Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ítéleteket súlyosbítják...

Az ítéleteket súlyosbítják vagy súlyosítják?

Figyelt kérdés
Mindkettőt hallottam már, de melyik a helyes?

2022. júl. 12. 21:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Súlyosít, törvényben csak ez fordul elő.
2022. júl. 12. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 BringaManó ***** válasza:
49%

én is úgy tudom, hogy a jogi szaknyelvben a súlyosít-ot használják, de természetesen a hétköznapi beszédben mindkettőt mondhatod. szerintem a súlyosbít a gyakoribb (vagy gyakrabb – ebből is mindkettőt használhatod ;-). sőt, talán az a szokványos forma, legalábbis bennem ez gyerekkorom óta így maradt meg, és csak néhány éve csodálkoztam rá arra, hogy a jogi nyelvben súlyosít van (nem is akartam hinin először a szememnek...) de lehet, hogy ezt csak én érzem így, és más már gyerekkorában is csak súlyosítot hallott a jogász szüleitől a vasárnapi ebédnél. :-)


érdekesség, hogy bár a "súlyosbít" formát szoktam meg, nyelvileg nézve számomra mégis épp ez a forma hangzik különlegesebbnek (a rendhagyó középfok miatt, amire ma már csak néhány más példa van (pl. idősb, különb, öregbít, helyesbít). talán ezért érzem úgy, hogy inkább ez való egy szaknyelvbe, ahol sok más szó is speciálisabb a szokásos "szótárunkhoz" képest.

2022. júl. 13. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nekem is a "B-betűs" tűnik természetesebbnek, de a szaknyelvekben lehet más. :o)
2022. júl. 13. 12:55
 4/4 BringaManó ***** válasza:
32%
OK, és a jogi nyelvben nyilván vannak írott/íratlan szabályok, hogy mit hogy "kell" mondani – de a hétköznapi nyelvhasználatot tekintve nincs helyes/helytelen.
2022. júl. 13. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!