Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Amelynek vagy aminek?

Amelynek vagy aminek?

Figyelt kérdés

A terméket fel tudjuk adni csomagként, amelynek/aminek ára ... Ft.


A terméket fel tudjuk adni postakész borítékban, amelynek/aminek ára ... Ft.


az összeg mindkét esetben a postaköltségre vonatkozik (nem termék + postaköltség együtt)



Illetve ebben az esetben mennyire egyértelmű, hogy az ár csak a postaköltségre vonatkozik?

A terméket el tudjuk küldeni csomagként ... Ft-ért.


2022. szept. 26. 20:45
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A terméket fel tudjuk adni csomagként, >> aminek az << ára 1.000.005 Ft.


A terméket fel tudjuk adni csomagként, amelynek (az) ára 65 Ft.


A másiknál is ugyanez. Mindkettő (három) helyes.


Nekem egyikben sem egyértelmű, hogy a ptk. ára ennyi. Én külön írnám. A szájbarágós módszer a legjobb módszer.


A terméket el tudjuk küldeni csomagként. A termék (Mónika kiszívató porszívó 2400) ára 6780 Ft. A potsaköltség 990 Ft. Összesen: 7770 Ft.

2022. szept. 26. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A terméket fel tudjuk adni csomagként, >> aminek az << ára 1.000.005 Ft.


A terméket fel tudjuk adni csomagként, amelynek (az) ára 65 Ft.



Úgy érted, hogy itt az elsőnél (aminek az ára) benne van a termék ára is, a második (amelynek az ára) csak a postaköltség annyi? Ár alapján azért már egyértelmű a legtöbb esetben, mire gondoltunk, de az első (aminek) is jelenthetne csak postaköltséget akár, ha oda írom a 65 Ft-ot? És a második (amelynek az ára) jelenthetné a termék árát is, ha az egymillió Ft ebben szerepelne?

2022. szept. 26. 21:53
 3/10 anonim válasza:
Mindkettő helyes, de az amelynek elegánsabb.
2022. szept. 26. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szerintem meg mindkettő amely, mert főnévvel megnevezett dologra utal (csomag, boríték).


Az ami a főnévvel meg nem nevezett dolgokra vonatkozik, pl. "van itt valami, ami illatozik".


Így az ami használata a példamondatokban pongyola. Érdekes, hogy visszafelé sosem hibázzuk el, pl. 'van itt valami, amely illatozik.'

2022. szept. 27. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:

#4: "Szerintem meg mindkettő amely, mert főnévvel megnevezett dologra utal (csomag, boríték)."


hát épp ez az, hogy NEM arra vonatkozik: nem a csomagra, nem a borítékra (nem is a termékre), hanem a terméknek a csomagként való feladására, vagyis tkp. az egész első tagmondatra – ezért szerintem inkább ami.

hasonló:

"A terméket fel tudjuk adni csomagként, ami általában 5-10 percet vesz igénybe."


"Érdekes, hogy visszafelé sosem hibázzuk el, pl. 'van itt valami, amely illatozik.'"

egyrészt az azért túlzás, hogy sosem (hiszen vannak hiperkorrekciós esetek, bár valóban ritkán),

másrészt ez nekem nem olyan különös, mert nem arról van szó, hogy keverik az emberek a kettőt, hanem hogy az egyik "egyeduralkodóvá" válik (egyelőre inkább csak szóban). (hasonló a ba/be/ban/ben-hez: arra is sokszor azt mondják, hogy "keverik" az emberek, holott nem keverik, hanem a ban/ben tűnik elfelé)

2022. szept. 27. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Csak érzés alapján: Az 'amely' sokkal konkrétabb, hagsúlyosabb. Például: A város, amelyben születtem. Egy kicsit a több közül való kiválasztásra, kitüntetett szerepre utal. Amúgy tuképpen az 'amelyik' rövid változata. Az 'ami' egy jóval általánosabb kötőszó. Ez is utalhat kiválasztásra, de nem csak arra.

A példában én nem érzem sem a hangsúlyt, sem a kiválasztást vagy kitüntetett szerepet, úgyhogy én az ami kötőszót használnám. De az amely sem helytelen, igazából stilisztikai kérdés.

2022. szept. 27. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#5:

A terméket fel tudjuk adni postakész borítékban, aminek ára ... Ft.


Ez inkább azt sugallja, hogy a termék + postaköltség egyben annyi, amennyi összeg a végén van írva?

2022. szept. 27. 17:26
 8/10 A kérdező kommentje:

A terméket fel tudjuk adni postakész borítékban, amelynek ára ... Ft.

ez inkább a postakész borítékra, azaz a postaköltségre vonatkozik


Az előzőnél (aminek ára) még azt is lehetne érteni, hogy maga a feladás ára a megadott összeg: van a termék ára + postaköltség + ilyen/olyan költség pl. kezelési vagy csomagolási ktg, és ez utóbbira vonatkozna az aminek, de belemagyarázás.

2022. szept. 27. 22:39
 9/10 A kérdező kommentje:
javítás: de ez már belemagyarázás
2022. szept. 27. 22:40
 10/10 BringaManó ***** válasza:
84%

hát azt nem mondanám, hogy azt sugallja... ugyanis az "amely" használata a legtöbb ember természetes nyelvhasználatában szerintem nincs benne...


ezért ennél erősebb hatás, hogy mihez van közel a vonatkozó mellékmondat, és így aztán a mondat szerintem a legtöbb embernek inkább azt sugallja, hogy a borítékra vonatkozik az ár...


amit az #5-ben írtam, az arról szól, hogy "hivatalosan", az irodalmi (vagy még inkább: sajtónyelvi) magyarban – vagyis ahol az "ami"-től élesen különválik az "amely" – mi volna a helyes, pontos fogalmazás.

viszont az sajnos túl könnyen félreérthető (vö. mit "sugall").

úgyhogy jobb lenne valami teljesen egyértelmű (vagyis félreérthetlen és félremagyarázhatatlan) megfogalmazást alkalmazni ebben az adott esetben.

Voltak már erre javaslatok, írok egyet én is:

"A terméket el tudjuk küldeni postakész borítékban, a csomag ára így 3000 Ft."

vagy:

"A terméket el tudjuk küldeni postakész borítékban, ez esetben a fizetendő ár: 3000 Ft."

2022. szept. 27. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!