik utána. A nap sorszáma után egyetlen eset van, mikor a pontot nem kell kitenni, ha a nap után névutó következik:


„299. Ha keltezésben a napok sorszáma után névutó következik, a számok után pontot vagy kötőjeles birtokos személyjelet kell tenni, például:

2013. december 20. és 31. között vagy 2013. december 20-a és 31-e között

2013. december 10. óta vagy 2013. december 10-e óta”

2022. júl. 4. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 BringaManó ***** válasza:
66%

Süsü, bocs, de nem jól olvastad: a nap után akkor is ki kell tenni (ld. az általad idézett szöveget és a példákat is).


Csak az ÉVSZÁM az, ami után elmarad a pont bizonyos esetekben, ld. 297.

[link]

a) ha névutó vagy birtok követi: 1848 előtt; 1849 mártírjai

b) ha alany: 1492 fordulópont volt

c) ha nem mondat szerves része, hanem önmagában áll valamiképpen, pl. könyvcímlapon kiadási év, ugyanígy stáblista végén, tulajdonnévszerű dolgok végén, pl. Gólyatábor 2022, Választás 2022, A Dal 2022 stb., vagy mondatban, magában zárójeles infóként: "A mohácsi vész (1526) máig emlékezetes történelmi esemény."


A NAP után pedig akkor marad el a pont, ha toldalék következik utána:

2014. április 28–30-ig, május 3-án


- - -


az eredeti kérdéshez:

igen, a kettőspont nem változtat ezen,

és fontos még, hogy tól–ig viszony esetén pedig nagykötőjelet alkalmazunk:

"2019. január 11–13.:"


ehhez kiegészítés, a teljesség kedvéért:

ha a "tól–ig" második felében is van szóköz, akkor a nagykötőjel köré is teszünk szóközt, hogy könnyebben értelmezhető legyen:


296. "A valamettől valameddig tartamot néha két teljes vagy majdnem teljes dátum összekapcsolásával jelöljük. Ilyenkor a nagykötőjel egyik oldalon sem tapad, hogy a két keltezés jól elkülönüljön egymástól, és a nagykötőjel előtti dátum végére pontot kell tenni, például: 2014. április 11. – 2014. október 10.; 2014. I. 15. – VIII. 23."


- - -


ha viszont az összekapcsolás nem 'tól–ig', hanem 'körülbelül' jelentésű, akkor sima kötőjel, pl. "kb. 10-15-en voltak ott" (ld. 263/i)

én ugyanide sorolnám az a ritka esetet, amikor dátum esetén jelent 'körülbelül'-t: "április 10-15. körül foglak tudni meglátogatni")

2022. júl. 4. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 2*Sü ***** válasza:
44%

> Süsü, bocs, de nem jól olvastad: a nap után akkor is ki kell tenni (ld. az általad idézett szöveget és a példákat is).


(Nem tudom mire vonatkozik az „akkor is”.)


> A NAP után pedig akkor marad el a pont, ha toldalék következik utána:

> 2014. április 28–30-ig, május 3-án


Én nem ezt írtam volna?

2022. júl. 4. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:
62%

Nem, te névutót írtál:


Süsü: „A nap sorszáma után egyetlen eset van, mikor a pontot nem kell kitenni, ha a nap után névutó következik”


AkH.: „299. Ha keltezésben a napok sorszáma után névutó következik, a számok után pontot vagy kötőjeles birtokos személyjelet kell tenni”

2022. júl. 4. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:
44%

és a – valóban kicsit érthetetlen – "akkor is" erre vonatkozott:


Süsü: "a pontot nem kell kitenni, ha a nap után névutó következik"


BM: de, akkor is ki kell


:-)

2022. júl. 4. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 2*Sü ***** válasza:
46%
Oh… Valóban rosszul fogalmaztam és másodszorra is átsiklottam felette. :-) Így jár az ember, ha menet közben fogalmaz át egy mondatot, és véletlenül pont az érdemi részt törli ki. :-)
2022. júl. 4. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket. 😊
2022. júl. 4. 15:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!