Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell írni azt, hogy...

Csomorkány kérdése:

Hogyan kell írni azt, hogy "Galileai-tenger"?

Figyelt kérdés

A magyar Bibliafordításokban 3 különböző megoldást találtam pl. a Mt 4,16-ban:

Káldi-Neovulgata: Amint elhaladt a Galileai tenger mellett...

Protestán új fordítás és Simon Tamás László ford: Amikor a Galileai-tenger partján járt...

Békés-Dallos ford: Mikor a galileai tenger mellett járt...

Károli: Mikor pedig a galileai tenger mellett jár vala Jézus...



#földrajzi név #bibliai nevek
2022. júl. 15. 23:21
A kérdező szavazást indított:
Galileai-tenger
Galileai tenger
galileai tenger
5 szavazat
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ami azt illeti, én a "Galileai Tenger"-re szavaznék a "Földközi Tenger" analógiájára.
2022. júl. 15. 23:25
 2/11 A kérdező kommentje:
Bakker... Földközi-tenger... (helyesiras.mta.hu/helyesiras) Falra mászok ezektől.
2022. júl. 15. 23:32
 3/11 anonim ***** válasza:
2022. júl. 16. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Így helyes: Galileai-tenger.
2022. júl. 16. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:
70%

Tkp. miről szavazunk? Hogy kinek melyik tetszik jobban?...

(Arról nincs sok értelme, hogy hogyan szabályos...)

2022. júl. 16. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 BringaManó ***** válasza:
62%

#2: "Bakker... Földközi-tenger... (helyesiras.mta.hu/helyesiras)"


Inkább a "Névkereső" eszközbe írjad a "Földközi"-t, mert a Helyes-e nem erre való, az a „Földközi-Tenger”-re is azt mondja, hogy "helyes", holott....

2022. júl. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
#6-os: mindenesetre a "Földközi-tenger" helyesírása jó analógia, ha hamarabb megtalálom, nem is kérdezek. De ha már így alakult, talán tanulságos. Szóval ennek alapján szerintem is "Galileai-tenger".
2022. júl. 16. 15:15
 8/11 anonim ***** válasza:

Szvsz. ha nem lenne kötőjel akkor melléknév lenne (jellemzője egy adott főnév alanyának), ha pedig van kötőjel, akkor tulajdonnévvé válik.


Ezért kell a kötőjel, mert ez a neve, nem a jellemzője.


Lehet úgy is írni hogy Csendes óceán, akkor az óceán semmi egyéb nem lesz, csak csendes, hiába nagybetűvel írod. Ha kötőjellel írod, akkor már kapcsolod az óceánhoz, és tulajdonnév lesz belőle.


De ez az én véleményem, nem vagyok tanár.

2022. júl. 21. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:
72%

ez nem ilyen kövektezetesen működik, inkább csak konvenció, hogy mikor hogy írjuk, pl. Budaörsön van Csendes utca, ez különírandó, mert az utca-út-stb. különírandó (jelenleg). A természetföldrajziak valóban kötőjelesek szoktak lenni, de van sok olyan, amelynek hivatalsosan nem része a köznévi utótag, azokat akkor is különírjuk, ha sokszor hozzámondjuk, pl. Mátra hegység, Fertő tó, Krím félsziget, Naszály hegy, La Manche csatorna stb. (ilyenkor csak magyarázó utótagnak tekintjük az utánabiggyesztett köznevet).

Én azt mondanám, hogy ne a helyesírásából következtess arra, hogy valami tulnév vagy jelzős szerkezet vagy mifene, hanem a szövegkörnyezetből. Aztán hogy helyesen van-e írva, az egy más kérdés.

Ha valaki Csendes óceánt ír, de a Csendes-óceánra gondol, akkor én nem tettetném hülyének magam, és nem érteném direkt félre. Érteném, mire gondol, csak megállapítanám, hogy nem helyesen írta, és szükség esetén(!!) jelezném is neki. (De ez nagyon ritkán szükséges, lássuk be...)

2022. júl. 21. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
BringaManó: egyetértek, mindig az volt a véleményem, hogy a helyesírást 4-esre kell tudni, az 5-ös már túl jó jegy... Viszont most egy könyvet lektorálok, inkább szakmai szempontból ugyan, de ha már belefutottam, ezen is elgondolkodtam.
2022. aug. 4. 07:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!